Австралійка запроваджує в Україні унікальну навчальну програму
Кіррілі Меннінґ разом з Союзом українських організацій в Австралії та Українським католицьким університетом започаткували амбітний проєкт запровадження курсу, який готуватиме кваліфікованих фахівців — ерготерапевтів. Презентація проєкту відбулася 22 червня у Народному домі української громади Вікторії під час благодійної вечірки Cocktail Night.
Ерготерапія (Occupational therapy) застосовується як складова лікувального процесу для людей із обмеженими можливостями, і направлена на відновлення та підтримку необхідних для повсякденного життя побутових навичок та дій, і сприяє не тільки відновленню рухової активності, але й адаптації людини до нормального життя, що допомагає їй досягти максимальної самостійності в побуті та стати більш соціально адаптованою.
Ініціатива Кіррілі Меннінґ викликана необхідністю активно розвивати реабілітаційний напрямок у закладах охорони здоров’я, а також браком кваліфікованих фахівців з фізичної терапії та ерготерапії в Україні. Сьогодні, в Україні є лише два сертифіковані ерготерапевти.
Кіррілі Меннінґ: хто вона?
Кіррілі Меннінґ — випускниця Університету Західної Австралії та працює ерготерапевтом вже 25 років. З 2006 року вона викладає курси ерготерапії та реабілітології у Школі ерготерапії, соціальної роботи і логопедії Університету Куртіна у Перті.
Кіррілі Меннінґ є також координатором проекту Go Global Ukraine Університету Куртіна, метою якого є підвищення кваліфікації персоналу інтернатів для дітей з обмеженими можливостями віком до 5 років. Застосовуючи підхід реабілітації на базі громад, завданням фахівців є покращити догляд з фокусом на поставу, гру та годування.
У 2005 році Кіррілі розпочала свою волонтерську роботу з дітьми з особливими потребами в сиротинцях України. Пізніше у межах програми Go Global вона координувала навчальну практику австралійських студентів в Україні. Хоча, у зв’язку з початком воєнних дій на Донбасі проєкт було припинено, терапевт їздила в Україну, щоб продовжувати розпочату роботу.
У 2018 році разом з Світовою Організацією Ерготерапевтів (World Federation of Occupational Therapy (WFOT)) вона організувала в Україні перший тренінг з ерготерапії.
«Стосунки з Україною є історією кохання», — Кіррілі Меннінґ
Незважаючи на те, що Кіррілі не має українського коріння, вона зізнається, що її стосунки з Україною є «історією кохання».
«У 2005 році я мала неймовірну нагоду побувати в Україні як волонтер. Для мене це було сповнення мрії цілого мого життя — побачити Східну Європу. І ця подорож змінила все моє життя» — розповідає реабілітолог про своє знайомство з Україною.
Під час тієї подорожі Кіррілі побувала у інтернаті для неповносправних дітей у Броварах, що поблизу Києва. Там, за її словами, вона побачила шокуючу картину.
«Я ніколи не думала, що мені доведеться таке побачити. Я бачила дітей з вадами, які були прикуті до ліжок і не рухались цілими днями. Проте, їх вади були не найскладнішими. Пам’ятаю як я сиділа і плакала», — згадує Кіррілі свій перший візит в інтернат.
Після побаченого в неї було єдине бажання — запровадити в Україні ерготерапію. «Я дуже хотіла щоб життя цих дітей мало сенс» — пояснює вона.
Перші кроки у запровадженні ерготерапії в Україні
Саме тоді доктор Меннінґ разом з Університетом Куртіна заснували програму стажування студентів в українських сиротинцях. Завдання програми було не лікувати, а підвищувати кваліфікацію персоналу інтернатів.
«Ми проводили тренінги для персоналу, де вчили як робити щоденні заняття більш корисними. Як піднімати та тримати, одягати дітей» — розповідає про суть програми терапевт.
Програма вчить простих речей, які вже за пів року кардинально змінюють життя пацієнтів. Діти, що були прикуті до ліжок, починали ходити.
Виклики війни - виклики для ерготерапії
Актуальність ерготерапії значно зросла після початку війни на Донбасі, коли в Україні збільшилась кількість людей з особливими потребами.
«Цікаво, що історія ерготерапії почалася після Першої світової війни. Тоді, лікарі побачили, що коли пацієнт займається речами, які його цікавлять, це пришвидшує процес одужання. Тому не дивно, що війна в Україні також створила потребу в ерготерапевтах» — пояснює Кіріллі.
Відповіддю на цю потребу стало запровадження в українських вузах бакалаврського та магістерського курсів з ерготерапії. Водночас, за словами доктора Меннінґ, до того як з’являться перші кваліфіковані фахівці пройде щонайменше двадцять років, а спеціалісти потрібні вже.
В'єтнам і Україна: точки дотику?
У 2016 році університет вирішив розпочати курси підготовки ерготерапевтів у В’єтнамі та попросив Кіріллі взяти участь у цьому проекті.
«Спершу я відмовилася, я сказала, що я закохана в Україну і не хочу їхати в іншу країну. Проте, щось в мені казало їхати у В’єтнам бо це може допомогти в Україні. Тож я поїхала у В’єтнам» — згадує Кіріллі як було започатковано програму тренінгів.
У співпраці з Союзом українських організацій в Австралії доктор Меннінґ має намір започаткувати аналогічну програму в Україні. Цей проєкт базуватиметься на методичному матеріалі, розробленому фахівцями Університету Куртіна та апробованому у В’єтнамі. Навчальні матеріали будуть перекладені українською мовою та адаптовані під українські потреби.
Ерготерапія в Україні...
Курс Train the Trainer складатиметься з комбінації онлайн тренінгів та практичної роботи. Він є також мультидисциплінарним і охоплює неврологію, фізіотерапію та психотерапію.
Його мета не лише створення потужної бази спеціалістів з ерготерапії, але також тренерів, які готуватимуть нових спеціалістів. Після закінчення курсу впродовж дванадцяти місяців студентів підтримуватимуть консультанти.
Ініціативу підтримало Українське товариство ерготерапевтів, які готові перекласти та адаптувати навчальні матеріали.
На думку голови Українського товариства ерготерапевтів, Ольги Мангушевої, інвестиції в освіту та підтримка розвитку людського ресурсу є найбільш потрібною та має набагато більше сенсу, ніж інвестиції в побудову дорогих реабілітаційних центрів та придбання обладнання.
Також проєкт підтримав Український католицький університет, який, власне, включив курс у свою навчальну програму.
За словами ініціатора проєкту, у першому курсі пройдуть навчання сорок працівників медичних закладів з цілої України. Двадцять три студенти вже проходили підготовку в інших програмах Світової організації ерготерапевтів.
Незважаючи на те, що Університет Куртіна погодився безкоштовно надати методичні матеріали, за оцінкою Кіріллі, підготовка курсу коштуватиме близько 100 тис. доларів.
«За два роки у нас буде вісімдесят спеціалістів. Кожен з них відвідуватиме шість-вісім пацієнтів щодня. Таким чином, за рік на кожного пацієнта витрачатиметься 7 центів. Такого ви ніде не знайдете в Австралії» — пояснює ініціатор програми.
Іншою перевагою курсу є те, що студенти самі ставатимуть тренерами та передаватимуть знання іншим.
За матеріалами Мельбурнської єпархії Святих Апостолів Петра і Павла УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ