Апостольська Елемозінерія (Дикастерія в справах харитативного служіння) та діла милосердя для українського народу

29 травня 2023

Апостольська Елемозінерія є відомством Святого Престолу, яке має завдання здійснювати справи милосердя для бідних та нужденних від імені Верховного Понтифіка. Таке служіння Церкви сягає ще перших століть її історії і на початках воно було прямою компетенцією дияконів.

Папою, який першим встановив Апостольську Елемозінерію, був блаженний Григорій X (1271–1276). За понтифікату Папи Лева ХІІІ додалося до повноважень Елемозінерії також і надання Папських благословень на пергаменті. Із 5 червня 2022 року разом з Апостольською конституцією Praedicate Evangelium про Римську курію та її служіння Церкві в світі Апостольська Елемозінерія стала Дикастерією в справах харитативного служіння. Вона знаходиться під керівництвом Префекта, Папського роздавача милостині, який є водночас й Архиєпископом. Зазвичай, парохи пишуть до Апостольської Елемозінерії, з проханням про допомогу для тих, хто перебуває в скрутному становищі і потребує допомоги. Після чого Папський роздавач милостині надсилає парохові чек із супровідною запискою: «Дар Святішого Отця». Ця допомога надходить безпосередньо особі, яка, за словами місцевого пароха, її дійсно потребує.

Із 2013-го року служіння Папського Елемозинарія виконує кардинал Конрад Краєвський, польський церковний діяч, доктор богословських наук в галузі літургії. У 2018 році понад 3,5 мільйонів євро Апостольська Елемозінерія пожертвувала від імені Святішого Отця на користь бідних і потребуючих, допомагаючи їм оплатити рахунки за комунальні послуги та оренду житла. Під час локдауну, внаслідок пандемії коронавірусу в Італії в 2020-му році, жоден з потребуючих не помер з голоду. Протягом усього цього часу всі форми опіки над людьми без даху над головою і без засобів для проживання працювали безперебійно.

З початком війни в Україні, внаслідок вторгнення Росії на суверенні українські території, Папський роздавач милостині вирушив до Польщі, звідки переїхав до України, щоб виконати свою місію: передати допомогу потребуючим та підтримати волонтерів, що допомагають біженцям. Відтак, кардинал Краєвський здійснив за дорученням Папи Франциска візит в Україну, який тривав від 8 до 13 березня 2022 року. Наприкінці того ж місяця він вдруге приїхав до Львова за кермом карети швидкої допомоги, яку подарував львівській дитячій лікарні. Третій візит відбувся в контексті Великого тижня та свята світлого Воскресіння ГНІХ, яке Папський роздавач милостині переживав разом з римо-католиками Києва, куди також привіз карету швидкої допомоги. У вересні 2022-го року кардинал Краєвський приїхав в Україну за кермом мікроавтобуса, який залишив для тих, хто розвозить допомогу потребуючим. Кардинал Краєвський також привозив гуманітарну допомогу, медикаменти та санітарні засоби, що є дарунком від Папи Франциска, до прокатедрального собору Святої Софії УГКЦ в Римі.

А в грудні того ж року Святий вечір в умовах війни Папський роздавач милостині провів в домініканській спільноті в Фастові біля Києва, де очолив Святу Месу Пастирів при гуркоті генератора, який передав Святіший Отець для потреб місцевого осередку допомоги святого Мартина, де знайшли притулок внутрішньо переміщені особи. Під час цього візиту він подбав про доставку зібраних у Ватикані термобілизни та електрогенераторів. На прохання Папи, кардинал Конрад Краєвський також залишав у місцевостях, які відвідував, спеціальні вервиці, які будуть передаватися від сім’ї до сім’ї, щоби молитися за мир.

Підготувала Руслана Ткаченко