2023: Підсумки року в Українській Греко-Католицькій Церкві
Завершуючи черговий 2023 рік, ми схильні аналізувати події, які минули, та роздумувати над наслідками, які вони принесли у наше життя. Цей рік в Українській Греко-Католицькій Церкві також був позначений багатьма важливими та навіть історичними подіями. І йдеться не лише про події, пов’язані із дійсністю російської війни проти України, яка продовжує тривати і приносити все більше страждань, болю та смертей. Тож, перш за все, зусилля церковної спільноти греко-католиків були спрямовані на підтримку українського народу та зцілення його ран, спричинених цією війною.
1. Рік святого священномученика Йосафата Кунцевича
12 листопада 2022 року під Божественної Літургії на гробі святого Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав проголосив наступний рік в УГКЦ Роком святого священномученика Йосафата Кунцевича. Сталося це заради належного вшанування 400-ліття із дня його мученицької смерті.
Предстоятель звернувся до протоархимандрита Василіянського Чину о. Роберта Лисейка, ЧСВВ, і доручив йому урочисто одне завдання: «Сьогодні наші люди дуже потребують сили благодаті Духа Святого, який би їм приніс своєю благословенною рукою святий Йосафат. Візьміть його мощі й відвідайте кожну парафію! … За допомогою цих скарбів [благодаті Святого Духа, що діє у Святих Таїнствах], ліків, які залишив своїй Церкві Христос, лікуйте рани нашого народу».
12 листопада 2023 року відбулося завершення Ювілейного року 400-річчя мучеництва святого Йосафата Кунцевича. З цієї нагоди Архиєрейську Божественну Літургію на катедральному престолі базиліки Святого Петра очолив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав. Проповідь виголосив архиєпископ Вільнюса Ґінтарас Ґрушас, у якій наголосив на важливості досліджень і наслідування постаті святого у теперішньому історичному періоді.
«Його життя торкнулося багатьох народів і націй, адже він прагнув привести всіх до єдності у Христі. У труднощах, з якими ми стикаємося сьогодні у світі, Україні й інших країнах, серед війн, міграцій та багатьох інших криз, життя Йосафата дає нам надію, що Господь може використати кожного з нас як знаряддя для встановлення свого Царства тут, на землі, починаючи з наших сердець і діючи в навколишньому світі», — архиєпископ Ґінтарас Ґрушас.
2. Рік блаженнішого Любомира Гузара
У неділю, 26 лютого 2023 року, у 90-річчя від дня народження блаженнішого Любомира Гузара, під час Божественної Літургії в Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, виконуючи рішення 93-ї сесії Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні, урочисто проголосив в УГКЦ в Україні Рік патріарха Любомира Гузара «для відбудови, віднови та перемоги України».
«Він вірив у перемогу України над будь-якими агресивними сусідами. Він вірив і так нас учив, що нищення, ненависть, смерть ніколи не мають останнього слова. Він нас учив невтомно відбудовувати й будувати. Він умів відбудовувати душі своїх духовних дітей. Дякую Господу Богові, що ще будучи молодим семінаристом, я міг мати його своїм духовним отцем. Він нам залишив стратегію відбудови України як вільної і незалежної європейської держави. Думаю, цілком невипадково Господь Бог дарує нам його 90-річчя саме цього року, який для нас має стати роком перемоги України в несправедливій війні, роком відбудови держави», — Блаженніший Святослав.
18 грудня, на завершення Року блаженнішого Любомира Гузара у Львівській архиєпархії УГКЦ, велична Духовно-мистецька програма «БУТИ ЛЮДИНОЮ…» зібрала повну залу Львівської національної опери тих, для кого кардинал Любомир був і залишається дороговказом. Серед глядачів та промовців були владика Ігор Возьняк, архиєпископ і митрополит Львівський, владика Борис Ґудзяк, архиєпископ і митрополит Філадельфійський, владика Микола Семенишин, єпископ-помічник Івано-Франківської архиєпархії. Автором та ініціатором духовно-мистецької програми став Михайло Перун.
3. + сім нових єпископів до Синоду УГКЦ
Цей 2023 рік порадував Українську Греко-Католицьку Церкву вибором і потвердженням відразу шістьох нових єпископів.
15 лютого 2023 року, у день Стрітення Господнього за старим календарем, в архикатедральному соборі Воскресіння Христового в Івано-Франківську відбулася Божественна Літургія із Чином архиєрейської хіротонії владики Миколи Семенишина. Згідно із Декретом і вибором єпископів, він розпочав служіння єпископа-помічника Івано-Франківської архиєпархії.
19 лютого 2023 року, у М’ясопусну неділю, Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав очолив в Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві Архиєрейську Божественну Літургію з Чином архиєрейської хіротонії нового єпископа-помічника Київської архиєпархії владики Андрія Хім’яка.
20 серпня у катедральному соборі Преображення Христового м. Коломиї відбулася архиєрейська хіротонія єпископа-помічника Коломийської єпархії Петра Голінея. Головним святителем став Блаженніший Святослав у співслужінні владики Василя Івасюка, єпарха Коломийського, владики Діонісія Ляховича, апостольського екзарха для українців-католиків в Італії, та інших єпископів УГКЦ.
Божественна Літургія з Чином архиєрейської хіротонії владики Володимира Фірмана, єпископа-помічника Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ, відбулася в Марійському духовному центрі «Зарваниця» 27 серпня 2023 року. Її очолив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав — головний святитель. Співсвятителями стали владика Василь Семенюк, архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський, та владика Богдан Данило, єпископ єпархії Святого Йосафата в Пармі (США).
8 листопада 2023 року в катедральному соборі Святих Володимира та Ольги у Вінніпезі (Канада) відбулася Божественна Літургія з Чином архиєрейської хіротонії владики Михайла Квятковського. Її очолив митрополит Вінніпезький Лаврентій Гуцуляк — головний святитель. Співсвятителями стали владика Борис Ґудзяк, митрополит Філадельфійський, і владика Давид Мотюк, правлячий єпископ Едмонтонської єпархії. Владика Михайло здійснює тепер служіння єпископа Нью-Вестмінстерської єпархії УГКЦ в Канаді.
До них також варто додати владику Максима Рябуху, єпископа-помічника Донецького екзархату УГКЦ, хіротонія якого відбулася 22 грудня 2022 року у Патріаршому соборі Воскресіння Христового у м. Києві. Тож єпископ цьогоріч вперше брав участь у Синоді Єпископів УГКЦ, що відбувався у м. Римі (Італія) упродовж 3–13 вересня.
26 жовтня Святіший Отець Франциск іменував преподобного отця Йону Максіма, ігумена Свято-Успенської Унівської лаври, архиєпископом і митрополитом Пряшівським (Словаччина).
Натомість, 30 листопада 2023 року у Ватикані повідомлено про те, що Святіший Отець Франциск, поблагословивши рішення Синоду Єпископів УГКЦ, призначив високопреподобного о. Михайла Смолінського, дотеперішнього Провінційного настоятеля Згромадження Найсвятішого Ізбавителя у Канаді, правлячим єпископом Саскатунської єпархії УГКЦ в Канаді. Його хіротонія лише очікується. Богослужіння відбудуться 19–21 січня 2024 року в м. Саскатун (провінція Саскачеван, Канада). Їх очолить Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, головний святитель.
Коментуючи таке збільшення кількості єпископів у Синоді УГКЦ, Блаженніший Святослав у підсумковій програмі «Відкрита Церква» мовив:
«Справді, така кількість єпископів нашої Церкви, як зараз, — вражає. Це означає, що Церква розвивається: сьогодні ми переживаємо, можливо, найбільший в історії нашої Церкви кількісний рівень розвитку: маємо у Синоді 57 єпископів — стільки у нас ніколи не було! І це ще не все — не треба обмежувати Божого провидіння (сміється). Це означає, що ми ростемо, стаємо все більше присутніми у різних частинах Земної кулі.
Очевидно, що ми омолоджуємося: наш Синод справді є одним із наймолодших Синодів серед усіх християнських Церков світу. І це — певний виклик, але й велике благословення, цьому не можна не радіти. Бо ця молода розквітаюча Церква є Церквою, яка дає надію, вона дуже активна у своєму житті, бо молоді єпископи не сидять, склавши руки, — вони надзвичайно активні у різних частинах світу, в різних сферах нашого церковного і суспільного життя.
Є ще третя цікава річ. Сьогодні у нас загалом — 57 єпископів, разом з емеритами. З року в рік частка емеритів зменшується, відходять у вічність наші отці, а частка діючих єпископів — збільшується, створюються нові структури, нові єпархії і екзархати. І це означає, що наша Церква пульсує життям на цілий світ. Ми розбудовуємо інституцію єпископів-помічників — молодих єпископів, які приходять на поміч своїм ординаріям, ростуть, вчаться, здобувають досвід. І тоді, цілком природньо і відповідально можна єпископа-помічника скерувати на єпископський осідок уже як правлячого архиєрея.
До речі, скажу, що у нас ще є вакантні осідки, тобто нам потрібно ще єпископів! Але наша мета — не кількість: ми справді шукаємо тих, кого Господь Бог кличе, щоб бути наступниками апостолів, бути разом зі своїм народом там, де у цьому є найбільша потреба. Нехай Господь Бог буде благословенний за те, що чуває над нашою Церквою, дихає на неї своїм Духом Святим. А наша Церква, як нам заповідав Блаженніший Любомир, — служить, і щораз, то краще може послужити Господу Богу і українському народові, в Україні і на поселеннях сущому».
А тепер детальніше пригадаємо, яким був для Украни та УГКЦ 2023 рік.
31 грудня 2022 року. Ватикан
Помер папа-емерит Венедикт XVI
31 грудня 2022 року о 10:34 за київським часом у монастирі «Матір Церкви» у Ватикані на 96-му році життя упокоївся у Бозі папа-емерит Венедикт XVI. 5 січня у Ватикані відбувся похорон папи Венедикта XVI. Похоронну Святу Месу на площі Святого Петра очолив Папа Франциск. Участь у похороні взяли єпископи, священники, монашество та вірні Української Греко-Католицької Церкви.
У ті самі хвилини, коли у Ватикані відбувалися похоронні богослужіння, Глава УГКЦ в Києві звершив заупокійну Божественну Літургію і Панахиду.
17 січня 2023 року. Філадельфія
Відійшов у вічність владика Іван Бура
Єпископ-помічник Філадельфійської архиєпархії УГКЦ владика Іван Бура відійшов у вічність 17 січня 2023 року на 79-му році життя, 52-му році священства і 17-му році єпископства. Похоронні богослужіння відбулися 23–24 січня 2023 року в соборі Непорочного Зачаття у Філадельфії.
Січень 2023 року. Ватикан
Святіший Отець Франциск зустрівся з Всеукраїнською радою Церков і релігійних організацій
У Ватикані Святіший Отець Франциск зустрівся з Всеукраїнською радою Церков і релігійних організацій. Глава УГКЦ передав Папі Франциску списки полонених медиків, передані йому напередодні Поважною радою Ордену Святого Пантелеймона.
На запрошення Блаженнішого Святослава, Отця і Глави УГКЦ, Всеукраїнська рада Церков та релігійних організацій (ВРЦіРО) відвідала прокатедральний собор Святої Софії в Римі, меморіальний музей-помешкання Патріарха Йосифа Сліпого та осідок Товариства «Свята Софія».
Січень-лютий 2023 року. Україна
В Одесі благословили і освятили перший пункт незламності «Добрий самарянин»
У січні в Одесі благословили і освятили перший пункт незламності «Добрий самарянин». Намет придбала і встановила Патріарша фундація «Мудра справа» за фінансової підтримки Апостольського екзархату в Німеччині та країнах Скандинавії. Таких же 25 пунктів незламності згодом встановили у десятках міст країни, особливо в тих, де ворог постійно здійснював обстріли по критичній інфраструктурі.
6 лютого 2023 року. Київ
Блаженніший Святослав проголосив, що Українська Греко-Католицька Церква в Україні переходить на новий стиль календаря
6 лютого 2023 року відбувся один з важливих моментів в історії УГКЦ. Блаженніший Святослав у прямому ефірі «Живого телебачення» проголосив, що з 1 вересня 2023 року Українська Греко-Католицька Церква в Україні переходить на новий стиль для нерухомих свят із збереженням чинної Пасхалії.
24 лютого 2023 року. Київ
Відбувся Всецерковний день посту, молитви і милостині
24 лютого в УГКЦ відбувся Всецерковний день посту, молитви і милостині. Таку ініціативу від імені Синоду Єпископів проголосив Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ. Цього дня «Живе телебачення» транслювало 12-годинний молитовний марафон, який об’єднав у молитві вірних із різних континентів.
1 квітня 2023 року. Київ
У Святій Софії відбувся перший випуск військових капеланів
У Святій Софії відбувся перший випуск військових капеланів, які завершили курси підвищення кваліфікації з питань військового капеланства Збройних сил України. Глава УГКЦ разом з предстоятелем ПЦУ здіснили Чин благословення військового прапора Служби військового капеланства ЗСУ.
6 червня 2023 року. Херсонщина
Росія підірвала греблю Каховської ГЕС
6 червня Росія підірвала греблю Каховської ГЕС. Через це під водою опинилися сотні населених пунктів. Глава УГКЦ відреагував на руйнування росіянами Каховської ГЕС: закликав до молитви за постраждалих і звернувся до світової спільноти. УГКЦ відразу долучилася до гуманітарної місії з порятунку постраждалих внаслідок підриву ГЕС. Зокрема організували доставку необхідних речей, їжі, медикаментів та питної води в затоплені регіони, а також здійснювали евакуацію та подальше розселення у прихистках тих, хто цього бажав.
24 червня 2023 року. Львів
В Українському католицькому університеті обрали нового ректора
В Українському католицькому університеті обрали нового ректора — ним став доктор філософії Тарас Добко, який до цього обіймав посаду першого проректора університету. За відповідне рішення проголосували сенатори УКУ на засіданні Сенату 24 червня 2023 року.
23 липня 2023 року. Львів
«Українська молодь — Христові» стає Всецерковним патріаршим молодіжним рухом
У 2023 році молодіжний рух УГКЦ «Українська молодь — Христові» відзначав 90-річчя. У неділю, 23 липня, під час Літургії у храмі Святої Софії Премудрості Божої у Львові Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав проголосив, що УМХ надано патріарший статус.
1–6 серпня 2023 року. Лісабон
В Лісабоні відбулися Світові дні молоді
1–6 серпня 2023 року в Лісабоні, столиці Португалії, відбулися Світові дні молоді. Участь у них взяла молодь з України. Дорогою до Лісабона українська молодь молилася до Фатімської Богородиці за мир. Також молодь зі Сходу та Півдня України зустрілася із Папою Франциском.
Під час особистої аудієнції Папа Франциск отримав символічні подарунки з України — синьо-жовтий прапор з підписами українських захисників, які звільняли Херсон і Берислав, сніп української пшениці, хліб та воду зі святого місця — Зарваниці.
Папа Франциск попросив пробачення перед українською молоддю за свою неспроможність вплинути на ситуацію в Україні.
6 серпня 2023 року. Крилос
Блаженніший Святослав оголосив про заснування у Крилосі Патріаршого двору
6 серпня під час Всеукраїнської патріаршої прощі до Крилоської чудотворної ікони Матері Божої з нагоди 1125-річчя Галича Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав оголосив про заснування у Крилосі Патріаршого двору, осердям якого став храм Успіння Пресвятої Богородиці.
Глава УГКЦ пояснив, що відтепер у нашій Церкві головним храмом є Патріарший собор Воскресіння Христового у Києві, який цьогоріч святкує 10-річчя від дня посвячення. А для того, щоб підкреслити і скріпити Києво-Галицьку вісь, довкола якої збудувалася тотожність європейської нації українського народу, другим по важливості храмом стає Прокатедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці у Крилосі.
13 серпня 2023 року. Львів
«Живе Телебачення» УГКЦ відсвяткувало 10-у річницю від заснування
Живе Телебачення УГКЦ відсвяткувало 10 річницю від заснування. З цієї нагоди відбулась «Жива зустріч» у Львові. Божественну Ліиургію з нагоди святкування очолив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.
17–18 серпня 2023 року. Київ
10 років від моменту освячення відсвяткував Патріарший собор Воскресіння Христового у Києві
Цього року 10 років від моменту освячення відсвяткував Патріарший собор Воскресіння Христового у Києві. 17–18 серпня 2013 року з нагоди 1025-річчя Хрещення Русі-України теперішній Глава УГКЦ Блаженніший Святослав освятив Патріарший собор у Києві, що єднає всіх вірних українців із усіх куточків світу.
3–13 вересня 2023 року. Рим
У Римі відбувся Синод Єпископів УГКЦ
У Римі відбувся Синод Єпископів УГКЦ. Синод відбувся в Українській папській колегії святого Йосафата. Головна тема — «Душпастирський супровід постраждалих від війни». Участь у Синоді брали 45 єпископів УГКЦ з усього світу.
6 вересня 2023 року. Ватикан
У Ватикані відбулася зустріч єпископів Синоду УГКЦ із Папою Франциском
У Ватикані відбулася зустріч єпископів Синоду УГКЦ із Папою Франциском. У відвертій розмові ієрархи УГКЦ висловили біль, страждання та деякі розчарування українського народу.
16 вересня 2023 року. Рим
Синод прийняв із поправками та доповненнями Місяцеслов УГКЦ
На Синоді Єпископів УГКЦ 2023 року владики прийняли із внесеними поправками та доповненнями Місяцеслов УГКЦ. До переліку осіб, яких літургійно вшановують в УГКЦ, увійшли імена 9-ти святих Католицької Церкви. Синод також вніс зміни у святкування свят Пресвятої Євхаристії, Христа Чоловіколюбця і Всіх святих українського народу.
18 вересня 2023 року. Львів
Стартував сертифікований курс «Зцілення ран війни» для духовенства УГКЦ
Курс для душпастирів складається з трьох напрямків: психічне здоров’я, душпастирство та богослов’я.
30 вересня 2023 року. Рим
Делегація УГКЦ взяла участь у Папському Синоді
Делегація УГКЦ взяла участь у Папському Синоді про синодальність, який триває з 2021 року. «Заради синодальної Церкви: сопричастя, участь та місія» — головна тема синодальної зустрічі Католицької Церкви. УГКЦ на Папському Синоді представляв Блаженніший Святослав та владики Богдан Дзюрах і Теодор Мартинюк.
16 листопада 2023 року. Україна
Рік російського полону священників-редемптористів УГКЦ
Виповнився рік, відколи російські окупанти викрали двох отців-редемптористів — Івана Левицького та Богдана Гелету в м. Бердянськ. Їх доля невідома. УГКЦ робить все можливе, аби визволити отці з полону окупантів. Цього року також стало відомо, що окупаційна влада рф заборонила діяльність УГКЦ на окупованій частині Запорізької області.
Під забороною також організації «Лицарі Колумба» і «Карітас», які займаються соціальним служінням.
За матеріалами Анастасії Вихор для «Живого телебачення»Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ