20 років тому Главою УГКЦ став Блаженніший Любомир Гузар

26 січня 2021

20 років тому, 26 січня 2001 року, на Надзвичайному Синоді Єпископів УГКЦ Верховним Архиєпископом Української Греко-Католицької Церкви був обраний Блаженніший Любомир Гузар. Цього ж дня папа Римський Іван Павло II затвердив цей вибір.

20 років тому Главою УГКЦ став Блаженніший Любомир Гузар

Пропонуємо пригадати основні віхи біографії Блаженнішого Любомира.

1. Любомир Гузар прожив в США 20 років, в Італії — 24 роки. Після 46 років еміграції у 1993 році повернувся в Україну та оселився біля Львова. «Мені стали сльози в очах. Я був на рідній землі», — так описував свої враження від повернення Блаженніший Любомир. Утім, отримати українське громадянство йому вдалося вже будучи Главою УГКЦ у 2001 році.

2. Він спілкувався українською, польською, німецькою, англійською та італійською мовами, хоча скромно зізнавався, що знає більше.

3. Був пластуном, належав до куреня з назвою «Червона калина», де його називали братчик Любко. На честь висвячення друзі-пластуни подарували йому чашку, яку попросили освятити нью-йоркського римо-католицького єпископа.

4. У 1977 році таємно без згоди Папи Йосиф Сліпий висвятив Любомира Гузара на єпископа. Протягом 19 років він чекав підтвердження своєї єпископської хіротонії.

5. Після смерті папи Івана Павла II у 2005 році Любомир Гузар став одним з кандидатів на Ватиканський престол (з-поміж 16 інших кандидатів).

6. Любомир Гузар очолював Українську Греко-Католицьку Церкву десять років (2001–2011). За цей час йому вдалося чи не найважливіше — перенести престол УГКЦ до Києва, фактично зробивши церкву всеукраїнською, поступово стираючи асоціації виключно із західною Україною, а також просуваючи її на схід. Він також став першим в історії УГКЦ Патріархом, який зрікся престолу.

7. До останніх днів Любомир Гузар мешкав у семінарії в селі Княжичі, біля Києва. Туди щодня приїздили різні люди, щоб порадитись або просто послухати його.

8. Втративши зір, він не міг писати власноруч, але надиктовував тексти, які виходили як колонки в різних українських виданнях. Він також є автором чотирьох книг.

9. Якось під час інтерв’ю, коли Любомир Гузар уже був незрячим, один з журналістів запитав Блаженнішого: «Для чого вам годинник, ви ж не бачите?» — «А той дзиґарок (годинник — ред.) говорить», — відповів він.

10. Щодня о 20:00 Любомир Гузар вмикав «Радіо Свобода», щоб послухати підсумки дня та дізнатись останні новини.

За матеріалами інтернет-ресурсу «hromadske»