Жах війни «охоплює ваше серце», коли про нього розповідають біженці, — кардинал Майкл Черні
Слідкувати за новинами про війну в Україні важливо, — сказав кардинал Майкл Черні, посланець Папи Франциска до України 10 березня 2022 року під час телефонної розмови, — але зустріч з жертвами цієї війни — людьми, змушеними тікати, — має інший вплив.
«Це вплив на ваші очі, коли ви бачите через ЗМІ бомбардування, руйнування, кров і все інше», — сказав він у телефонній розмові із Сідні Вуден для інтернет-видання «Catholic News Service». Але «коли ти зустрічаєш людей, які тікають і які залишили все позаду, це впливає на внутрішність» і викликає співчуття.
Папа Франциск на початку березня відправив кардинала Черні, тимчасового президента Дикастерії сприяння цілісному людському розвитку, на угорсько-український кордон, щоб показати свою близькість до жертв війни та вдячність тим, хто їм допомагає.
Розмовляючи з CNS по телефону з Будапешта (Угорщина), 10 березня, кардинал повідомив, що зустрів жінку із сільської місцевості України, яка була змушена втекти, залишивши всіх своїх тварин. «Я не кажу, що вона плакала за своїми тваринами, але це було її життям і життям її родини протягом поколінь. А тепер раптом її вирвали з корінням, і вона не має абсолютно нічого». Вигляд її очей і смуток в її голосі «фізичним чином застряють у ваших грудях», — сказав кардинал.
Провівши кілька годин у Барабасі, прикордонному місті, де угорський уряд, Карітас Угорщини та інші благодійні організації вітають біженців, кардинала Черні перевезли через кордон до Берегово (Україна), щоб там зустрітися з місцевими католицькими єпископами східного та латинського обрядів. Натомість він знайшов єпископів разом із представниками місцевих протестантських та єврейських громад — усі вони разом працювали, щоб допомогти переміщеним особам. «Це був щасливий сюрприз», — сказав він. «Це здавалося найприроднішим, нормальним і необхідним».
Але в темряві війни ховається ще одне зло, сказав кардинал. Це небезпека торгівлі людьми.
Навіть якби захотіли, чоловіків призовного віку не пускають з України, тож біженцями стають переважно жінки, які тікають із дітьми. «Це саме той час, коли торгівля людьми набирає обертів, оскільки у них є така велика вразлива група молодих жінок, маленьких дітей», — сказав він. «Незнайомець підходить до вас, коли ви цілковито залежні від інших, і каже: „Ви шукаєте допомоги?“, а ви невинно стверджуєте», і наслідки можуть бути руйнівними. Тому кардинал під час своєї поїздки намагався насамперед попередити представників місцевих церков та волонтерів про цю небезпеку та дати кілька порад як цьому зарадити.
Понад 2,3 мільйона людей втекли з України з початку війни 24 лютого, згідно з даними, зібраними 9 березня Агентством ООН у справах біженців. Більше 200 000 біженців — українці, а також іноземні студенти і робітники з Африки та Азії — перетнули кордон з Угорщиною.
Сталася надзвичайно швидка організація допомоги, за його словами, завдяки угорському уряду, роботі Карітасу Угорщини та інших організацій та сотні волонтерів. «Церкви можуть не тільки роздавати бутерброди та чашки чаю, але й направляти людей на будь-яку підтримку чи послуги, які їм потрібні», — сказав посланець Святішого Отця. Наприклад, уряд надав проїзні квитки, тож біженці можуть безкоштовно їздити на автобусах і потягах, у тому числі через Угорщину до іншого прикордонного переходу, де їх можуть чекати родичі.
Кардинал Майкл Черні також зустрівся 9 березня з Жолтом Семеном, віце-прем’єр-міністром Угорщини, і закликав угорський уряд продовжувати розширювати свою допомогу біженцям. «Щоб це було справжньою благодаттю, — сказав кардинал, — її потрібно продовжити в часі й застосовувати повсюдно. Немає такої категорії людей, для яких виправдано зачинити двері і сказати: „Ти не заслуговуєш на допомогу“».
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ