«Згадайте Румунську Греко-Католицьку Церкву у своїх молитвах», — владика Петро Стасюк

23 грудня 2019

Сьогодні Румунська Греко-Католицька церква налічує понад півмільйона членів, також вісім єпископів, понад 1225 парафій, понад 800 священиків і 235 семінаристів. Є невелика діаспора з парафіями в Канаді, США та парафією в Австралії. Вони ведуть справжню боротьбу за повернення свого колишнього майна у нинішньої влади. Їх внутрішня ситуація в Румунії багато в чому дуже складна. Оскільки Східна Європа поборює наслідки радянських часів, дуже важливо, щоб усі ми, хто розуміє і співчуває, проявили певну обізнаність і солідарність.

«Моя боротьба закінчена, ваша продовжується», — це були останні слова єпископа Юліу Госсу 27 травня 1970 року в Бухаресті.

Він був греко-католицьким єпископом Румунії, який був заарештований радянською владою 28 жовтня 1948 року. Він був ув’язненим до смерті. Його та шістьох Румунських Католицьких єпископів заарештовували та утримували в тюрмі та таборах, поки вони не померли. Вони страждали від ізоляції, холоду, голоду, хвороб та фізичної праці. Більшість з них ніколи не судилися і не були засуджені, і були поховані в безіменних могилах без релігійних служб.

Єпископа Юліу таємно призначено кардиналом папою Павлом VI. Цей факт був опублікований лише після смерті єпископа. У вівторок, 19 березня, Папа Франциск оголосив усіх єпископів блаженними.

Існує разюча схожість між Румунською Греко-Католицькою Церквою та Українською Греко-Католицькою Церквою.

Папа Франциск нещодавно заявив, що румунські єпископи загинули через «ненависть до віри» колишнього комуністичного режиму. Саме так сталося і в Україні.

1 жовтня 1948 р. Ради скликали Асамблею Клужу, де 36 румунських католицьких священиків були змушені розірвати союз з Римською церквою та ліквідувати свою церкву. Усі єпископи були заарештовані до цього, як це сталося в Україні на сумнозвісній нараді у Львові 1946 року.

Потім почалися переслідування. Історія Румунії та українських католиків в Україні наслідували дуже схожі історії. Просто переслідувачі жили за тією ж адресою в Москві.

Згадайте Румунську Греко-Католицьку церкву у своїх молитвах.

† Петро Стасюк,
єпарх Мельбурнської єпархії свв. апп. Петра і Павла