Вималювати свій біль і створити захист: в УКУ проводять майстер-класи з іконопису на склі для переселенців
Кілька годин із пензликом у руках за малюванням ікон на склі — це гарна можливість спробувати себе в чомусь новому і перезавантажитись від обтяжливих думок, — вважають викладачі Іконописної школи «Радруж» УКУ і запрошують поринути з головою у мистецтво переселенцям.
Здавна хатня ікона на склі мала місію оберегу в домі. І хоч не у всіх з учасників через війну є дім, але намальовані ними ікони, наче символ того, що скоро цей дім в них буде, скоро Україна переможе в цій битві зі злом і ця, власноруч створена ікона, захищатиме їх. Про це інформує пресслужба Українського католицького університету.
Ангел-охоронець
«„Чи можна намалювати ангела помсти?“, — запитався хтось з учасників іконописного майстер-класу, а я не знала, що відповісти, бо розуміла, наскільки глибокою є травма від пережитого в цих людей і розуміла їхній біль. Запропонувала все ж ангела-охоронця для їхніх рідних», — розповідає викладачка іконописної школи Уляна Креховець, яка проводить майстер-класи для мешканців прихистку в УКУ, а також для працівників, волонтерів та студентів.
Малювати ікони можуть як дорослі, так і діти. Кожен малює свою ікону. Ніхто не наполягає на жодних канонах, адже ці майстер-класи зараз швидше терапевтичні, ніж канонічні. Більшість переселенців забирають намальовану ікону з собою, але є такі, які кажуть: «А куди ж ми її заберемо?»… Болить всім…
З початку війни іконопис став порятунком і для самої викладачки. Вона замальовує в іконописній стилістиці важливі моменти війни, біль, втрату, віру, а часом і радісні моменти. В деяких з її ескізів проглядаються чіткі біблійні сюжети-аналогії.
«Коли почалась війна, здавалось, що ми нічого не можемо зробити. Одна надія на силу молитви. Я молилась і малювала ікони, а потім взялась за ескізи і малювала всі ці моменти війни, які були навколо», — ділиться Уляна Креховець.
Іконописиця вважає, що мистецтво — один із інструментів в цій війні, бо через творчість можна гостро ілюструвати все, що відбувається, підкреслювати важливе: «Кожен зараз, навіть займаючись своєю справою, може бути корисним Україні».
Нагадуємо, від початку російсько-української війни навчальні аудиторії та корпуси Українського католицького університету оперативно обладнали для розміщення переселенців зі східних областей, які потерпають від бойових дій. За перших 30 днів повномасштабного вторгнення росії прихистки УКУ прийняли 502 переселенців з різних населених пунктів України, серед них 36 дітей віком до 6 років та 103 — від 6 до 18 років. Тут гостям доступний медичний супровід, юридичні та соціальні консультації, духовна підтримка, допомога в опіці над дітьми, а також майстер-класи, що дозволяють морально відпочити.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ