Владика Володимир Груца розповідає про три основні напрямки душпастирського служіння в УГКЦ
На найближчий час чи навіть на найближчі роки Українська Греко-Католицька Церква визначила три основні напрямки душпастирського служіння. Що це за напрямки служіння та яким чином воно здійснюватиметься розповідає владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ.
1. Близькість до вбогих, маргіналізованих, біженців і постраждалих від війни
Особливо з початком війни підвищився рівень солідарності зі сторони наших вірних до потребуючих осіб. Доми та парафії прийняли біженців. Кожний на своєму рівні робить, що може. Прийшов момент надавати служінню певні структури, щоб ефективніше служити.
Тому є доречним заснування парафіяльних харитативно-соціальних груп чи навіть «Карітасів». Цей процес поступово йде, навіть в сільських парафіях. Тоді на місцях людям краще видно, як допомагати іншим. Також є важливими структура, довіра і звітність.
2. Зцілення ран війни
Зцілення потребує комплексного підходу. Зі сторони Церкви вже є зроблено немало. Ми просили священників, щоб храми, особливо у Львові, були протягом дня відчинені. Також має бути присутній черговий душпастир.
Існує велика потреба створення консультацій, де психологія, психотерапія і душпастирство разом служили б людині.
Військові капелани віддано служать родинам загиблих героїв, організовуючи моління на цвинтарі, реколекції та табори для дітей.
Медичні капелани разом з медиками роблять свій вагомий внесок.
3. Душпастирство християнської родини
Тут є багато викликів. Одним з них є процес приготування до Таїнства вінчання. Ми маємо такий курс при Референтурі у справах родини Львівської архиєпархії. У Львові парафії організовують науки, в селах на рівні деканатів. Але часто людей розділяють великі віддалі, вони прибувають лише на кілька днів чи на сам шлюб, зокрема з фронту. Є можливість курсів онлайн. Дуже важливо є завчасно запланувати собі такий курс, навіть якщо ще невідома дата вінчання.
Чимало сімей виїхало з України. Або чоловіки самі залишилися тут. Пішла тенденція заснування молитовних груп для чоловіків.
Набирають розвитку подружні зустрічі, які служать скріпленню відносин. Також катехизація дорослих є актуальною при кожній нагоді. Наприклад, батьки приводять дітей на урок в катехитичну школу, а в цей час є також наука для них.
Робиться акцент на спільній родинній молитві, участі в Святих Таїнствах.
До всіх цих трьох напрямках важливо наголосити, що Церква є не є лише соціально-гуманітарним центром, її скарб криється у святих Таїнствах, зокрема в Євхаристії. Це дає життєдайну силу.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ