Владика Володимир Фірман: «Прошу про молитву за мене, щоб був добрим служителем для всіх вас»
«Дякуйте за все завжди Богові й Отцеві в ім’я Господа нашого Ісуса Христа» (Еф. 5, 20). Такими словами зі Святого Письма розпочав своє подячне слово владика Володимир Фірман, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ, у день своєї єпископської хіротонії у Марійському духовному центрі «Зарваниця» 27 серпня 2023 року.
Насамперед нововисвячений архиєрей відзначив, що цей історично-знаменний день єпископської хіротонії розділив його життя і служіння на «до» і «після». Водночас, за його словами, це момент, «коли я, як ніколи до цього часу, не досвідчував такої відповідальності за свою Церкву, в якій люблячий Господь поклав на мене „печать апостольства“ (пор. І Кор. 9, 2)». Тож перша подяка була звернена до Господа Бога: «Я хочу сказати своєму Творцеві „Великий Ти Господи і дивні діла твої, і не має єдиного слова, що задовільно оспівало б чудеса Твої…“ і з трепетом у серці вклоняюся перед Тобою і дякую Триєдиному Богу за все те, що він воздав мені (Пс. 115, 3). „На Тебе уповає серце моє і ти допоможеш мені!“»
Далі владика звернувся до Пресвятої Богородиці, прославленій у чудотворній іконі Зарваницької Божої Матері. «Хочу висловити слова подяки Пресвятій Богородиці, любов і опіку якої я відчував по-особливому, бо народився і виріс у Зарваниці, місці, де присутність і відчуття Божої Матері є так реально ознаменовані тими чудесами, які відбувалися і відбуваються біля її чудотворної ікони! „Повсякчасно буду твоє ім’я хвалити і славословитиму його піснями“ (Сир. 51, 10), „бо ще не чувано ніколи щоб вона не помогла…“».
Звертаючись із вдячністю до Отця і Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава, промовець відзначив його жертовне служіння своїм вірним піж час воєнного лихоліття. «Ваше батьківське слово, з яким Ви звертаєтеся до мільйонів українців, щоб їх підтримати на дусі і скріпити у вірі, є свідченням того, як Ви вболіваєте за свою паству, як плекаєте її. Ваша присутність серед нас є немов те світло, що розвіює темряву, Ваше слово, як цілюща вода, що вгамовує спрагу в ці часи воєнного лихоліття. Ви є живим прикладом, яким повинен бути слуга Христа, щоб успішно проповідувати Добру новину людям, об’являючи світові своїм життям правдиве обличчя Христа», — сказав він.
Відтак подякував усім владикам Синоду Єпископів УГКЦ за те, «що виразили мені таке велике довір’я, обрали мене єпископом і батьківською любов’ю огорнули мене, приоздобивши цю любов своєю молитвою і благословенням», а також Папі Франциску за благословення цього вибору та братам-єпископам із Римо-Католицької Церкви в Україні.
«У кожного з нас у житті є люди, які справили на нас незабутнє враження, які вклали у нас, без перебільшення, свою душу, які інвестували у нас свої знання, досвід, які жертвували за нас молитву і піст. Цією людиною для мене є митрополит Василій Семенюк», — наголосив владика Володимир Фірман та додав: «Прийміть, будь ласка, Владико, слова вдячності і уклін за Вашу духовну опіку і за все, що зробили для мене і на що давали своє архиєрейське благословення. Прийміть мене як свого ще одного помічника, щоб, виконуючи Божу волю, я міг бути Вашим вірним помічником». Також не забув висловити вдячність і другому співсвятителеві — владиці Богданові Данилу, єпископу Пармської єпархії Святого Йосафата, який задля цієї події подолав тисячі кілометрів зі Сполучених Штатів Америки.
Промовив слова вдячності і прихильності проповідник і владиці Теодорові, «який своєю тихою любов’ю завжди вчасно приходить у важкі хвилини і є на сторожі добра кожного священника, для усіх вірних нашої єпархії».
«У цій канві подяк я висловлюю слова вдячності, цілую батьківські руки — моїх тата Зіновія і мами Ганни, які передали мені від Бога життя та виховували мене з дитинства!»
Після цього єпископ звернувся до усіх священників Тернопільсько-Зборівської архиєпархії, отців-економів із різних єпархій та екзархатів УГКЦ, із якими доводилося плідно співпрацювати, однокурсників із Тернопільської духовної семінарії, серед яких куратором курсу був теперішній екзарх Луцький владика Йосафат Говера, а особливо до священників Марійського духовного центру «Зарваниця», «які стали дуже близькими, а навіть рідними і ми разом творили команду однодумців і співпрацівників у місці особливої присутності Богородиці».
«І саме в цьому контексті подяк, я хочу дякувати і вимушено переселеним особам, які волею воєнних обставин змушені були покинути свої домівки, і поселитися тут, у Зарваниці. Зрештою, багато хто з них їх втратив, і саме вони мені дали можливість зрозуміти, що все те, що ми посідаємо і маємо тут, що вважаємо своїми статками, не є цінним, бо все можна втратити в одну мить, і що все це має свою цінність і значення для нас тільки тоді, коли є правдивий Божий мир. Ці люди стали для мене і для тих, хто їм допомагав через мене, „вчителями милосердя і терпеливості“», — підкреслив єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ.
Окремо владика Володимир Фірман подякував представникам благодійних фондів з-за кордону, а зокрема фонду «Hilferкeis fur Ternopil» в особі Катерини Шмід, товариству Святої Софії в Римі в особі отця Марка Семегена та в Бельгії в особі пана Петра Фірмана, організації «Реновабіс» в особі пана Мартіна Бюшемюлєра, отцю Йосифу Фабішеку з Хоньковец (Словаччина), усім присутнім та тим, кого вже немає між нами. «Саме завдяки вам, завдяки вашій християнській і державницькій позицій ми інколи робили неможливе у людей, але можливе у Бога, адже сьогодні Марійський духовний центр „Зарваниця“ входить в асоціацію Марійських Європейських центрів», — відзначив владика.
Дякуючи своїм односельчанам, своїм друзям дитинства, однокласникам, шкільним вчителям, класним керівникам шкільних років у Вишнівчицькій школі, жителям тих навколишніх сіл, де мав можливість дякувати, будучи школярем, нововисвячений архиєрей також назвав ім’я особи, завдяки якій його покликання утвердилося і він відбувся як священник. Це — отець-мітрат Дмитро-Петро Квич, багатолітній парох с. Зарваниця, найперший вчитель і наставник.
«Я дякую всім, хто мене знає, з ким доводилося працювати, служити і молитися, кого я ще не назвав по імені, але ви є у моєму серці і запевняю всіх у своїй молитві», — підсумував єпископ.
Промовець також пригадав про тих близьких його серцю людей, яких вже немає серед живих: покійні дідусі та бабусі за приклад їхньої віри та молитви, покійний брат Ярослав. «Схиляю у молитві голову перед світлою пам’яттю владики Михаїла Сабриги, мого святителя, з рук якого я отримав дияконське і ієрейське свячення саме тут у Зарваниці», — зазначив він.
У цей буремний воєнний час владика Володимир не міг оминути своїм словом українських захисників і захисниць: «Співпереживаю, молюся і благословляю всіх наших воїнів, яких знаю ще з самого початку війни 2014 року, яким мав можливість служити і далі служитиму разом з побратимами-капеланами. Їм теж велика вдячність і визнання. Наші воїни є для нас усіх взірцем найбільшої християнської любові і служіння: „Ніхто не має більшої любові, ніж той, хто віддає життя за друзів своїх“ (пор. Ів. 15, 13) і ви, дорогі воїни, які тут сьогодні присутні, є живим свідченням цього».
«Тепер хочу звернутися до всіх тут присутніх. Вітаючи всіх вас нині у Зарваниці на архиєрейській хіротонії, прошу вас про молитву за мене, щоб я зміг виконати волю Господню і був добрим служителем для всіх вас», — завершив своє подячне слово проханням про молитву владика Володимир Фірман, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ.
Нагадаємо, що 27 серпня 2023 року у Марійському духовному центрі «Зарваниця» відбулася єпископська хіротонія нового єпископа-помічника Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ владики Володимира Фірмана, дотеперішнього ректора цього відпустового місця. Головним святителем став Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав, а співсвятителями — владика Василій Семенюк, архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський, та владика Богдан Данило, єпископ Єпархії Святого Йосафата із осідком у м. Парма (штат Огайо, США). Також у Божественній Літургії взяли участь чисельно зібрані єпископи, духовенство та вірні УГКЦ.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ