Владика Венедикт Алексійчук: Як боротися із розсіянням на молитві?

23 серпня 2022

У черговому духовному роздумі про молитву владика Венедикт Алексійчук, єпископ Єпархії Святого Миколая із осідком у м. Чикаго (штат Іллінойс, США), дає низку порад щодо боротьби із розсіянням та неувагою під час молитви.

Владика Венедикт Алексійчук: Як боротися із розсіянням на молитві?

Важливо у вільний час вчитуватись у слова молитов, які ми промовляємо, щоб ми пережили, «пережували» ці слова. Відтак коли ми будемо промовляти ці слова на молитовному правилі, ці думки і пережиття, що ми пережили, будуть знову оживати у нас.

Коли розпочинаєш свою молитву, то стань перед іконою, не спішачи перехрестись та розпочинай свою молитву. Промовляй, не поспішаючи, — будь свідомим кожного слова, яке промовляєш. Це значить свідомо промовляючи і переживаючи те, що промовляємо.

Кажучи, що Господь «всюди присутній», усвідом що за кожною подією в житті стоїть Господь. Промовляючи про гріховність, май свідомість про власну гріховність та прагни у Бога переображення себе. Називаючи Бога «Отче наш», памятай, що ти дитина Божа і всі інші, що промовляють цю молитву і називають також Бога Отцем, є твоїми сестрами і братами.

Якщо приходить розсіння в молитві, це ознака того, що ми назагал є розсіяні в житті, нам завжди бракує уваги. Саме час молитви дає нам побачити, що ми не навчені зосереджуватись. Тому коли знову приходить розсіяння, старайся понад усе зберігати свідомість і увагу на тих словах, що промовляєш. Скільки б не було б розсіяння, знову і знову повертай свою увагу до слів молитви. Страймось прагнути до того, щоб кожне слово молитви було промовлено з розумінням і пережиттям того, про що йдеться у цих словах молитви. Лиш так навчимо себе молитись.

Якщо в часі молитви якесь речення чи навіть слово доторкнеться нас, то зупинімся на цьому. Не потрібно читати молитву далі. Зупинись з увагою на тих почуття і пережиттях, які прийшли від цих слів молитви. Наповняйся цього пережиття, яке дарував тобі Господь. Будь в цьому стані доти, доки він триватиме. Це добрий знак того, що молитовний дух починає розвиватись у нас. Чим більше буде в нас таких досвідів, тим краще будемо зростати у молитовному стані, а остаточно — в Господі.

† Венедикт Алексійчук,
єпарх Чиказький