Владика Василь Семенюк

Архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський

2 серпня 1949 року у с. Дора (Надвірнянський район, Івано-Франківська область).

22 грудня 1974 року із рук преосвященного владики Володимира Стернюка.

3 квітня 2004 року в катедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці в м. Тернополі.

Інтронізація

19 жовтня 2006 року в катедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці в Тернополі.

Дитинство і родина

Владика Василій Семенюк народився 2 серпня 1949 року в с. Дора (поблизу м. Яремче, Івано-Франківська область) в сім’ї Марії та Петра Семенюків.

Освіта

З 1969 по 1974 роки навчався у підпільній духовній семінарії. Пізніше доповнив освіту у Люблінському католицькому університеті (Польща).

У 1997 році отримав вчений ступінь магістра морального богослов’я. Водночас навчався у Хустському лісотехнікумі, працював диспетчером газового управління в м. Яремче (Івано-Франківська область).

22 грудня 1974 року владика Володимир Стернюк висвятив його на священика.

У 1975 році о. Василь призначений «опікуном» зруйнованої більшовиками Зарваниці (Тернопільщина); у тому ж році з благословення преосвященного владики Володимира Стернюка стає ректором підпільної духовної семінарії. У цей нелегкий час радянського тоталітарного тиску кілька раз священика забирали в КДБ. Одного разу його 2 тижні тримали в Івано-Франківську, де допити тривали по 12 годин.

У 1989 році о. Василя Семенюка та ще одинадцятьох священиків скерували на Тернопільщину для легалізації УГКЦ.

У 1990 році о. Василь Семенюк призначений ректором Тернопільської вищої духовної семінарії імені Патріарха Йосифа Сліпого; у 1993 році — протосинкелом Тернопільської єпархії.

З благословення Правлячого Архиєрея Тернопільської єпархії відбудовує Марійський духовний центр у Зарваниці.

10 лютого 2004 року Святіший Отець Іван Павло II ухвалив рішення Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви і призначив всесвітлішого о. Василя Семенюка єпископом-помічником Тернопільсько-Зборівської єпархії, уділяючи йому титулярний престол Кастра Северіана.

3 квітня 2004 року в катедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці в Тернополі відбулася архиєрейська хіротонія Преосвященного владики Василя Семенюка — єпископа-помічника Тернопільсько-Зборівського. Головним святителем був Блаженніший Любомир Гузар, співсвятителями — Преосвященний владика Михаїл Сабрига, єпарх Тернопільсько-Зборівський, та Преосвященний владика Гліб Лончина, на той час Апостольський візитатор для українців греко-католиків Італії, Прокуратор Верховного Архиєпископа в Римі.

З 19 жовтня 2006 року — Правлячий Архиєрей Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ.

У четвер, 22 грудня 2011 року, у катедральному соборі Тернополя Блаженніший Святослав Шевчук, Глава й Отець УГКЦ, увів на митрополичий престіл Тернополя владику Василія Семенюка. Під час Божественної Літургії, в якій взяли участь архиєпископ Томас Едвард Галліксон, Апостольський Нунцій в Україні, архиєпископи і митрополити РКЦ, 25 архиєпископів, митрополитів та єпископів УГКЦ з України та з-за кордону, представники Православної Церкви Київського Патріархату, було зачитано декрет про створення Тернопільсько-Зборівської митрополії.

Від того часу, Тернопіль — митрополичий осідок, Тернопільсько-Зборівська єпархія отримала статус архиєпархії, владика Василій Семенюк носить титул архиєпископа і митрополита Тернопільсько-Зборівського та опікується Тернопільсько-Зборівською архиєпархією, Бучацькою єпархією та парафіями УГКЦ у Хмельницькій області.

Нагороджений державною премією України в галузі архітектури у 2005 році, відзнакою Тернопільської міської ради — у 2008 році та Орденом «За заслуги» ІІІ-ого ступеня — у 2009 році.

Від 11 грудня 2017 року у зв’язку із благословенням Святішого Отця рішення Синоду Єпископів УГКЦ про створення Кам’янець-Подільської єпархії з осідком у м. Хмельницький, виокремивши її з території Тернопільсько-Зборівської архиєпархії та підпорядкувавши її цьому митрополичому осідкові, відповідно до приписів церковного права, Блаженніший Святослав адміністратором вакантного престолу новоствореної єпархії призначив владику Василя Семенюка, Архиєпископа і Митрополита Тернопільсько-Зборівського. Ось як цю новину сприйняв сам владика Василій: «Тішуся, що буде утворена нова єпархія, про яку мріяли наші єпископи — митрополит Андрей, патріарх Йосиф та інші. Їхня мрія тепер здійсниться! Священики з Хмельниччини приїздили до нас, служили, а після обіду з людьми і семінаристами йшли хата-в-хату із простягнутою рукою, просячи жертвувати на будівництво храмів. І наші вірні з Тернопільсько-Зборівської єпархії щедро жертвували на це, бо знали — як буде УГКЦ, буде й Україна і духовність».

Адреса: вул. Січових Стрільців, 6а, Тернопіль 46001, Україна

Телефон: +380 (35) 223-50-09