Владика Василь Ладика

Апостольський екзарх Канади

2 серпня 1884 року в м. Дрогобичі (сьогодні — Львівська область).

Священничі свячення

4 серпня 1912 року з рук преосвященного владики Сотера Ортинського, титулярного єпископа Даулії.

14 липня 1929 року.

Помер

1 вересня 1956 року у м. Вінніпезі (провінція Манітоба, Канада).

Дитинство та освіта

Володимир (хресне ім’я) Ладика народився 2 серпня 1884 року в м. Дрогобичі (сьогодні — Львівська область) в сім’ї Василя Ладики і Катерини Пляущак.

Народну школу і гімназію юний Володимир закінчив у родинному місті і в 1903 році вступив до Чину святого Василія Великого, у якому прийняв чернече ім’я Василій. Новіціат проходив у Крехівському монастирі. 2 квітня 1905 року склав перші обіти у Василіянському чині. Натомість, 28 серпня 1909 року чернець Василій Ладика прийняв вічні обіти у Чині святого Василія Великого.

Священниче служіння

У 1909 році виїхав до Канади, де в м. Монреалі (провінція Квебек, Канада) закінчив богословські студії та 4 серпня 1912 року був висвячений на священника. Святе Таїнство Священства прийняв із рук преосвященного владики Сотера Ортинського, титулярного єпископа Даулії. Після того провадив різноманітну місійну діяльність по всій Канаді. З 1922 по 1929 рік був ігуменом василіанського монастиря в м. Едмонтоні (провінція Альберта, Канада).

20 травня 1929 року Папа Римський Пій XI призначив ієромонаха Василя Ладику апостольським екзархом для українців у Канаді, титулярним єпископом Абідуса. Архиєрейська хіротонія відбулася 14 липня цього ж 1929 року. Головним святителем був апостольський екзарх для українців у США єпископ Костянтин Богачевський, а співсвятителями — апостольський екзарх для русинів у США єпископ Василь Такач і римо-католицький архиєпископ Едмонтона Генрі Джозеф О’Лірі. 21 червня 1948 року Папа Пій XII підняв його до сану титулярного архиєпископа Мартирополіса.

13 вересня 1933 року єпископ Канади Василь Ладика виголосив пасторське слово до українців, які проживали в Канаді, з різким засудженням дій радянської влади в Україні, які призвели до Голодомору мільйонів українців.

Впродовж своєї єпископської діяльності заснував тижневик «Українські Вісті», світову організацію «Братство Українців Католиків», «Лігу Українських Католицьких Жінок» та «Українське Католицьке Юнацтво», «Запомогове Братство св. о. Николая» та благодійне «Товариство св. Йосафата». З його ініціативи відкривалися українські школи, він активно виступав на захист післявоєнних переселенців з України. Дбав про те, щоб священники навчали дітей української мови у вечірніх школах, а під час і після Другої світової війни виступав в обороні переселенців та домагався їхньої еміграції до Канади. Завдяки невсипущій праці після владики Василія Ладики у Канаді залишилося чотири екзархати: Манітобський, Едмонтонський, Торонтський та Саскачеванський.

Помер преосвященний владика Василь Ладика у віці 72-ох років 1 вересня 1956 року у м. Вінніпезі (провінція Манітоба, Канада).