Владика Василь Івасюк про значення соціального служіння у житті Церкви та парафіяльної спільноти

7 жовтня 2019

Святе Письмо вимагає активно проявляти любов. Життя й вчинки Ісуса Христа показують нам, як виявляти любов у щоденному житті. Наша Церква завжди намагалися послужити українському суспільству, відповідно до потреб та конкретних історичних обставин. Андрей Шептицький зусиллями Церкви і парафіяльних громад засновував дитячі садочки, сиротинці, народні школи, шпиталі. У своєму посланні він пише: «Я так дуже хотів би обтерти сльози з очей тих, хто плаче, потішити кожного, хто сумує, покріпити кожного, хто слабкий та немічний, уздоровити кожного, хто хворий, просвітити кожного, хто темний… Я хотів би стати всім для всіх, щоб усіх спасти».

«віра, коли діл не має,
мертва сама в собі»

(Як. 2, 17)

Вступ. Соціальне служіння в Коломийській єпархії — це один з основних обов’язків діяльності нашої Церкви. Його варто розуміти також як засіб нашого спасіння, котрий опирається на любов і милосердя до ближніх. Іншими словами, він є основою християнства, яка пригадує кожній людині, що її віра без діл є мертвою. Апостол каже: «Покажи мені твою віру без діл, а я тобі покажу моїми ділами мою віру» (Як. 2, 18). Отже, віра без діл не спасає.

І). Нині змінюється обличчя Церкви і суспільства. Технічний прогрес змінює спосіб мислення і відношення людини до людини. Наприклад, люди швидше можуть пам’ятати чийсь особистий номер телефону, електронну адресу чи бачити друзів в інтернеті, але дуже рідко зустрічаються поспілкуватися на живо. І тому якраз Блаженніший Святослав закликає всіх: кожну людину, кожного християнина, кожного священника чи духовну особу будувати живу парафію. Отже, соціальне служіння є пріоритетом нашої єпархії.

ІІ). «Жива парафія це — місце зустрічі з живим Христом». Святе Письмо вимагає активно проявляти любов. Життя й вчинки Ісуса Христа показують нам, як виявляти любов у щоденному житті. Наша Церква завжди намагалися послужити українському суспільству, відповідно до потреб та конкретних історичних обставин. Андрей Шептицький зусиллями Церкви і парафіяльних громад засновував дитячі садочки, сиротинці, народні школи, шпиталі. У своєму посланні він пише: «Я так дуже хотів би обтерти сльози з очей тих, хто плаче, потішити кожного, хто сумує, покріпити кожного, хто слабкий та немічний, уздоровити кожного, хто хворий, просвітити кожного, хто темний… Я хотів би стати всім для всіх, щоб усіх спасти».

У Коломийській єпархії священники весь час все більше приділяють особливу увагу харитативній діяльності. Соціальне служіння здійснюється через парафії, благодійні та церковні організації, молодіжні спільноти, які є соціальними руками нашої єпархії та діють з благословення місцевого ієрарха.

ІІІ). Вияв милосердя належить до суті Церкви. Синод Єпископів УГКЦ у стратегії «Жива парафія — місце зустрічі з живим Христом», визначає мету соціального служіння, якаполягає в тому, щоб об’являти світові материнське обличчя Церкви та віру у живу присутність Бога серед людей. «Як тіло без душі мертве, так само й віра без діл мертва» (Як. 2, 26).

Слідуючи за повчаннями Святого Письма, Коломийська єпархія недавно, 29 серпня 2019 року, відкрила Католицьку школу і другий дитячий садочок імені святого Папи Івана Павла ІІ. Крім цього, в нас є ще багато діючих проектів і багато інших планів. Соціальне служіння Церкви має своїм фундаментом, рушієм віру та виражає триєдину місію Церкви: звіщати Добру Новину (Керигма), освячувати (Літургія) та служити (Дияконія). Ці завдання тісно між собою пов’язані і складають одне ціле, тобто Церкву. Якщо не виконується якась одна із трьох частин, тоді це означає, що члени Церкви не вповні виконують свої завдання і місію та не достатньо втілюють віру у життя. Нехтування милосердям у житті людини, робить її духовно мертвою і вона стає подібною до неплідної смоковниці (пор. Лк.13:6–9).

ІV). «Хто хвалиться, нехай у Господа хвалиться» (І Кр. 1, 31). Жива парафія постійно має відкриті очі на потреби, турботи та надії людей, які живуть на території парафії. Особливо потрібно звернути увагу на вразливі категорії людей. Перш за все тут йдеться про осіб, які без сторонньої допомоги і супроводу не можуть собі допомогти. Тому в кожній парафії потрібно створити список людей, які живуть на її території та вивчити їхні потреби.

Церква допомагає матеріально: речами, продуктами та обідами, фінансово та порадами. Також надаємо соціальну допомогу лікарням, дитячим садочкам, інтернатам, школам. Ми не хочемо хвалитися, бо у першому посланні апостола Павла написано: «Хто хвалиться, нехай у Господа хвалиться» (І Кр. 1, 31).

Висновки. Основна ціль соціального служіння — це забезпечити людей не тільки фізичною їжею та одягом, а привести їх до Господа та змінити життя в їхньому домі так, щоб там запанувала Божа благодать. Дуже хочеться, щоб всі люди у парафіях Коломийської єпархії були живими спільнотами не тільки на словах, а також у конкретних добрих справах.

Рівночасно працівники благодійних установ не повинні бути транзитом допомоги, тобто хтось щось пожертвував, а вони передали потребуючому, але також особисто допомагати потребуючим.

Пресвята Богородице, Мати Божа Неустанної Помочі, допоможи нам завжди творити добро і бути живими членами Церкви.

Господи, благослови всіх нас благодаттю Святого Духа повсякчас бачити потреби нашого ближнього і спішити йому на поміч.

Благословення Господнє на вас!

† Василь Івасюк,
єпарх Коломийський