Владика Теодор Мартинюк взяв участь у святкуванні 800-ліття заснування Чину братів менших
29 листопада святкують празник Всіх святих Серафимського (Францисканського) Чину. До лику святих і блаженних належить понад 500 святих, серед яких у нашому народі є дуже знані і шановані: св. Антоній Падевський, св. отець Піо і засновник Чину братів менших — св. Франциск з Асижу.
Початки Чину братів менших (францисканців) візантійського обряду сягають 1992 року, коли до Львова прибула спільнота братів францисканців. У 1994 році брати з Провінції Успіння Пресвятої Богородиці в Польщі з благословення правлячого архиєрея Михаїла Сабриги поселилися в Тернополі, здійснюючи служіння в парафії Святого Петра. Згодом, у 1996 році брати збудували монастир, який знаходиться у м. Тернополі на вулиці Володимира Великого, 1а.
З благословення владики Мілана Шашіка в Ужгороді теж була заснована спільнота у 2002 році і відкритий монастир у 2004 році. Також владика Мілан Шашік благословив братів на служіння у с. Нижньому Бистрому, Закарпатської області, де у 2005 році відкрито новіціят для братів-послушників. У 2009 р. брати отримали від Мукачівського єпископа благословення на служіння в парафії Пресвятої Євхаристії в м. Хусті.
В Україні брати менші опікуються парохіями, зорганізували ІІІ Чин св. Франциска, працюють з молоддю. У світі ж францискани займаються всіма видами праці – від праці фізичної, через душпастирську і видавничу, аж до праці місійної. Сьогодні, попри численність, Чин Братів Менших постійно шукає нові форми своєї присутності у світі та в Церкві, однією з яких є праця серед вірних Східних Католицьких Церков.
З нагоди празнику Всіх святих Серафимського (Францисканського) Чину у греко-католицькому храмі Святого апостола Петра міста Тернополя відбулася Архиєрейська Свята Літургія, яку очолив єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський Теодор Мартинюк. На богослужінні занесли Богу подячну молитву з нагоди 800-ліття заснування Чину братів менших та укладення їхнього монашого уставу.
Під час проповіді головний служитель сказав: «Не людина шукає і знаходить Бога, а це Бог шукає і знаходить людину, котра наче овечка загубилась, заплутавшись в кущах власних думок і пристрастей». Саме тому, за словами владики Теодора, це не Франциск з Асижу знайшов Бога, а власне Бог знайшов святого Франциска. «Франциск просто хотів бути знайденим Богом і переміненим Його благодаттю», — мовив він.
Після Архиєрейської Літургії перед образом святих Серафимського Чину був прочитаний акт посвяти всіх присутніх Богові за посередництвом Всіх святих Серафимського Чину, а відтак служився Акафіст до Всіх святих францисканів.
Наприкінці владика Теодор Мартинюк від імені архиєпископа і митрополита Василія Семенюка вручив братам Юстиніану і Мойсею нагороди — золоті хрести з прикрасами.
Довідка
Свято Всіх святих Серафимського (Францисканського) Чину. За переказами, святий Франциск з Асижу молився такою молитвою: «Господи Ісусе Христе, про дві ласки прошу Тебе перед смертю. Перше — щоб я, наскільки це можливо, відчув душею і тілом ті страждання, які Ти, лагідний Ісусе, переніс у своїх гірких страстях. А друга ласка — щоб я, наскільки це можливо, отримав у своє серце те надмірне милосердя, яким Ти, Сину Божий, був запалений і яке спонукало Тебе добровільно страждати так багато за нас, грішних».
У відповідь на його щиру молитву Господь з’явився в образі серафима, або шестикрилого ангела (їх прийнято вважати найвищим чином ангельських істот, що стоїть одразу над Херувимами, і їхнім особливим обов’язком є любов до Бога).
Потім Ісус обдарував святого Франциска ранами своїх страждань. Святий Франциск був позначений Христовою любов’ю, стигматами.
Святий Франциск помер через два роки у 1226 році, залишивши світові Францисканський чин, який став синонімом Серафимського чину. До сьогоднішнього дня серафимові крила і серафими є символом францисканського чину.
Цього дня у 1223 році було також затверджено остаточне Правило життя для францисканських монахів. На згадку про це, а також про всі святі приклади, які були здійснені у францисканському чині, в цей день у францисканських церквах згадують всіх святих Серафимського чину.