Владика Стефан Сулик
Архиєпископ і митрополит Філадельфійський
Народився | 2 жовтня 1924 року у неіснуючому зараз селі Бальниця на Лемківщині (Підкарпатське воєводство, Сяноцький повіт, ґміна Команча). |
Священичі свячення | 14 червня 1952 pоку із рук Преосвященного Костянтина Богачевського, архиєпископа і митрополита Філадельфійського. |
Єпископська хіротонія | 1 березня 1981 року в соборі Святої Софії у м. Рим (Італія). |
Помер | 6 квітня 2020 року в м. Черрі Гілл (штат Нью-Джерсі, США). |
Дитинство і родина
Народився 2 жовтня 1924 року в родині Михайла та Марії (Денис) Сулик у неіснуючому зараз селі Бальниця на Лемківщині (Підкарпатське воєводство, Сяноцький повіт, ґміна Команча).
Освіта
Закінчив школу в Самборі в 1944 pоці. Після закінчення школи події Другої Світової війни змусили його покинути рідні землі й пережити долю біженця. В 1946–1948 роках навчався в українській католицькій семінарії Святого Духа у м. Гілшберґу (Німеччина). У 1948 році він емігрував до Сполучених Штатів Америки і продовжив своє навчання в Семінарії Святого Йосафата та Католицькому Університеті Америки у м. Вашингтоні (Округ Колумбія, США). Здобув ступінь ліцензіата богослов’я у 1952 році.
Священиче служіння
Рукоположений на священника архиєпископом Константином Богачевським 14 червня 1952 pоку в катедрі Непорочного Зачаття в Філадельфії. Душпастирював в Омазі (штат Небраска, США). Згодом працював у парафіях Святого Духа в Брукліні (штат Нью-Йорк, США) (1952–1953), святого Миколая в Майнерсвілі (штат Пенсильванія, США) (1953) та Пресвятої Тройці в Йонгстауні (штат Огайо, США) (1953–1955). З квітня 1955 року виконував обов’язки секретаря архиєпископської канцелярії.
Від 1 липня 1957 року по 5 жовтня 1961 року отець Сулик був парохом церкви св. Михаїла в Фреквіл (штат Пенсильванія, США). Впродовж свого чотирирічного терміну він побудував, облаштував і виплатив позику на нову церкву та парафіяльний зал. Щорічний прибуток зріс від 10 000 дол. у 1957 році до 60 000 дол., і це в регіоні, що вважався фінансово депресивним.
З 5 жовтня 1961 року душпастирював на парафії святого Миколая у Філадельфії. Деякий час виконував обов’язки Голови церковного єпархіального суду і був єпархіальним радником. Після короткого перебування в парафії св. Миколая в Філадельфії, 22 березня 1962 року отець Сулик був призначений парохом церкви Успіння Пресвятої Богородиці в Перт-Амбой (штат Нью-Джерсі, США). Впродовж року він завершив будівництво нової парафіяльної школи. Під час свого служіння парохом перетворив парафіяльний дім на монастир для черниць, побудував нову парафіяльну хату, купив та упорядкував додаткову ділянку землі для церкви та відновив парафіяльну церкву. Також він уклав і видрукував серію двомовних літургійних служб.
31 травня 1968 року іменований Святішим Отцем папою Павлом VI Папським капеланом із титулом монсеньйора.
Єпископська діяльність
29 грудня 1980 року Папа Римський Іван Павло II призначив священника Стефана Сулика архиєпископом і митрополитом Філадельфійським. Єпископська хіротонія відбулася 1 березня 1981 року в соборі Святої Софії у м. Римі (Італія), а головним святителем став Верховний Архиєпископ Йосиф Сліпий, із співсвятителями — єпископами Василем Лостеном і Нілом Саварином, ЧСВВ.
Відразу після свого призначення владика Стефан заопікувався будівництвом нової канцелярії та резиденції єпископа, а також катедральним парафіяльним будинком. Він відновив святилище катедри Непорочного Зачаття та облаштував довколишню територію. Архиєпископ Сулик заснував Доброчинний фонд семінарії для оплати навчання семінаристів та забезпечення надходжень на рахунок Семінарії св. Йосафата.
На прохання Ватикану владика Стефан Сулик був залучений до делікатних дипломатичних перемовин з членами Православної Церкви в Україні в період розпаду Радянського Союзу, коли Україна отримувала свою незалежність, а переслідувана атеїстичним комуністичним режимом Українська Католицька Церква виходила з підпілля.
Архиєпископ Стефан Сулик був членом численних комітетів Конференції Католицьких Єпископів США та Синоду Єпископів Української Католицької Церкви. Зокрема, як член Конференції єпископів США, був головою Міжобрядової комісії цієї Конференції.
29 листопада 2000 року Папа Іван Павло II прийняв зречення Преосвященного Стефана Сулика з уряду митрополита Філадельфійського у зв’язку з досягненням ним 75 років. Його наступником на Філадельфійському престолі став митрополит Стефан Сорока.
В 2001 році у Львові вийшла книга митрополита Стефана Сулика «Як Стефан став митрополитом», де висвітлені маловідомі сторінки з історії УГКЦ кінця ХХ століття.
23 червня 2002 року, в 50-ту річницю рукоположення владики Стефана Сулика на священника, яка припала на 14 червня, його золотий ювілей був відзначений Архиєрейською Божественною Літургією та святковим банкетом.
1 жовтня 2019 року архиєпархія Філадельфії вшанувала 95-ліття єпископа-емерита Степана Сулика.
На емеритурі владика Стефан Сулик проживав в м. Черрі Гілл (штат Нью-Джерсі, США).
Митрополит та архиєпископ-емерит Стефан Сулик упокоївся в Господі 6 квітня 2020 року, перебуваючи на лікуванні в лікарні Virtua Voorhees (штат Нью-Джерсі, США). Таким чином, владика Стефан Сулик, якому було 95 років, служив Архиєпископом Української католицької архиєпархії Філадельфії й митрополитом для українців католиків у Сполучених Штатах Америки.
Правлячий архиєпископ і митрополит Філадельфії Борис Ґудзяк у своїх письмових роздумах про життя покійного владики писав: «З природнім сумом, але й з Пасхальною надією, Філадельфійська архиєпархія прощається з митрополитом-емеритом Стефаном Суликом. Впродовж 65-ти років, від часу свого рукоположення в 1955 році, священник і єпископ Степан Сулик був відданим слугою Божим. Ми дякуємо Богу за дар його життя і молитовно вклоняємося за все його служіння».
Данину пам’яті покійному владика Борис завершив словами: «У ці дні iєреї та миряни з усіх куточків країни та різних країв, діляться зі мною свідченнями побожного, відданого, відповідального й пасторально дбайливого служіння Митрополита Степана. Єпископи з усіх куточків світу пишуть листи співчуття і діляться своїми спогадами про їхні зустрічі з Архиєпископом та згадуть його щедрі вчинки. Я вірю, що ці спогади будуть колись надруковані й стануть вагомим внеском до увічнення спадщини чоловіка, який подолав життєві виклики, що спіткали сільського хлопчину, чия юність припала на роки страшної війни. Жодного каменя не зосталося у рідному селі Митрополита, яке сьогодні знаходиться в південно-західній Польщі. Село було повністю знищено. Але спадщина його Сина назавжди залишиться з нами».
Через пандемію коронавірусу, 13 квітня 2020 року, в Світлий понеділок, відбулися приватні похоронні відправи, очолені архиєпископом і митрополитом Філадельфійським Борисом Ґудзяком над покійним архиєпископом і митрополитом Стефаном Суликом в катедрі Непорочного Зачаття в Філадельфії (штат Пенсильванія, США). Митрополит Сулик був похований в катедральній крипті поряд з покійними єпископами Сотером Ортинським, Констянтином Богачевським та Амвросієм Сенишиним. На похороні була присутня дуже обмежена кількість осіб.