Владика Платон Корниляк

Апостольський екзарх Німеччини та Скандинавії, титулярний єпископ Кастра Мартіс

6 вересня 1920 року в селі Стебні (Верховинський район, Івано-Франківська область).

25 березня 1945 року в м. Римі (Італія) з рук архиєпископа Івана Бучка.

7 липня 1959 року в митрополичому соборі у м. Філадельфія, де головними святителями стали митрополит Філадельфійський Константин Богачевський, владика Амфросій Сенишин, єпарх Стемфордський, та владика Йосиф Шмондюк, єпископ-помічник Філадельфійський.

Помер

1 листопада 2000 року.

Дитинство та освіта

Народився 6 вересня 1920 року в селі Стебні (Верховинський район, Івано-Франківська область) у родині Володислава та Євгенії Корниляк. У 1939 році закінчив середню школу у ліцеї св. Василія Великого у м. Блажі. В грудні того ж року був направлений до Рима (Італія) на богословські студії в Папському університеті Урбаніана, де здобув диплом бакалавра з філософії у 1941 році та докторат із богослов’я 14 грудня 1946 року із працею «De munere S. Augustini in illustranda efficacitate sacramentorum spectato Donatismo». Відтак продовжує навчання у Папському Григоріанському університеті, де також отримує ліцензіат із філософії (1947 рік) та докторат із філософії (1948 рік) із працею «La dialettica esistenziale del divino e dell’umano secondo Nicola Berdaeff». Закінчивши навчання, 25 березня 1945 року в Римі прийняв ієрейські свячення з рук архиєпископа Івана Бучка.

У 1948 році о. Платон виїхав на душпастирську працю до Сполучених Штатів Америки. Працював спочатку як сотрудник на парафії в м. Оліфент (штат Пенсильванія, США), а згодом при катедральному храмі у м. Філадельфія (штат Пенсильванія, США) протягом 1948–1952 років, виконуючи також обов’язки секретаря єпископа, а в 1952–1959 роках — служіння канцлера.

17 квітня 1959 року Папа Римський Іван XXIII утворив Апостольський екзархат у Німеччині і призначив о. д-ра Платона Корниляка єпископом і першим екзархом. Єпископська хіротонія відбулася 7 липня 1959 року в митрополичому соборі у м. Філадельфія, де головними святителями стали митрополит і архиєпископ Філадельфійський Константин Богачевський, владика Амфросій Сенишин, єпарх Стемфордський, та владика Йосиф Шмондюк, єпископ-помічник Філадельфійський.

Єпископське служіння владики Платона Корниляка стосувалася всіх вірних греко-католиків у ФРН. Вірні були розсіяні по різних місцевостях цієї країни, тому єпископ Платон був змушений на початку своєї діяльності багато подорожувати, відвідуючи різні українські громади і творячи зв’язки з вірними. За його стараннями побудовано катедральний собор і парафіяльну домівку у м. Мюнхені (Німеччина) та церкви в інших місцевостях.

22 січня 1963 року перший Апостольський екзарх Кир Платон Корниляк написав прохання до тодішньої Головної Настоятельки сестер-служебниць Єроніми Химій призначити двох сестер для служіння в домі Апостольського екзархату в Мюнхені при Schönbergstr., 9, з перспективою розвинути активність, допомагаючи в навчанні катехизму, відвідуючи хворих, та в інших пасторальних потребах.

22 квітня 1963 року дві сестри започаткували місійну станицю в м. Мюнхені — с. Константина Малко зі США і с. Валерія Мрихін з Польщі. Крім ведення економії в єпископській резиденції, сестри навчали релігії дітей в українській школі при Апостольському екзархаті.

Розширюючи територію екзархату, у 1983 році Папа Іван Павло II долучив до нього країни Скандинавії.

Єпископ Платон Корниляк заснував газету «Християнський Голос» — єдину українську католицьку газету в Західній Європі.

У травні 1992 року владика Платон вперше відвідав незалежну Україну і взяв участь у Синоді Єпископів Української Греко-Католицької Церкви.

18 грудня 1996 року Преосвященний Платон Корниляк подав прохання про звільнення від обов’язків Апостольського екзарха у зв’язку з досягненням відповідного віку, яке Папа Римський прийняв і 1 січня 1997 року призначив єпископа Михаїла Гринчишина Апостольським адміністратором екзархату Німеччини і Скандинавії.

Єпископ Платон Корниляк помер 1 листопада 2000 року. Поховання відбулося 7 листопада того ж року на цвинтарі Вальдфрідгоф, у новій його частині.

Франц Йозеф Штраус, прем’єр Баварії, нагородив владику Платона Баварським Хрестом Ордену «За заслуги» за важливий вклад в релігійне й культурне життя.