Владика Миколай Бичок: Чому ми відзначаємо Неділю перед Богоявленням?

15 січня 2022

Владика Миколай Бичок, правлячий архиєрей Мельбурнської єпархії Святих верховних апостолів Петра і Павла, ділиться своїми роздумами над євангельським уривком на Неділю перед Богоявленням.

Владика Миколай Бичок: Чому ми відзначаємо Неділю перед Богоявленням?

Перед великими подіями у нашому житті ми дуже ретельно готуємось. Будучи вірними послідовниками Христа, Свята Церква хоче в особливий спосіб підготувати нас до великих празників у церковному році. Коли поглянути в церковний календар, то можемо побачити Неділю перед Різдвом і Неділю по Різдві; Неділю перед Воздвиженням і Неділю по Воздвиженні. Сьогодні ми маємо Неділю перед Богоявленням і буде також неділя після Богоявлення. І це не випадково — у такий спосіб Церква хоче наголосити на важливості свята, прихід якого ми чекаємо.

Отож, за кілька днів ми будемо відзначати один з великих празників Богоявлення Господа нашого Ісуса Христа. Це момент, коли будучи без гріха, Христос приходить до Йоана на річку Йордан, щоб охреститись. Богослов Карл Барт писав: «Ніхто не мав більшої потреби охреститися, ніж Ісус, тому, що він „носив“ наші гріхи».

Євангелист Марко розповідає про Йоана Хрестителя. Народ, який ніби чекав на прихід Месії, так насправді не був готовий до Його приходу. Тому Йоан намагається це змінити і закликає до покаяння. Грецьке слово «метаноя» — можна перекласти як покаяння, зміна мислення, зміна способу думання. Йоан хрестив водою і це було зовнішнім знаком зміни життя людини. Для нас таким знаком Покаяння є Свята Тайна Сповіді, у якій ми отримуємо благодать прощення наших гріхів та примирення з Богом.

† Миколай Бичок,
єпарх Мельбурнський