Владика Михаїл Бздель
Архиєпископ і митрополит Вінніпезький
Народився | 21 липня 1930 року у містечку Вішарт (провінція Саскачеван, Канада). |
Священичі свячення | 7 липня 1954 року із рук Преосвященного владики Андрія Роборецького, Апостольського екзарха Саскатуна. |
Єпископська хіротонія | 9 березня 1993 року у катедральному храм Свв. Володимира і Ольги у м. Вінніпег (провінція Манітоба, Канада). |
Помер | 3 квітня 2012 року у своїй резиденції у м. Вінніпезі (провінція Манітоба, Канада). |
Дитинство і родина
Теодор Бздель і його дружина Євдокія (з роду Василиків), емігрувавши з України, поселилися у містечку Вішарт (провінція Саскачеван, Канада), де 21 липня 1930 року народився їхній син Михайло. Він був одинадцятим з чотирнадцяти дітей: шість хлопчиків і вісім дівчат. 3 серпня 1930 року був хрещений і миропомазаний в Українській церкві св. Архистратига Михаїла о. Григорієм Шишковичем, ЧНІ. Його сім’я жила на фермі (розділ 23, селище 30, діапазон 15, на захід від другого меридіану), яку малий Михайло Бздель допомагав утримувати протягом свого дитинства. Першу Сповідь та Урочисте Святе Причастя Михайло Бздель отримав у вересні 1938 року від священика Володимира Каєвського, ЧНІ.
Освіта
У 1936 році малий Михайло розпочав свою початкову освіту в Honey Bank School. Хоча під час навчання в школі сім’ї не вистачало коштів, Михайло і його однокласники проводили час, граючи софтбол та імпровізовані «кам’яні ігри». Більше того, вже з малих літ він брав на себе відповідальність, адже був вибраний шкільним «пожежником» у 1943 році, що вимагало від Михайла прокидатися набагато раніше, ніж інші діти, щоб запалити опалення («вогонь») перед тим, як розпочиналося навчання.
Після закінчення початкової освіти, продовжував навчання в коледжі Святого Володимира у м. Роблін (провінція Манітоба, Канада), який закінчив навесні 1947 року. Коледж Святого Володимира був заснований та проваджений отцями-редемптористами, які, звичайно, мали вплив на духовний розвиток молодого Михайла Бзделя.
8 вересня 1947 року вступив на новіціат Чину Найсвятішого Ізбавителя (редемптористи) і 23 вересня цього ж року прийняв облечини. Через рік, 24 серпня 1948 року, склав тимчасові обіти і розпочав свій богословський та філософський вишкіл у семінарії Святої Марії в м. Вотерфорд-Медоувейл (провінція Онтаріо, Канада), який тривав із 1948 по 1955 роки. Вивчаючи філософію та теологію, бр. Михайло Бздель був шкільним садівником і розпочав колекціонування марок. Також Михайло Бздель провів три поспіль літа (1949–1951) в літньому таборі Сент-Ан-де-Бопре канадської провінції в м. Lac Gauvreau Masham (провінція Квебек, Канада).
Священиче служіння
Відтак в Університеті Св. Павла у м. Оттава (провінція Онтаріо, Канада) завершив програму випускників із пасторального консультування в 1971–1972 роках. Довічні обіти бр. Михайло Бздель склав 19 серпня 1952 року. Через півтора року, 13 лютого 1954 року, у церкві Пресвятої Євхаристії у м. Торонто (Канада), Преосвященний владика Ісидор Борецький, єпарх Торонтський та всієї Східної Канади, уділив йому піддияконські свячення. Через два дні, 15 лютого 1954 року, був висвячений на диякона все тим же єпископом Ісидором у каплиці семінарії Святої Марії в м. Медоувейл (провінція Онтаріо, Канада).
На празник Різдва Івана Хрестителя, 7 липня 1954 року, диякон Михайло отримав ієрейські свячення, які уділив єпископ Андрій Роборецький, Апостольський екзарх Саскатуна, у церкві Святої Марії в м. Йорктоні (провінція Саскачеван, Канада). Через рік він став сотрудником у м. Йорктоні та околицях.
Служив як душпастир в м. Йорктоні (провінція Саскачеван, Канада) (1955), м. Ітуна (провінція Саскачеван, Канада) (1956), м. Роблін (провінція Манітоба, Канада) (1956–1967), м. Вінніпег (провінція Манітоба, Канада) (1967–1971), м. Саскатун (провінція Саскачеван, Канада) (1972–1981), і знову повернувся у м. Йорктон, (провінція Саскачеван, Канада) (1981–1984). З 1955 по 1967 роки о. Михайло Бздель працював вчителем в коледжі св. Володимира, водночас виконуючи обов’язки адміністратора у парафії Святому Спасителя в м. Робліні (провінція Манітоба, Канада).
Протягом чотирьох років після від’їзду з м. Роблін, о. Михайло був парафіяльним священиком церкви св. Йосипа у м. Вінніпезі (провінція Манітоба, Канада). Він активно співпрацював з молоддю в парафії, проводив час з Українською католицькою молодіжною групою (UCY). Крім того, він працював з групою молодих людей, які називали себе Клубом Св. Димитрія (або «Клубом D»). Отець Михайло Бздель також активно працював у лікарнях, відвідував госпіталізованих парафіян, а в 1968 році пройшов курс капеланів у Центрі медичних наук. Сам він стверджував, що цей досвід «був вирішальним… і допомагав стабілізувати [його] священиче покликання».
3 травня 1984 року о. Михайло був обраний провінційним настоятелем української редемптористської провінції Йорктон, і займав цю посаду до грудня 1992 року. Як провінційний настоятель, о. Михайло відвідав Генеральні збори редемптористів, що проходили в Римі з 20 жовтня по 23 листопада 1985 року. Саме тут він використав свої попередньо здобуті навики з латинської освіти: офіційною мовою Загальних зборів була латина.
Єпископська діяльність
У вівторок, 29 березня 1992 року, Апостольська Столиця номінувала отця Михайла Бзделя, ЧНІ, архиєпископом Вінніпезьким для українців-католиків у Канаді. 9 березня 1993 року у катедральному храм Свв. Володимира і Ольги відбулася єпископська хіротонія та інтронізація Високопреосвященного владики Михайла Бзделя на Вінніпезький митрополичий престол. Головним святителем став владика Максим Германюк, вислужений митрополит Вінніпезький, та співсвятителями — владика Стефан Сулик, митрополит Філадельфійський, і владика Мирон Дацюк, єпарх Едмонтонський. Владика Михаїл вибрав фразу «Хто подібний до Бога» як свій єпископський девіз, що на івриті звучить як «Михайло» і є значенням його імені.
Як митрополит і архиєпископ Михаїл Бздель був одним із чотирьох членів Постійної ради Канадської конференції католицьких єпископів. Він також працював у кількох комісіях і комітетах цієї конференції, включаючи колишній Спеціальний комітет з допомоги Церкві у Східній та Центральній Європі та на Балканах. З 2 жовтня по 30 жовтня 1994 року владика Михаїл Бздель брав участь у IX Звичайній Генеральній Асамблеї Синоду Католицьких Єпископів.
У 1997 році, з 16 листопада по 12 грудня, Папа Іван Павло ІІ призначив його делегатом Синоду Єпископів Америки на Синоді, що проходив у Римі (Італія).
12 грудня 2005 року владика Михаїл Бздель отримав від Апостольського нунцій архиєпископа Люгі Вентура, що його прохання про відставку було прийнято Папою Бенедиктом XVI. Сам владика офіційно оголосив про свою відставку 29 грудня 2005 року. 9 січня 2006 року у Ватикані було повідомлено про те, що Святіший Отець Венедикт XVI поблагословив рішення Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви і згідно із кан. 210 Кодексу канонів Східних Церков, прийняв зречення з уряду Високопреосвященного архиєпископа Михайла Бзделя, митрополита Вінніпезького. 11 лютого 2006 року Бздель офіційно пішов у відставку, оскільки єпископ Лаврентій Гуцуляк був призначений новим архиєпископом і митрополитом Вінніпезьким.
Навіть після зречення з уряду архиєпископ Михаїл Бздель продовжував здійснювати душпастирське служіння, особливо для мешканців Дому Святого Сімейства і для тих, кому потрібна була духовна підтримка.
У 81-ому віці Преосвященний владика Михаїл Бздель помер уві сні пізно ввечері 3 квітня 2012 року у своїй резиденції у м. Вінніпезі (провінція Манітоба, Канада). Його похорони відбулися з 11 по 12 квітня 2012 року в Українському католицькому соборі Свв. Володимира та Ольги та в Українській католицькій церкві св. Йосифа у м. Вінніпезі (провінція Манітоба, Канада). У листі-співчутті на ім’я владики Лаврентія Гуцуляка, митрополита Вінніпезького, Патріарх Святослав, Глава й Отець УГКЦ, зокрема відзначив: «З великим сумом сприйняли ми звістку, що відійшов у вічність один із митрополитів нашої Церкви — Високопреосвященний владика Михайло Бздель. Він був великим продовжувачем місій своїх славних попередників, гуртуючи довкола себе українську громаду в Канаді».