Владика Діонісій Ляхович від імені українців подякував Мальтійському ордену за підтримку у період війни

19 квітня 2024

У суботу, 13 квітня 2024 року, з нагоди свята священномученика Мартина I, папи Римського, у храмі Пресвятого Розп’яття у місті Тоді, що в регіоні Перуджа, Апостольський екзарх для українців-католиків в Італії владика Діонісій Ляхович очолив Архиєрейську Божественну Літургію італійською мовою у візантійському обряді за мир в Україні.

Богослужіння відбулося з ініціативи дієцезії Орв’єто-Тоді у співпраці з Апостольським екзархатом для українців католиків візантійського обряду в Італії та Мальтійським Орденом в Італії. З владикою співслужили о. д-р Теодосій Р. Грень, ЧСВВ, протосинкел Апостольського екзархату, о. Василь Гушуватий, протопресвітер Римського деканату та капелан Мальтійського ордену з місцевої дієцезії. Участь в спільній молитві взяли представники Мальтійського ордену з регіону Умбрія, семінаристи й українські прочани. Місцеві миряни також приєдналися, щоб помолитися разом за мир в Україні, серед яких присутнім також був мер міста Антоніно Руджано. Про це зазначає Відділ комунікації Апостольського екзархату в Італії.

На початку Літургії о. Теодосій Р. Грень, ЧСВВ, висловив подяку представникам Мальтійському ордену за їхню підтримку під час війни, наголосивши на їхній активній участі та допомозі у важливих проєктах для українського народу. Він підкреслив, що ця Євхаристійна молитва є виразом вдячності Богу за дар дружби з Мальтійським Орденом, Церквою в Італії та її вірними. Також протосинкел закликав молися за мир в Україні, просячи Господа припинити кровопролиття на українській землі та благословити її на справедливий, тривалий і безпечний мир.

Відтак владика Діонісій звернувся до присутніх з проповіддю, у якій підкреслив особливе значення для України святого Мартина I, папи й мученика, народженого саме в Тоді. «Цей святий, пам’ять якого вшановуємо сьогодні, загинув мученицькою смертю в Херсонесі в Криму 16 вересня 655 року, і тіло його було поховано біля воріт цього міста. А тепер в окупованому росіянами Криму чути гомін війни в Україні. Це несправедлива, святотатська війна, яка приносить величезний біль, і яка перетворила Україну на величезну лікарню. Важко прийняти цю жахливу реальність», — наголосив він. Єпископ подякував організаторам молитви за мир в Україні, насамперед дієцезії Орв’єто-Тоді, Мальтійському ордену та своїм співпрацівникам в Апостольському екзархаті.

«Сьогодні є багато закликів до миру! Стає важко розрізнити різні мирні дискурси. Іноді ці наративи мають контури пацифістської ідеології, миру за будь-яку ціну, бути в мирі з самим собою, не піклуючись про страждання інших», — зауважив Апостольський екзарх.

Проповідь єпископа привернула увагу вірних до молитви «Отче наш», як звернення до Бога з проханням про мир. Архиєрей підкреслив, що ця молитва не є лише словами, але вираженням глибокого духовного зв’язку з Богом через Ісуса Христа у Святому Дусі. За його словами, молитва за мир повинна бути не лише про формальну заяву, але й про реальну дію для досягнення миру серед людей: «Прощення означає не мовчазне схвалення вчинків кривдника і підкорення злу, а подолання його силою Христа. Коли хтось хоче мене вбити, я можу не захищатися; однак, коли хтось хоче вбити мого брата, я зобов’язаний його захищати, якщо хтось вторгається на мою Батьківщину, я зобов’язаний її захищати, я не можу бути дезертиром». Владика Діонісій пригадав про трагічні наслідки війни в Україні, яку «лукавий перетворив на велику лікарню з приблизно 20 мільйонами травмованих людей, сотнями тисяч загиблих і поранених, десятками тисяч в’язнів, викрадених дітей, сиріт, вдів, зруйнованих міст та мільйонів біженців».

Архиєрей завершив проповідницьке слово такими словами-молитвою: «Воскреслий Ісусе! У Тобі життя завжди перемагає. Сучасна історія спонукає нас вирушити на цю Хресну путь, і з Твоєю силою ми пройдемо цей визвольний шлях для нашого народу. Прийми у вічній радості свободи душі наших героїв, тих, хто пожертвував своїм життям, віддавши їх за любов до братів, за любов до своєї Батьківщини. І дай усім нам сили, віри та відваги на шляху до воскресіння, перемоги добра над злом, світла над темрявою, щоб кожен міг проголошувати: „Воскресла Любов перемогла!“»