Владика Діонісій до учасників симпозіуму в Римі: «Ця війна повинна бути часом, щоб переосмислити деякі фундаментальні поняття»

11 березня 2022

Гідність людської особи та плекання культури життя, зокрема, у світлі актуальної війни в Україні, — саме ці теми стали центральними під час симпозіуму, який відбувся 9 березня 2022 в приміщені Папського Університету Святого Томи Аквінського у Римі.

На запрошення організаторів у заході взяли участь також представники Апостольського екзархату: владика Діонісій Ляхович, апостольський екзарх в Італії, та протосинкел о. д-р Теодосій Р. Грень, як повідомляє Відділ комунікації Апостольського екзархату в Італії.

Цей симпозіум є преполітичною платформою для поділу думками, діалогу щодо фундаментальних цінностей, які повинні бути основою законодавчої бази європейських держав та інших суспільних дійсностей.

Оскільки зараз спостерігається грубе порушення людських прав і демократичних цінностей агресором у стосунку до України, значну увагу під час симпозіуму було присвячено «необхідності наново усвідомити європейську ідентичність, зокрема, у час актуальних конфліктів».

Захід зібрав представників церковних інституцій, членів 70-ти організацій різного спрямування, парламентарів, уряду, державних інституцій, суддів та академічного світу. Серед запрошених достойних гостей присутнім був Державний Секретар Святого Престолу кардинал П’єтро Паролін, а також долучився у режимі онлайн Голова Італійської Єпископської Конференції кардинал Ґуалтьєро Басетті.

На запрошення організаторів владика Діонісій розпочав працю учасників симпозіуму молитвою до Святого Духа. Під час того, як він виходив з залу до мікрофону, ввесь зал піднявся і стоячи аплодував, таким чином виявляючи близькість і солідарність з українським народом.

Подякувавши присутнім за вияв солідарності, він звернувся до них із запитанням: «Яке зло вчинила Україна, щоби бути такою катованою? Адже вона не становила загрози ні для кого». Роздумуючи над цією дилемою, владика Діонісій ствердив, що ця війна повинна бути часом, щоб переосмислити деякі фундаментальні поняття, такі як християнство, католицькість, православність і також екуменізм.

«Війна в Україні — це не війна між братами-християнами! Християни не воюють, вони люблять один одного, допомагають один одному, віддають своє життя з любові». При цьому єпископ пригадав слова Папи Франциска про те, «як важливо засвідчувати вчинками свою християнську віру, щоб не стати фальшивими пророками».

При цьому Апостольський екзарх звернув увагу на справжній зміст правдивого православ’я: «У чому слава і істина православ’я? У Любові! Бог є любов! Без любові немає православ’я. Православ’я без ортопраксії, тобто любов без її практикування, по суті є справжньою єрессю».

Наприкінці симпозіуму, заключне слово до його учасників мав кардинал П’єтро Паролін, який розпочав свій філософсько-богословський виступ із запитання: «Що християнство може дати сьогоднішньому суспільству?» Під час своєї доповіді він наголосив, що християнство може вказати на цінність людини, на її гідність, на те, що вона є архитвором Господа Бога, який все створив добрим, а людину — дуже доброю. Іншим важливим аспектом, на який вказав кардинал, є те, що суспільство і Церква є відокремленими, однак ця відокремленість не означає байдужості однієї інституції до іншої. На думку Державного Секретаря, між суспільством і Церквою повинна бути добра співпраця задля того, щоб була пошанована гідність людської особи.