Владика Богдан Дзюрах про купання на Водохреща та оновлення духовного життя на Богоявлення

18 січня 2021

У нещодавній проповіді у Неділю перед Богоявленням владика Богдан Дзюрах, Секретар Синоду Єпископів УГКЦ, запропонував власні духовні роздуми про поширену практику купання у крижаній воді на свято Богоявлення Господнього та її значення для духовного життя християнина.

Перш за все, за словами преосвященного владики Богдан Дзюраха, ми мусимо усвідомити собі, що віра, релігійність — це не набір обрядів, а нове життя, яке приносить нам Христос Спаситель. «А там, де є життя, мусить відбутися народження, а у випадку дорослої людини — відродження, поновне народження. Про це Господь Ісус казатиме в розмові з фарисеєм Никодимом, який прийде до нього серед ночі: „Істинно, істинно кажу тобі: Коли хтось не вродиться з води та Духа, не спроможен увійти у Царство Боже“ (Йо. 3, 5)», — мовив архиєрей.

Відтак єпископ наголосив на тому, що у зануренні у хрещальні води йдеться не про зовнішнє вмивання, але про внутрішню переміну людини. «Господь, як бачимо, не омиває тільки зовнішню поверхню, Він омиває все єство людини, омиває серце, душу, вкладаючи в нутро Свого Святого Духа, який робить людину здатною ходити Божими дорогами, дотримуватись Божих заповідей, щоб Бог був справді нашим Богом, а ми — Його народом», — зазначив Секретар Синоду Єпископів УГКЦ.

Не Водохреща, а Богоявлення

«Проте, так важко було для більшості людей тоді і залишається важко багатьом у наші дні зрушити з місця, наважитися на цю захоплюючу, хоч і вимогливу мандрівку віри, мандрівку, яка буде вимагати від них не просто зійти в глибини вод Дніпра чи іншої водойми, але зійти в глибини власної душі, щоб там очиститися, оновитися, переродитися водою благодаті Божої, вогнем Святого Духа!» — сказав владика Богдан Дзюрах. Це породжено, знову ж таки за словами єпископа, наданню більшої ваги ритуалу, а не живій вірі: «Ці люди воліють зупинитися на обмиваннях, на певних ритуалах, при цьому намагаються самі себе переконати, що цього їм цілком достатньо, що саме на цьому полягає святкування „Водóхреща“, — саме так вони воліють називати це свято, щоб зайвий раз не пригадувати самим собі, що тут ідеться не про воду, а про Бога, бо справжня церковна назва цього свята — „Богоявлення“ і лишень той його святкує по-справжньому, по-християнськи, хто зустрічає в цьому святі Бога і дозволяє Богові себе очистити, обмини, освятити, відродити».

Не зустрітися лише з водою…

Відтак владика Богдан відмітив, що на празник Богоявлення на берегах Дніпра та багатьох водойм збирається велика кількість людей. Однак, чи справді вони відзначають світлий християнський празник? «Уже за кілька днів тут, на берегах Дніпра, нашого українського Йордану, буде нашестя людей (припускаю, що буде, навіть попри карантинні обмеження). Люди будуть проходити повз храм, може дехто загляне всередину, щоб набрати свяченої водички. Проте більшість обмежиться пірнанням до крижаної ополонки. Це буде найголовніший пункт у їхньому цьогорічному святкуванні. Так, зрештою, як це було вже минулого року, так як буває з року в рік: скочили до води, зігрілися чимось гарячим і так „відсвяткували“ цьогорічне „Водохреще“», — мовив архиєрей.

Такий підхід святкування Богоявлення лише через занурення у крижану воду не є християнським. «А голос Йоана Предтечі залишається для них надалі „голосом вопіющого в пустині“. Він кличе, але надаремно. І хоч опосередковано, самим своїм приходом до води, вони, як і мешканці Єрусалиму, визнаватимуть, що грішні і потребують очищення, спасіння, відновлення, все ж, правдоподібно, переважна більшість не зробить крок назустріч Богові. Зустрінеться лише з водою… Але проблема в тому, що вода сама по собі не спасає і навіть не очищує. Вона здатна щонайбільше обмити зовнішній бруд та дати відчуття бадьорості. Проте, тягар і бруд на серці, спричинений гріхом, водою ані не змиєш, ані не усунеш. Тут потрібен Той, Хто має доступ до людського серця — Святий Дух, що на початках ширяв над водами в часі створіння (Бут. 1, 2) і тепер являється у вигляді голуба над водами Йордану (Мр. 1, 10). І тільки це поєднання — води і Духа, дає людині справжнє визволення, спасіння, і нове життя». Саме тому, за словами Секретаря Синоду Єпископів УГКЦ владики Богдана Дзюраха, на першому місці повинне стояти святкування Хрещення Ісуса Христа у Йордані святим Йоаном Предтечею.