Владика Богдан Дзюрах під час дискусій на зустрічі східних католицьких ієрархів Європи: «Від екуменізму мучеництва до екуменізму милосердної любові»
Одним із елементів дискусії на зустрічі східних католицьких ієрархів Європи, яка зараз відбувається в Українській папській колегії святого Йосафата в Римі, став виступ Секретаря Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви владики Богдана Дзюраха.
Насамперед, владика Богдан Дзюрах, Секретар Синоду Єпископів УГКЦ, висловив слова вдячності попереднім доповідачам та організаторам зустрічі за їхній неоціненний вклад у цьому заході: «Дякую Його Еміненції кардиналові Леонарді Сандрі за чудову доповідь, як рівно ж Його Еміненції кардиналові Анджело Баняско, Президентові Ради Єпископських Конференцій Європи, під покровительством якої відбуваються щорічні зустрічі Східних Католицьких ієрархів Європи, за зичливість і підтримку цієї нинішньої події».
Відтак доповідач підкреслив, що сьогоднішні виклики перед Церквою та ділом екуменізму зокрема, штовхають нас переглянути нашу методологію пошуку єдності та сопричастя. «Цілковито поділяю твердження, висловлене кардиналом Сандрі, що милосердна любов є найбільш промовистим знаком католицької присутності у світі. Справді, діяльна любов є найпереконливішим способом проповідування Євангелія і найбільш успішним, попри молитву, засобом відновлення єдності між християнами. В часах комуністичних переслідувань минулого століття християни різних Церков і церковних спільнот відчували велику близькість і солідарність та взаємну підтримку між собою. На мою думку, сьогодні, коли не зазнаємо відкритих переслідувань, ми покликані, плекаючи пам’ять про цей „екуменізм мучеництва“ — поняття дуже близьке для святого Папи Івана Павла ІІ, — водночас розвивати що раз то більше те, що — у світлі навчання нинішнього Святішого Отця Франциска — можна б окреслити „екуменізмом милосердної любові“», — зазначив владика Богдан, продовжуючи своє слово до учасників дискусії.
Також промовець закцентував на тому, що Українська Греко-Католицька Церква вже розпочала втілювати у своєму служінні цей екуменізм милосердної любові, побудований на молитві та відкритий на міжконфесійні ініціативи та проєкти: «З нашого боку, на рівні Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ ми вже понад 10 років тому прийняли на перший погляд досить просте і природнє, проте дуже практичне рішення, яке могло б стати першим кроком на шляху відновлення єдності між християнами: окрім заклику до молитви „за єдність Святих Божих Церков“, Синодальні Отці закликали духовенство і вірних нашої Церкви уникати, в словах і вчинках, усього, що могло б образити наших братів православних. З іншого боку, беручи позитивно, ми повинні, задля промоції „екуменізму діяльної любові“, підтримувати і брати активну участь в усіх міжконфесійних ініціативах і проєктах, які служать захисту прав і гідності людської особи та служать спільному благові наших народів і суспільств, в яких ми спільно з іншими Церквами і церковними спільнотами здійснюємо нашу місію».
Окрім цього, продовжуючи дискусійний формат спільної зустрічі, владика Богдан Дзюрах, покликаючись на спостереження кардинала Сандрі про те, що інколи в сучасних умовах, екуменічний процес здійснюється без належного і розважливого розпізнання, та що в середовищі католиків латинської традиції нерідко спостерігається брак знань про Східні Католицькі Церкви, зауважив: «Пізнання передбачає відкритість, зичливість, прихильність і любов — і все це ми, східні католики, відчуваємо дуже виразно і на різних рівнях з боку ієрархії та вірних Римо-Католицької Церкви. Проте, пізнання містить у собі також „знання“, тобто інтелектуальні відомості про природу і місію Східних Церков. Що б Ви, Ваша Еміненціє, порадили нам, східним католикам, робити, щоб сприяти поглибленню взаємного пізнання всередині католицької родини?».
Відповідаючи на останнє запитання Секретаря Синоду Єпископів УГКЦ, Префект Конгрегації для Східних Церков рекомендував організовувати зустрічі, наукові конференції та іншого роду форуми для поширення богословських знань серед братів-латинників. Друга ділянка, надзвичайно приваблива для західних християн, це — літургійна спадщина Східних Католицьких Церков, тому їхня участь в цих богослуженнях може стати рівно ж дорогою кращого пізнання східної традиції. Він також повідомив про ініціативу, яку в останніх роках поширює Конгрегація для Східних Церков серед латинських Єпископатів різних країн, а саме: мати в дієцезіальних управліннях бодай одного священника-експерта в ділянці східного богослов’я, літургійної спадщини і канонічного права, який би популяризував ці знання посеред клиру, катехитів і вірних західної традиції даної дієцезії.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ