Владика Аркадій Трохановський очолив літургійне святкування з нагоди 65-ліття парафіяльної спільноти у м. Ґданську

20 жовтня 2022

Своє літочислення і хроніку парафіяльна спільнота у м. Ґданську (Польща) розпочинає з 19 і 26 травня 1957 року, коли у костелі Святого Вартоломея першу Божественну Літургію відправив о. митрат Василь Гриник. Сьогодні ж цей костел Святого Вартоломея носить звання й гідність конкатедрального храму Ольштинсько-Ґданської єпархії УГКЦ.

Від згаданих подій минули десятиліття. 16 жовтня 2022 року з нагоди празника Покрову Пресвятої Богородиці ґданщани, а серед них немала група емігрантів, студентів і біженців з України, зійшлися до свого храму, щоби разом помолится і відзначити свято 65-ліття своєї парафії. Про це інформує пресслужба Ольштинсько-Ґданської єпархії УГКЦ.

Владику Аркадія Трохановського, єпарха Ольштинсько-Ґданського, який очолив святкову Божественну Літургію, на порозі храму привітали о. мітрат Йосиф Улицький та віряни з квітами і традиційним українським хлібом на руках.

Посилаючись у проповіді на гарну історію греко-католицької спільноти й парафії у м. Ґданську, владика Аркадій нагадав і цей період, коли стала вона прибіжищем для тих, хто захищаючи себе й рідню перед війною, змушений був тимчасово, чи й на постійно покинути свій край. Кожен біженець з України віднайшов тут своїх.

Храм Святого Вартоломея у м. ҐданськуХрам Святого Вартоломея у м. Ґданську

Сталося це невипадково, бо саме «наші предки поставили на віру в Бога, зберегли свою ідентичність: релігійну та національну». Відтак проповідник продовжив власну думку: «Вчили нас молитви рідною мовою. Їхня праця принесла плоди. Ми не стали іншими. Про це треба пам’ятати і бути їм вдячними. Жертвували себе, але цю працю треба продовжувати, щоби у нашій Церкві надалі були люди. Дякуючи поколінню, яке виховало нас, яке зробило все, що було можливе, сьогодні також і ми з новим духом відповідальності за народ, за Церкву, за свою особисту, індивідуальну ідентичність маємо йти цією дорогою, щоби не бути кимось іншим. Триваймо з переконанням у вірі наших предків. Тому ставмо на Господа Бога. У Нього є найкращий проєкт. Це проєкт любові до Бога та ближнього».

Водночас архиєрей підкреслив, що тепер такий час, що ще більше потрібно молитви, віри в Бога, потрібно шукати духовного скріплення і не падати духом. «Богородиця з великою покорою прийняла рішення Бога щодо неї. Уміймо і ми також, починаючи від Таїнства Покаяння, шукати дороги до нашого відродження», — мовив владика Аркадій.

«Наука предків вчить нас бути відкритими для інших: коли зберігаємо свою заповітну тотожність, тоді й зрозумінням ставимося до своїх ближніх», — сказав на завершення свого слова єпарх Ольштинсько-Ґданський.

З нагоди 65-літнього ювілею владика добрим словом, грамотами й медалями Святого Йосафата Коциловського нагородив місцеву парафіяльну молитовну спільноту «Оранта — Нерушима Стіна», парафіяльний хор Святого Вартоломея, Братство Святого Володимира Великого, хрестителя Київської Русі. Окремі слова подяки склав пароху ґданської парафії: «Дякую мітрату о. Йосифові Улицькому за довголітнє душпастирювання у цій парафії, за велике зусилля, за дбання про єдність в парафії, за матеріяльну та духовну турботу. За ті всі роки невтомної праці».

На закінчення богослужіння в храмі присутні заспівали «Многая літа» і проводові Церкви, і ювілярам, і цілому народу. Торжество довершило мирування владикою вірян, що були присутні в церкві.

У другій частині празника ґданщани мали нагоду ознайомитися з доповіддю історика Національного заповідника «Софія Київська» з Києва професорки Олени Ясинецької, яка запрезентувала три жіночі постаті з-перед століть, відомі в історії європейського християнства, та ще недостатньо відомі у своєму народі. Доповідь торкалася Інгігерди Шведської, Анни Київської та Едігни Баварської.