«Віра є даром Божим, поєднаним з актом волі людини», — о. Андрій Нагірняк у першій реколекційній науці
У Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві розпочався третій тиждень спільної молитви за припинення пандемії коронавірусу і великопісних реколекцій онлайн. Сьогодні, 30 березня, Молебень до Богородиці відслужив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав. Після молитви свою першу реколекційну науку провів о. Андрій Нагірняк, священник Київської архиєпархії. У науці він запропонував слухачам застановитися над питанням віри.
«Віра є актом волі людини», — ствердив реколектант на початку науки, пригадавши біблійних персонажів, про яких згадувалося протягом останніх двох тижнів реколекцій: Каїна, Авеля, Ноя, Якова. Принесення ними жертв Богові, на думку священника, вказує на те, що людина шукає Бога, а отже, є істотою релігійною, віруючою.
Реколектант зауважив, що хоча Бог є близько до людини, сокровенний зв’язок із Богом може бути забутий чи навіть відкинений людиною. Причин втрати зв’язку з Богом є чимало — власний гріх, поганий приклад інших людей, а також випробування, які стаються у житті людини чи народу.
На переконання о. Андрія, кожній людині варто час від часу запитувати себе: чому я вірю або що спричинює моє невірство? Оскільки віра потребує зусилля, певного кроку від людини, варто попросити в Бога допомогти нам його зробити. «Віра вимагає від нас зусиль розуму, волі, чистого серця, а також і свідчень інших людей, які нас навчать шукати Бога. Але не забуваймо, що хтось чекає і на наші свідчення», — наголосив реколектант.
Людина вірить у Бога тому, що створена на Його образ. Вона покликана Його шукати, прагнути до Нього. Є багато способів, які допомагають людині віднайти свого Творця, адже «все, що походить від Бога, свідчить нам про Нього», — пояснив священник.
Отець Андрій згадав про два способи пізнання Бога — створений світ і сама людина: «У спогляданні природи — премудрість Творця і велич Його задуму. Через світ, як творіння Боже, ми пізнаємо Творця. Святі Отці часто порівнюють світ із книгою, через яку пізнаємо її Автора… Іншим способом пізнати Бога є людина. Бог є присутній у кожній людині і промовляє до неї зсередини. Людська душа бере свій початок із джерела, яким є Бог. Таким чином, прислухаючись до того, що звіщає нам творіння і до голосу власного сумління, людина може досягти певності в існуванні Бога».
Проте людські зусилля, як пояснив о. Андрій, здатні лише привести людину до усвідомлення факту існування Бога, але «входження у Його глибину відбувається завдяки тому, що Бог сам бажає їй об’явитися». Саме тому, щоб пізнати Бога, який об’являється людині, вона має зробити зусилля віри, повторюючи за батьком із вчорашнього євангельського читання: «Вірую, допоможи моєму невірству!»
Завершуючи науку, о. Андрій Нагірняк закликав кожного зі слухачів продовжити прямувати шляхом віри, відповівши у своєму серці на такі запитання: чи я шукаю Бога? Чому вибираю вірити в Бога? Чи вмію помічати Його у творінні? Чи пізнаю Його? Чи моє серце наповнюється від цього радістю? Чи відкриваю Бога іншим? Чи сам іду цим шляхом? Чи веду за собою інших?
Нагадуємо, що щоденні Молебні за недужих у Патріаршому соборі розпочалися 16 березня. Тоді ж розпочалися і великопісні реколекції онлайн. Протягом двох минулих тижнів реколектантами були о. д-р Роман Островський та диякон Даниїл Ґаладза. Цього тижня реколектантом буде о. Андрій Нагірняк. Прямий ефір можна буде переглянути з понеділка по п’ятницю о 12:00 на каналі «Живого ТБ» в мережі YouTube або сторінці «Живого ТБ» у Facebook.
За матеріалами Департаменту інформації УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ