Ватиканський дипломат при ООН: долати виклики через діалог і єдність
Наслідки пандемії, а також наявність воєн та тероризму і надалі стоять на перешкоді втіленню прав людини у світі, в той час найуразливіші країни стануть ще біднішими, якщо їхній зовнішній борг не буде скасовано. Так вважає постійний спостерігач Святого Престолу при ООН, якого Папа Франциск прийняв на аудієнції в понеділок, 11 січня 2021 року.
Серед проблем, з якими доводиться стикатися міжнародному співтовариству, — війни, тероризм, бідність, імміграція, над якими тяжіє також тінь досі триваючої пандемії. Вирішити ці проблеми можна через єдність та взаємообмін. На цьому в інтерв’ю для Vatican News наголосив Постійний Спостерігач Святого Престолу при ООН в Нью-Йорку архиєпископ Ґабріеле Каччя, якого Папа Франциск прийняв на аудієнції в понеділок, 11 січня 2021 року.
Спільні шляхи вирішення глобальних проблем
Замість того, щоб сприяти об’єднанню, надзвичайна ситуація, що склалася у світі внаслідок пандемії, ще більше загострила проблему нерівності. «Дуже часто в період труднощів, — пояснив архиєпископ Каччя, — виникає прагнення закритися від інших, аби врятувати себе самих. Кожен думає, що, живучи в своєму маленькому світі, захищаючи себе, зможе знайти рішення. Натомість, світ дає нам зрозуміти, що рішення потрібно шукати й знаходити разом, бо світ дедалі більше стає великою єдиною дійсністю. Сімдесят п’ять років тому, коли завершилася світова війна, стало зрозуміло, що пошук націоналістичних інтересів або інтересів лише деяких країн не може далеко привести, і тоді створили ООН. Я вірю, що також ця криза допоможе зрозуміти, що існують спільні далекоглядні шляхи вирішення проблеми кожного». Постійний Спостерігач Святого Престолу при ООН додав, що одним із важливих кроків на цьому шляху є скасування зовнішнього боргу найуразливіших країн.
Глобальне припинення вогню, посередництво та діалог
Стосовно численних воєн і конфліктів, що значно утруднюють боротьбу з пандемією, ватиканський дипломат підкреслив, що ще на початку пандемії Генеральний секретар ООН звернувся міжнародної спільноти із закликом до глобального припинення вогню, до якого приєднався також Святіший Отець. «Бо в час такої кризи, — зазначив архиєпископ, — ми ще більше усвідомлюємо, що немає сенсу витрачати енергію на те, що не є хлібом, здоров’ям, а на те, що руйнує». Він додав, що для втілення цього заклику потрібно докладати зусилля в посередництво та діалог, бо з ініціативи може виникнути консолідація, а також вирішення конфліктів.
Не зупинятися на здобутках демократії
Існує думка, що ми є свідками «кризи демократичних систем», яка загострює глобальні проблеми. В цьому контексті архиєпископ Ґабріеле Каччя зазначив, що кожна система має свої сильні та слабкі сторони. «Я вважаю, що ніколи не можна щось сприймати як завершений процес», — підкреслив він, додаючи, що потрібно завжди виховувати себе до миру, до піклування про іншого, до співпраці та усвідомлення приналежності до єдиного людства. На цьому, за його словами, наполягає також Папа Франциск в енцикліці Fratelli tutti. «Тільки ширша перспектива дозволяє знайти конкретні шляхи, в іншому випадку можна залишитися в’язнем логіки, приреченої на неуспіх», — пояснив ієрарх.
Культура прийняття допомагає знаходити оригінальні рішення
На завершення Постійний Спостерігач Святого Престолу при ООН торкнувся ще однієї теми, яка лежить на серці Святішому Отцеві: йдеться про проблему міграції, що є актуальною у багатьох країнах світу. Вів зазначив, що потрібно плекати культуру близькості й прийняття, що допоможе знайти оригінальні рішення. Архиєпископ навів приклад Італії, де завдяки співпраці Спільноти Святого Егідія та лютеранської громади з італійським урядом були створені гуманітарні коридори для переправлення біженців. «Важливим є те, — підкреслив він, — аби була готовність вирішувати цю проблему з відкритою перспективою та звертати увагу не лише на числа, що можуть лякати, але на конкретні імена: за іменем криється людська доля, брат і сестра, це не просто цифра».
Фото з архівуЗа матеріалами VaticanNews
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ