«В єдності наша сила і великі справи починаються з маленьких речей», — владика Михайло Бубній до «Лицарів Колумба»

10 листопада 2020

31 жовтня 2020 року в катедральному соборі Святого Йосифа в Гартфорді (штат Коннектикут, США) відбулася знаменна подія — беатифікація засновника «Лицарів Колумба» о. Майкла Маꥳвні. Відтак 7 листопада, у римо-католицькому храмі святого Олександра в Києві члени організації «Лицарі Колумба» помолилися подячну Літургію, яку очолили римо-католицькі єпископи Мечислав Мокшицький та Віталій Кривицький, а також владика Михаїл Бубній, екзарх Одеський УГКЦ. Пропонуємо Вашій увазі привітальне слово владики Михаїла.

Слово владики Михаїла Бубнія

під час подячної Літургії в Києві
з нагоди беатифікації засновника «Лицарів Колумба»
отця Майкла Маꥳвні

Ваше високопреосвященство владико Мечиславе,
преосвященний владико Віталію,
Всечесніші, всечесні і преподобні отці,
отці капелани,
достойний співбрате наш Юрію, національний делегате,
достойний Лєшку,
шановні національні офіцери,
регіональні делегати,
дорогі дружини ваших братів лицарів,
дорогі брати і сестри у Христі тут присутні
і всі ті, що спостерігають і моляться з нами при помочі сучасних комунікацій.
Vivat Jesus!

Відчуття радості і вдячності сьогодні нас об’єднали. Радіємо і одночасно дякуємо Богові за непересічну людину кінця 19 століття. Скромного і молодого католицького священника Майкла Маꥳвні — засновника найбільшої у світі братерської організації, яка об’єднала чоловіків-католиків у величезну світову спільноту «Лицарів Колумба», чисельністю майже 2 мільйони чоловіків на сьогодні.

31 жовтня цього року Папа Франциск своїм апостольським листом офіційно зараховує отця Майкла Маꥳвні до лику блаженних, тим самим даруючи нам, Лицарям Колумба, небесного покровителя в особі нашого засновника, за що ми кажемо велике спасибі Святішому Отцеві, а нашому митрополиту Мечиславу дякуємо за те, що Він власне мощі нашого засновника привіз з далекої Америки, і сьогодні вони є тут з нами. Дякуємо, владико Мечиславе, за цей дарунок для України, особливо для великої спільноти Лицарів Колумба.

Цей молодий невтомний американський католицький священник, зібравши першу невеличку групу чоловіків-католиків, взяв собі за основу дуже коротеньку фразу, яка складалася тільки з двох слів: «Єдність і милосердя». «Це наш девіз», — сказав він своїм підопічним. Пройшло 138 років від того, здавалося, мізерного початку маленької групки чоловіків. А який результат! На сьогодні ми маємо спільноту, яка об’єднує майже 2 мільйони чоловіків. Кажу по-біблійному, не враховуючи жінок і дітей. Скільки врятованих життів за ці 138 років? Скільки голодних насичено? Скільком плачучим обтерто сльози? Скільки самотніх та опущених відчули братерське тепло і милосердя? Цей список можна продовжувати і продовжувати. Але достатньо тільки згадати останню звітність нашого найвищого лицаря Карла Андерсона, у якій він представив весь масштаб роботи, яку виконала наша організація за останні тільки пару років. Якщо говорити тільки про Україну, скільки вже благодійних акцій зроблено вами, дорогі співбраття. Хоча нам тільки щойно 7 років.

Блаженний Майкл так само починав. В єдності наша сила, а великі справи народжуються з маленьких речей. Пам’ятайте про це. Братерство і милосердя — ось, що стало в основі бачення новопроголошеного Майкла. І воно аж по сьогоднішній день надихає братів Лицарів та їхні сім’ї до діл, до праці і до завзятості.

Це братерство милосердя сьогодні є актуальним як ніколи раніше, на що власне вказує остання Енцикліка святішого Отця Папи Франциска «Fratelli Tutti» («Усі — брати»). Вона присвячена власне братерству і соціальній дружбі, як дороговказу для побудови кращого, справедливішого та мирного світу, зусиллями всіх народів і інституцій без винятку. Рішуче відкинути війну, та глобалізацію байдужості — саме до цього закликає нас Папа Франциск.

Вже 138 років Лицарі Колумба плекають, власне, це братерство і соціальну дружбу, ці основні принципи, до яких сьогодні закликає нас Папа Франциск. І це, я думаю, не випадково сталося, що оприлюднення цієї енцикліки співпало з беатифікацією отця Майкла Маꥳвні того самого місяця жовтня цього року.

Дорогі співбраття в лицарстві! Можливо, маленькими кроками, не масштабними, грандіозними проєктами ми сьогодні можемо похвалитися в Україні. Але пам’ятайте — в єдності наша сила і великі справи починаються з маленьких речей. Основне не забуваймо плекати міцну єдність і братерство цієї чудової католицької організації і будьмо живими свідками для побудови кращого, справедливішого і мирного українського суспільства. І я вірю, що Лицарі Колумба є закваскою для побудови такого власне майбутнього в нашому суспільстві.

Дуже дякую всім за сьогоднішню нашу молитву, подячну молитву. Дякуємо за дар цього ревного а водночас дуже-дуже простого священника, який віддав життя молоденьке, священиче служіння коротке, але наскільки плідне, наскільки воно було багатим, що його відгомін сьогодні лунає по всьому світі у цій прекрасні організації Лицарів Колумба.

Дякуємо особливо владиці Віталію за гостинність, ще більше за таку змістовну, гарну проповідь. Дуже актуальну, дуже знакову і символічну, особливо співставляючи часи отця Майкла із сучасністю. Наш засновник помер від пандемії, від вірусу, і ми сьогодні переживаємо такі самі часи. Дивімося на нашого засновника, бо великі речі народжуються з малих. Блаженний Майкле Маꥳвні, будь для нас свідком і надихаючим прикладом в милосерді та в дияконії, і заступайся за нами перед Господом Амінь. Vivat Jesus!

† Михаїл Бубній,
екзарх Одеський