Українці у Польщі здійснили традиційну прощу на Ясну Гору в Ченстохові
У суботу, 19 червня 2021 року, на Ясній Горі відбулося третє паломництво вірних Української Греко-Католицької Церкви, після оновлення цієї традиції у 2019 році.
Архиєрейську Божественну Літургію очолив архиєпископ Євген Попович, митрополит Перемисько-Варшавський, а проповідь виголосив владика Володимир Р. Ющак, ЧСВВ, єпископ Вроцлавсько-Кошалінської єпархії. Також були чисельно зібрані греко-католицькі священники, які служать в парафіях у Польщі. У церемонії взяв участь Генеральний консул України у Кракові В’ячеслав Войнаровський.
У своїй проповіді владика Володимир Ющак нагадав, що як східні католики (включаючи греко-католиків), так і католики західного обряду становлять одну вселенську Католицьку Церкву, яка залишається в євхаристійній єдності та визнає примат Папи Римського. Єпарх Вроцлавсько-Кошалінської єпархії зазначив, що Ясна Гора є духовно важливим місцем для греко-католиків.
Ясна Гора є духовно важливим місцем для греко-католиків
Згідно з історичними дослідженнями, ікона Божої Матері потрапила на Ясну Гору понад 630 років тому зі Сходу (з сьогоднішньої України). Сьогодні перед її зображенням моляться не лише поляки, а й греко-католики з України та Польщі.
Єпископ також зазначив, що цей рік є ювілейним для Греко-Католицької Церкви в Польщі. Чверть століття тому Святіший Отець Іван Павло ІІ створив Греко-Католицьку митрополію (Перемисько-Варшавську), а разом з нею і нову організаційну одиницю Східної Церкви в Польщі — Вроцлавсько-Ґданську єпархію (Вроцлавсько-Кошалінська єпархія утворена з 2020 року).
Єпископ згадав важливі події, пов’язані з Ясною Горою. «Тут, у 1980-х роках, восени кожного року греко-католики з Польщі стікалися, щоб підготуватися до 1000-річчя Хрещення Русі-України через Дев’ятницю. 10–11 вересня 1988 року, коли Греко-Католицькій церкві в тодішній радянській Україні довелося діяти, ховаючись, в катакомбах, на Ясній Горі, в присутності греко-католицьких єпископів із Західної Європи та Америки, а також єпископів Латинської Америки, представників польського єпископату відбулися центральні святкування тисячоліття Греко-католицької церкви для всієї Центральної та Східної Європи, включаючи Україну», — підкреслив він.
У своїй проповіді єпископ Володимир Ющак наголосив, що в 1989 році в базиліці на Ясній Горі отець-мітрат Іван Мартиняк був висвячений на єпископа (Глава Греко-католицької церкви в Польщі до 2015 року), який став першим греко-католицьким єпископом, висвяченим у Польщі після війни. «Ось чому це місце, разом з Іконою Богоматері Ченстоховської, має об’єднати і об’єднує всіх нас, незалежно від того, християни ми східні чи західні, чи розмовляємо польською чи українською. Тут ми всі повинні бути особливо згуртованими як брати, і ми повинні відчувати себе оточеними захистом Пресвятої Богородиці, нашої спільної Матері», — цими словами проповідник завершив частину проповіді, виголошену польською мовою до римо-католиків.
«Приносимо з собою всі наші болі, страхи, побоювання за долю свою та наших родин»
Пізніше в проповіді українською мовою єпископ Володимир Ющак нагадав, що Пресвята Богородиця була свідком вознесіння Сина, а потім вона була з апостолами та першою християнською громадою під час П’ятидесятниці. Промовець нагадав, що День П’ятидесятниці, який Східна Церква святкуватиме завтра, у неділю, 20 червня цього року, також є моментом народження Церкви Христової. У центрі цієї події Богородиця була з апостолами, зосереджена на молитві.
«Прибуваючи сьогодні до Пресвятої Богородиці у Її Чудотворній Ченстоховській іконі, приносимо з собою всі наші болі, страхи, побоювання за долю свою та наших родин, приносимо страх перед війною на Сході та можливим її поширенням в Україні. Приносимо зі собою часто цілу свою емігрантську недолю з цим усім, що вона несе: віддаленням від родини, від рідного краю, з непевністю про працю та місце проживання, деколи з неприхильним ставленням місцевих. Але напевно приходимо також з радістю, щоб подякувати за все добро, якого ми досвідчили, за несподівані дари які стали нашою участю», — мовив архиєрей.
«Складім перед Нею всі наші радості і болі. Просім про Її постійне заступництво, про Її Покров у всіх наших потребах. Пам’ятаймо, що ми тут присутні не тільки як одиниці, фізичні особи. Ми є представниками більших спільнот: наших родин, наших парафій, нашого народу, наших єпархій та нашої Церкви. Пам’ятаймо у молитві про всі наші спільні потреби», — сказав на завершення єпископ Володимир Ющак, ввіряючи всіх вірних, які прийшли до Богоматері Її покрову.
Греко-католицька церква в Польщі — це однна митрополія, яка охоплює всю Польщу. Складається з Перемисько-Варшавської архиєпархії, Вроцлавсько-Кошалінської та Ольштинсько-Гданської єпархій. У Польщі існує близько 170 греко-католицьких парафій та душпастирських центрів. Всього в трьох єпархіях є понад 100 єпархіальних священників.
За матеріалами Вроцлавсько-Кошалінської єпархії УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ