Українські католики Нью-Йорка святкували Великдень, молячись про закінчення війни

27 квітня 2022

Українські католики Нью-Йорка святкували Великдень з молитвами, щоб тріумф Христа над смертю також означав перемогу над усім злом, що відбувається в їхній рідній країні.

Владика Павло Хомницький з Української католицької єпархії Стемфорда (штат Коннектикут, США) був головним учасником Великодніх Божественних Літургій 24 квітня в українській католицькій церкві Святого Юра в районі Іст-Віллідж на Манхеттені. Парафія відправляє служби за юліанським календарем.

На 60-й день російського вторгнення в Україну владика Хомницький зазначив, що там ситуація забарвлює все свято Великодня, як хмара, що нависає над усім, але є підстави для надії. «Воскресінням Христос не лише переміг смерть, але й переміг насильство, зло та неправду», — сказав він.

За його словами, усі українці «покладаються на воскреслого Христа, що він переможе зло в нашій країні».

Він також зачитав уривки з Великоднього послання Блаженнішого Святослава Шевчука, Отця і Глави Української Греко-Католицької Церкви. Пишучи з Києва, Блаженніший Святослав Шевчук порівняв страсті Христові з війною в Україні. «Ми усвідомили, наскільки людська природа залишається занепалою, як диявол продовжує керувати людьми, які не мають Бога в серці. Хто сіє ненависть і розпалює війну проти ближнього, той протистоїть Всевишньому».

Предстоятель УГКЦ сказав, що сила Божої присутності — це чудо, яке демонструється в підземних укриттях. «У Своєму воскресінні Христос виходить не тільки з порожнього гробу, але й із глибини пекла і зі смертельного для людства полону… взявши з собою руку воїнів, добровольців та мирного населення, які бачили пекло російської окупації», — написав він.

Понад 1500 людей відвідали дві послідовні Великодні Божественні Літургії у церкві Святого Юра. Багато віруючих на двогодинних богослужіннях були одягнені в українські блузки, сорочки чи сукні, вишиті традиційними візерунками. Молитви читалися українською мовою. Владика Хомницький та четверо співслужителів читали Євангеліє грецькою, латинською, старослов’янською, англійською та українською мовами.

У святині гортензії синьо-жовтого кольорів українського національного прапора слугували прикрасою для пасхальних кошиків, які вручали перед та під час Літургії. Владика Хомницький благословив кошики наприкінці богослужіння перед тим, як їх зібрали родини, що їх принесли.

Андрій Добрянський, музичний керівник парафії, розповів інтернет-виданню «Catholic News Service», що кошики зазвичай містять на круто зварені яйця, ковбасу, свіжий хліб, масло, сир, хрін і буряк. Він сказав, що вони нагадують час, коли прихожани постили від Страсної п’ятниці до закінчення Пасхального богослужіння і завершували піст їжею з освячених кошиків.

Парафія Святого Юрія була у центрі зусиль щодо надання духовної та матеріальної допомоги українцям за кордоном та в Нью-Йорку. Отець Петро Шишка, парафіяльний священник, розповів, що щотижня вони відправляють три партії їжі та продуктів для допомоги монастирям, сиротинцям, воїнам та мирним жителям України, а також для допомоги новоприбулим і тим, хто опинився в Нью-Йорку втікаючи від війни.

Священник, який народився і виріс на парафії, розповів CNS, що Страсний тиждень і Великодні літургії зібрали на 40 відсотків більше людей, ніж зазвичай.

Натомість Андрій Добрянський повідомив, що група Марійської дружини при парафії збирає кошти та організовує перевезення гуманітарної допомоги. Крім того, члени Церкви встановили розклад безперервного моління вервиці з початку вторгнення 24 лютого. Парафія співпрацює з місцевими громадськими та релігійними групами, щоб відкрити центр прийому для очікуваних нових прибулих з України.

За його словами, близько 30 000 українців перебували в Сполучених Штатах до 24 лютого. Водночас до 60 000 українців можуть претендувати на статус тимчасового захисту, наданий Міністерством внутрішньої безпеки особам, які народжені за кордоном, але зараз не можуть безпечно повернутися додому.