Українська Греко-Католицька Церква об’єдналася у молитві за жертв пандемії Covid-19
Українська Греко-Католицька Церква, перейнявши естафету від різних Церков у Європі, включилася у безперервну молитву Вселенської Церкви за жертв пандемії коронавірусу. Заупокійні Божественні Літургії служаться в Україні та закордоном, зокрема у парафіях УГКЦ у США.
Зародження ініціативи поминальної молитви
З ініціативою проведення молитви за жертвами пандемії коронавірусу виступила Рада католицьких єпископських конференції Європи (ССЕЕ). Цю ініціативу підтримали учасники ССЕЕ і вже провели молитви у своїх країнах.
Заклик Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава
«Уже більше ніж рік усі ми об’єднані одним горем — переживаємо пандемію коронавірусу. Статистика захворюваності вражає своїм зростанням. Думаю, кожен із нас більшою чи меншою мірою відчуває тривогу і печаль через втрату близьких людей: священників, монахів і монахинь, рідних чи приятелів», — констатує Блаженніший Святослав у своєму листі, якого він написав з цього приводу до єпископів УГКЦ.
При цьому він зазначив, що «ми, як віруючі люди, сприймаємо цю ситуацію з великою довірою до нашого Господа, який єдиний провадить нас через усі випробовування і лиха, що їх приніс із собою СОVID—19».
«Запросіть на це Богослужіння вірян, які втратили своїх рідних. Таким чином наша Церква долучиться до всенародної молитви, яка стане для нас джерелом Господніх ласк, а померлих сподобить прощення їхніх гріхів», — закликав Предстоятель УГКЦ.
Патріарший собор Воскресіння Христового
Українська Греко-Католицька Церква, перейнявши естафету від різних Церков у Європі, включилася у безперервну молитву Вселенської Церкви за жертв пандемії коронавірусу. Заупокійні Божественні Літургії служаться в Україні та закордоном, зокрема у парафіях УГКЦ у США.
«Сьогодні всією церковною спільнотою, — наголосив Отець і Глава УГКЦ, — ми хочемо обійняти тих, хто оплакує втрату своїх рідних, близьких, знайомих чи колег по роботі. Ми хочемо принести перед Божий престіл крик і плач сучасної людини, яка плаче і страждає розп’ятою на хресті в умовах всесвітнього лиха, яке нас спіткало. Сьогодні хочемо пом’янути усіх тих, хто став жертвою, по імені для того, щоб передати їхні душі в люблячі обійми Небесного Отця».
Така поминальна молитва, за його словами, є виявом віри, що дає світло надії і відкриває зміст та значення трагедій, які ми зустрічаємо у непростих часах. І це світло дозволяє рухатися далі і жити, щоб життя перемогло смерть.
Під час проповіді Глава УГКЦ закликав кожного до глибокого іспиту совісті — «великопосного іспиту сумління в обставинах пандемії».
Харківський екзархат
Заупокійну Святу Літургію було також відслужено у катедральному соборі Святого Миколая Чудотворця міста Харкова. Моління очолив екзарх Харківський владика Василій Тучапець у співслужінні з о. Миколою Семеновичем та отцем-дияконом Миколою Литвиненком.
Донецький екзархат
Долучившись до цієї ініціативи та відповідаючи на заклик Блаженнішого Святослава, Глави і Отця Української Греко-Католицької Церкви, владика Степан Меньок, екзарх Донецький, звершив заупокійну Божественну Літургію та Панахиду за жертв пандемії COVID-19 у храмі Святого Володимира в місті Запоріжжі. Співслужив єпископові протоієрей Андрій Бухвак, настоятель храму.
Перед Панахидою архиєрей звернувся до присутніх зі словом, в якому наголосив на важливості молитви за померлих:
«Сьогодні вся наша Церква на чолі з Блаженнішим Святославом звершує молитву за душі тих, чиє життя забрала ця коронавірусна хвороба. Ми долучаємось до цієї Всецерковної молитви. Знаємо, що по всьому світі від цієї хвороби померло вже понад два мільйони людей. Ми не знаємо, в якому стані помирали ці люди… Не знаємо, чи вони були духовно приготовані до відходу у вічність, тому сьогодні молимося за всіх жертв пандемії COVID-19 та просимо, щоби Господь простив їм їхні гріхи та дарував вічний спочинок».
Перемисько-Варшавська архиєпархія
20 березня 2021 року Українська Греко-Католицька Церква на цілому світі молиться за померлих внаслідок COVID-19. Заупокійні Божественні Літургії служаться в Україні та за кордоном. У цей день у катедральному соборі Святого Івана Хрестителя у Перемишлі архиєпископ Євген Попович, митрополит Перемисько- Варшавський, з катедральними отцями служив Святу Літургію та Панахиду за померлих від СOVID-19. Також в усіх парафіях архиєпархії священники відслужили Святі Літургії за жертв пандемії.
Вроцлавсько-Кошалінська єпархія
Заупокійну Божественну Літургію та опісля Панахиду в соборі Воздвиження Чесного Хреста у Вроцлаві очолив владика Володимир Р. Ющак, ЧСВВ.
Молитва за жертви пандемії лунала в церквах Вроцлавсько-Кошалінської єпархії згідно з закликом та проханням Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава Шевчука.
Ольштинсько-Ґданська єпархія
У І суботу Великого посту владика Аркадій Трохановський відправив Літургію у каплиці монастиря сестер Служебниць в м. Ольштині.
Спільно з сестрами-монахинями владика Аркадій помолився за покійних внаслідок хвороби COVID-19.
Цим самим приєднався, які й усі священники Ольштинсько-Ґданської єпархії до спільної молитви, до якої закликав усіх вірян УГКЦ Блаженіший Святослав.
Українська Католицька Церква у Сполучених Штатах Америки
Ще 23 лютого 2021 року ієрархи Української Католицької Церкви у США виступили із закликом про молитву за померлих внаслідок пандемії коронавірусу Covid-19. У своєму зверненні до духовенства та вірних владики Борис Ґудзяк, архиєпископ і митрополит Філадельфійський, Павло Хомницький, єпарх Стемфордський, Венедикт Алексійчук, єпарх Чиказький, Богдан Данило, єпарх Пармський та Андрій Рабій, єпископ-помічник Філадельфійської архиєпархії закликали усіх до спільної молитви.
Понад рік ми всі боремося з пандемією коронавірусу. Кожен з нас, напевно, знайомий з людьми, які були інфікованими коронавірусом та їхніми сім’ями, з хворими та медичними працівниками, з волонтерами та з всіма тими, хто перебуває на передовій у цей тривожний час.
Під час Великого посту ми звертаємося до всіх наших українських католицьких парафіяльних спільнот в Сполучених Штатах Америки зібратися на Літургію за численних жертв пандемії коронавірусу. Ми просимо наших священників відслужити Поминальну Божественну Літургію та Панахиду за душі жертв пандемії в Акафістову суботу, 20 березня 2021 року, за участі наших вірних. Молімося до Господа, нашого Спасителя, щоб Він упокоїв душі жертв пандемії коронавірусу: «У місці світлому, у місці квітучому, у місці спокійному, звідки втекли біль, печаль і зітхання» (Чин Панахиди).
Своєю молитовною увагою не обділяймо сім’ї тих, хто страждає та всіх хворих на цю недугу коронавірусу. Пам’ятаймо, молімося і будьмо вдячними всім, хто продовжує служити найбільш потребуючим. Підтримуймо їх словом, і головно, своїми молитвами.
Нехай пам’ять тих, хто відійшов до вічності внаслідок пандемії буде вічною!
Мельбурнська єпархія Святих апостолів Петра і Павла
14 березня у Мельбурнській катедрі Св. Верх. апп. Петра і Павла молилися за парафіян, які померли під час пандемії.
У 2020 році COVID-19 забрав життя багатьох парафіян.
Через жорсткі обмеження, які були запроваджені в той час, лише невелика кількість людей мала змогу бути присутньою на їхніх похоронах. Інколи, навіть найближчі члени родини не могли їх відвідати. Більшість похоронів відбувалися за відсутності друзів чи рідних померлого.
Парафія Катедри св. верх. апп. Петра і Павла, що у північному Мельбурні, обіцяла, що коли обмеження пом’якшать, ціла парафія матиме можливість зібратися, щоб разом пом’янути пам’ять тих, хто помер.
14 березня у катедрі зібралося дозволене число присутніх. Близько 300 родин дивилися Літургію онлайн.
Панахида відбулася після недільного богослужіння. Її провадили владика Петро Стасюк, єпарх Мельбурнський, з дияконами Едвардом та Михайлом.
Парафіяльна рада підготувала чудову спільну молитву. Сестри-василіянка створили поминальне місце. Були зачитані імена кожного, хто помер. В той час як їх родичі несли свічки та клали квіти. Парафіяни несли почесну варту біля символічного монументу.
Це була надзвичайно емоційна служба. Судячи з відгуків у соціальних мережах, це також була нагода провести в останню дорогу тих, на чиїх похоронах ми не мали змоги бути присутніми.
«Кожна людина, яка переживає хворобу та смерть, ставить питання: що залишиться після мене? Як будуть згадувати нащадки моє надбання, чи будуть потрібні мої думки та мрії наступному поколінню?
Сьогодні ми маємо честь брати участь у цій панахиді, і так — ми будемо пам’ятати своїх дорогих померлих, ми будемо пам’ятати їх традиції і культуру, і ми будемо цінувати їхні думки та мрії, будемо висловлювати хвалу та подяку Богу за кожного з цих дорогих людей, вони були справді благословенням у нашому житті.
Цитую відомі слова «Заповіту» великого поета Тараса Шевченка: Не забудьте пом’янути, незлим, тихим словом!», — мовила на завершення молитовного заходу Текля Яворська.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ