Україна — «епіцентр духовного виклику», — каже Апостольський нунцій в Україні

25 березня 2022

Російське вторгнення в Україну — це не просто трагічний конфлікт двох народів, а центр духовної битви, розв’язаної силами зла, які протиставляють брата з братом, — зазначив Апостольський нунцій в Україні.

Україна — «епіцентр духовного виклику», — каже Апостольський нунцій в Україні

«Як підкреслив Папа Франциск, будь-яка війна — (включаючи) цю конкретну війну — це винахід сатани, це злий винахід», — сказав «Catholic News Service» по телефону 21 березня литовський архиєпископ Вісвальдас Кульбокас. Про це — у матеріалі Джунно Арохо Естевеса для інтернет-видання «Catholic News Service».

«Якщо Бог дозволив подібним речам, — сказав він, — це не заклик вказувати пальцями на провину, а натомість зрозуміти, що Бог хоче сказати нам через такий досвід».

«Я б сказав, що відчуваю себе в епіцентрі духовного виклику», — сказав Кульбокас.

Представник Папи Франциска та його близькості

З моменту вторгнення Росії в Україну 24 лютого архиєпископ Вісвальдас Кульбокас залишився в нунціатурі в Києві, маючи «привілей бути елементом єднання між стражданнями українського народу» та солідарністю вселенської Католицької Церкви.

У своїй промові «Ангел Господній» 20 березня Папа Франциск висловив подяку церковному персоналу, який залишився в країні «за конкретну підтримку, яку ви відважно пропонуєте багатьом зневіреним людям».

«Я також думаю про Апостольського нунція — якого щойно зробили нунцієм — архиєпископа Вісвальдаса Кульбокаса, який від початку війни перебуває у Києві разом зі своїми співробітниками і своєю присутністю щодня наближає мене до загиблого українського народу», — сказав Папа.

Архиєпископ Кульбокас сказав CNS, що він відчував і продовжує відчувати «присутність Папи, його серця тут», і він вважає, що Папа є «одним із важливих голосів, духовних голосів», які потрібні в цей час.

Київ. Фото: Diega HerreraКиїв. Фото: Diega Herrera

Це глибокий духовний досвід!

Незважаючи на трагічну ситуацію, особливо в районах країни, зруйнованих російськими бомбами, нунцій зазначив, що в нунціатурі в Києві все ще функціонують такі необхідні речі, як опалення, електроенергія, інтернет та телефонні лінії.

Тим не менш, можливість працювати під постійною загрозою бомбардувань часом є доволі складною, особливо коли «існує тривога про повітряний наліт, і ми повинні сховатися в підвалі».

Архиєпископ також розповів, що він відправляє щоденну Месу на кухні, яка знаходиться в районі нунціатури, який добре захищений від потенційних бомбардувань. «Психологічно, звичайно, це драматична ситуація, але вона також має духовний вимір», — сказав Кульбокас. «Це навіть Божа благодать жити в цій ситуації, тому що така ситуація, на мою думку, штовхає нас до — я не хочу говорити, щоб молитися чи вірити більше — але щоб більше ототожнювати себе з Богом, з людьми і штовхає нас щоб уважніше читати те, що говорить нам Господь. З точки зору духовності, це глибокий досвід».

Що означає посвята Непорочному Серцю Марії?

Тим не менш, литовський архиєпископ зазначив, що залишається сповнений надії, особливо щодо запланованої на 25 березня посвяти Росії та України Непорочному Серцю Марії, яка, на його думку, є, насамперед, закликом до особистого навернення.

«Коли ми піднімаємо очі до Діви Марії, до Непорочного Серця, це не просто дія нашої відданості», — сказав він. «Це не магічне дійство, що ми освячуємо себе, ми освячуємо весь світ, а особливо Росію та Україну присвячуємо Непорочному Серцю, і все вирішиться. Ні! Воно починається з нашого скромного навернення».

Подібно до Книги Одкровень, яка описує есхатологічними термінами «цю битву між сатаною та Дівою Марією, яку захищає сам Бог», інша мета посвяти полягає у тому, щоб через «Божу допомогу Діва Марія і Непорочне Серце Марія здатні захистити світ від дій диявола», — пояснив архиєпископ.

«Коли ми об’єднуємо наші скромні, розкаяні серця з Непорочним Серцем Діви Марії, тоді ми маємо цей захист від сил диявола», — сказав Кульбокас. «Я б сказав, що вона виграє війну, тому що нам потрібно виграти мир. Це щось набагато більше, ніж заступництво».

Хоча результат війни залишається невизначеним, архиєпископ Вісвальдас Кульбокас сказав CNS, що він сподівається, що Україна стане «духовним переможцем після таких страждань» і через єдність і солідарність між різними релігійними конфесіями в країні. «Солідарність, яку я відчуваю тут, у країні, дає мені велику надію на майбутнє України», — сказав він. «Але ціна дуже висока: смерть дітей, вагітних матерів і, звісно, військових».

Не розвивати ненависть у серці

Тим не менш, Апостольський нунцій зазначив, що хоча вторгнення Росії «потрібно зупинити якнайшвидше, тому що це зла війна», освячення служить нагадуванням про те, що «всім нам потрібно смиренно навертатися», а не судити інших.

«Росія не повинна була розпочинати таку війну, це дуже зрозуміло», — сказав він. «Але ми повинні уникати будь-якої ненависті, інакше ми більше не християни, я б навіть сказав, що більше нерелігійні люди, тому що всі ми брати і сестри, якщо віримо — і я вірю — що наш Бог є батьком для всім».

«У цьому сенсі ми не маємо права судити», — сказав він. «Ми судимо лише вчинки, ми відкидаємо злі вчинки, але не повинні розвивати ненависть в наших серцях».