У Зальцбурзі владика Володимир Груца взяв участь у дискусії про безпеку міжрелігійного діалогу у Європі

30 січня 2024

25 січня 2024 року у м. Зальцбург (Австрія) у межах Тижня молитов за єдність християн за участі єпископа-помічника Львівської архиєпархії владики Володимира Груци відбулася дискусія на тему: «Міжрелігійний діалог: безпека через єдність у своїй різноманітності».

«Безпека через єдність — єдність у різноманітті» — під таким заголовком наприкінці минулого тижня Орден Святого Юрія організував у Зальцбурзі панельну дискусію на тему «Міжрелігійний діалог».

У вечорі дискусії взяли участь: депутат австрійського парламенту від Християнсько-демократичної народної партії доктор Кудрун Фуклер, архиєпископ Зальцбургу доктор Франц Лакнер, равин єврейської громади міста Зальцбург Еліє Розен. Дискусію провадив кореспондент католицького видання «Die Tagespost» Штефан Баєр. Про це повідомляє пресслужба Львівської архиєпархії УГКЦ.

Франц Лакнер: «Що відбувається, коли люди забувають, що вони забули Бога?»

«Що відбувається, коли люди забувають, що вони забули Бога? Це питання має на меті не лише дати відповідь, воно також описує нинішню ситуацію. Наслідки цього подвійного забуття вже можна побачити в західних суспільствах».

Архиєпископ Франц ЛакнерАрхиєпископ Франц Лакнер

Це, мабуть, одна з причин, чому архиєпископ Зальцбурга Франц Лакнер часто використовує цю формулу. І цього вечора голова Австрійської єпископської конференції також використав її, щоб вказати на страх, який його турбує: «Я бачу велику небезпеку, що ми скочуємося до затемнення Бога». Водночас Лакнер відкрив перспективу для міжрелігійного діалогу. Всі основні монотеїстичні релігії об’єднує усвідомлення того, що Бог відкриває себе людині. Їх об’єднує завдання зберегти це знання про Бога, який «говорив з нами».

Знання і віра в цього Бога створює надію на «простір справедливості для всіх тих, хто мав померти несправедливо». Архиєпископ проілюстрував те, що він мав на увазі, досвідом, який він отримав під час відвідин кладовища у Львові (Україна) влітку 2022 року, де він зустрів матір, яка оплакувала могилу свого сина, який щойно помер, і якому було, можливо, 25 років. «Мене охопила туга: „Боже, будь ласка, нехай це буде правдою“. Цього бажання не вистачає». Монотеїстичні релігії могли б разом свідчити про реальність Бога, який об’являється.

Володимир Груца: Релігійна ситуація в Україні

На важливості релігії в нинішній ситуації в Україні наголосив Володимир Груца, греко-католицький єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ. З одного боку, існує небезпечна інструменталізація релігії Московським Патріархом Кирилом для російського імперіалізму. Це показує спотворений образ релігії. Але є також багато душпастирських завдань, які стоять перед Греко-Католицькою Церквою в Україні перед обличчям труднощів, спричинених агресивною війною. Люди, часто ті, які раніше відчували себе далекими від Церкви, тепер відчули, що їхні страждання справді визнають і допомагають. Матеріально, але також і духовно.

Єпископ-помічник Львівської архиєпархії владика Володимир Груца під час дискусії пояснив присутнім, чому Україна прагне бути частиною Європи, посилаючись на те, що для українців залишаються важливими європейські християнські цінності.

Говорячи про майбутнє діалогу між релігіями, владика Володимир підкреслив важливість та необхідність такого діалогу. «Дуже важливо, щоб відбувалися зустрічі, люди пізнавали один одного, щоб бачили перед собою цінність і гідність людської особи», — переконаний єпископ.

На зустрічі були присутніми представники різних організацій, австрійського парламенту, політики, підприємці. Також взяли участь священники УГКЦ, які на даний час здійснюють своє служіння в Австрії, зокрема душпастир української громади в Зальцбурзі о. Віталій Микитин, голова візантійського центру в м. Зальцбург о. Джон Рівз, а також Генеральний вікарій для вірних Східних Католицьких Церков в Австрії о. Юрій Коласа.

Окремо учасники дискусії заторкнули питання майбутнього Європи та її безпеки. Також вони застановилися над тим, як різні релігії можуть долучитися до того, щоб сприяти гармонійному мирному співіснуванню між представниками різних релігій у Європі в майбутньому. Було зазначено про великі небезпеки радикалізації та інструменталізації релігії в політичних цілях, які спричиняють ненависть, поділ і в кінцевому результаті загрожують небезпекою війни.