У Римі відбулася презентація унікального етнокалендаря «КОЛО»

18 травня 2022

Презентацію приурочили сто тридцятим роковинам від дня народження глави Української Греко-Католицької Церкви кардинала Йосифа Сліпого (17 лютого 1892–7 вересня 1984), будівничого собору та Українського католицького університету.

У Римі відбулася презентація унікального етнокалендаря «КОЛО»

Ідея проєкту етнокалендаря «КОЛО» зародилася більше трьох років тому, однак останні світлини до нього були зроблені ще п’ятнадцятого червня минулого року; у вересні того ж року вдалося завершити роботу над текстом, а ще знадобилося кілька місяців для перекладу на англійську та італійську, для графічного дизайну. Героями світлин календаря стали члени парафіяльної спільноти прокатедрального собору Святої Софії в Римі. Про це повідомляє пресслужба релігійного товариства «Cвята Софія».

Команда, яка працювала над втіленням в життя даного етнографічного продукту, вирішила провести презентацію лише зараз, цими вихідними (14 травня — для друзів, меценатів, жертводавців, 15 травня — для парафіяльної спільноти), адже, як відомо, через російське вторгнення в Україну територія собору стала одним із центрів збору гуманітарної допомоги в Римі.

Варто зазначити, проєкт вдалося втілити в життя завдяки співпраці релігійного товариства «Cвята Софія», фотостудії «Hanchuk photography», етномайстерні «VERETENO», видавництва «AРТОС», при фінасовій пі тримці Апостольського екзархату для українців-католиків в Італії, Єпископської конференції Італії, італійської католицької фундації «Мігрантес», аби показати італійському народові невелику частину української культури та традицій. Обкладинку етнокалендаря прикрашає зображення українок, що стали в танок. Під час зйомок цієї світлини героїні рухалися живим колом під мотиви пісні «Шум» гурту Go-A. Календар вдалося віддрукувати лише нещодавно, фактично під звуки сирен, у Львові і текст в ньому доступний трьома мовами — італійською, українською та англійською. Авторами проєкту стали о. Марко Семеген, президент релігійного товариства «Cвята Софія», Леся Романів, Наталя Лазор, Юрій Ганчук.

Участь в презентації взяв владика Діонісій Ляхович, апостольський екзарх в Італії, владика Йосиф Мілян, єпископ-помічник Київської архиєпархії УГКЦ, владика Іриней Білик, єпископ-емерит, канонік Папської базиліки Санта Марія Маджоре, монсеньйор П’єр Паоло Феліколо, Директор Відділу «Мігрантес» Римської Дієцезії, п. Андрій Юраш, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Ватикані.

«Цей календар показує не лише дні тижня і дати, він демонструє щоденний побут українців», — зазначив Михайло Думінський, один з організаторів презентації. Під час реалізації продукту було використано приватну колекцію українського національного вбрання, яку зібрала Леся Романів, котра й курувала сам процес його реалізації. «Коли ми писали текст до календаря в Україні вже була війна, але ніхто не чекав, що вторгнення буде таким масштабним», — зазначила вона. І пояснила: «Його мета — розповісти та показати традиційний одяг українців кінця XIX- початку XX століття, а, головне, — побут, традиції, обряди та звичаї українського народу». «Ми сьогодні, як ніколи, горді тим, що є українцями, адже наш народ свідчить те, що означає патріотизм, любов до свободи. Для цього проєкту ми обрали українців, які щодня свідчать про Україну, а це близько шістдесяти осіб, найменшій — півтора року, а найстаршому — сімдесят. Усі вони прості, але дуже особливі, коли вдягають українській стрій, якому більше сотні років», — сказала вона під час виступу.

Про процес фотозйомки розповів Юрій Ганчук, фотограф проєкту: «Кожен із нас, будучи далеко від дому через різні обставини, знаходить в нашому соборі те, чого нам бракує в щоденному житті — український дух. За основу ми взяли ідею кардинала Йосифа — „зібрати розсіяних“, як приклад для наслідування. Роботу над проєктом ми розпочали з думками про популяризацію традицій і культурних надбань України. Ще зі студентської лави я надихався багатством нашої культури і вже тоді поставив мету докластися до пропагування культурного надбання мого народу. Цей календар — синергія тексту, візуалізації і дизайну, актуальність яких підкреслила нахабна війна росії проти України». Він зазначив, за увесь час роботи вдалося напрацювати понад 1 млн мегабайтів інформації, а це 38974 світлини. З цього масиву фотографій було обрано тринадцять найбільш промовистих, а сам процес фотозйомок відбувався в межах Риму. «Ми прагнули максимально відтворити простір, який би відображав українські мотиви, тому ми шукали Україну в Римі і складали її, неначе пазл», — пояснив фотограф.

На думку Михайла Перуна, директора видавництва «АРТОС», одним із основних завдань календаря «КОЛО» — відкрити християнську, етнографічну культуру українців з різних географічних регіонів України, адже, нажаль, вона не в повному обсязі представлена в світі. «Українська культура, своїм символізмом і походженням, бере участь в світовій культурі. Сьогодні ми повинні показати наші національні багатства», — сказав він. «Ми живемо в Італії і прагнемо ширити нашу культуру в більш зрозумілий спосіб, візуальний і через розповіді про найбільш цікаві свята», — наголосив о. Марко Семеген.

Презентації етнокалендаря «КОЛО» відбувалися під музичний супровід арфи у виконанні Іванни Митроган зі Львова, а також показом українського традиційного одягу із колекції, які були використані під час зйомок. Етнокалендар «КОЛО» можна придбати в крамниці собору Святої Софії УГКЦ.

На презентації були присутні також й італійські мас-медіа, які активно поширюють інформацію про український етнокалендар, який доступний італійською мовою.