У першу неділю Великого посту разом з громадою в Антверпені молився владика Йоган Боні

8 березня 2022

У першу неділю Великого посту, 6 березня 2022 року, до греко-католицької громади в Антверпені на молитву завітав єпископ дієцезії Антверпен владика Йоган Боні.

У цьому важкому періоді війни в Україні особливо молилися за мир. Єпископа зустрічали діти із хлібом та сіллю, а перед Божественною Літургією молодь парафії принесла «сльози» терплячого українською народу в молитві перед обличчям Божим. Про це повідомляє пресслужба Паризької єпархії Святого Володимира Великого.

У часі проповіді єпископ говорив про війну як великий злочин проти Бога та людства. «Це є не прогрес, але навпаки глибокий занепад людства», — мовив проповідник. Цитуючи Gaudium et spes із Другого Ватиканського собору, владика наголосив, що злочини проти мирного населення «з силою та без вагань мають бути засудженими». Також владика Йоган підкреслив важливість святого Архистратига Михаїла, покровителя столиці України — м. Київ. Святого Архистратига Михаїла, котрий перемагає зло.

У своєму слові владика Боні також повідомив, що від наступного тижня українська громада зможе молитись в новому храмі парафії Святого Архистратига Михаїла в Антверпені вже на постійній основі. На завершення він побажав покладати нашу молитву та надію на «Агнця Божого, котрий бере гріхи світу і дає нам мир».

Після Літургії та молитви «Боже великий, єдиний» до громади звернувся із словом підтримки мер м. Антверпен Bart De Wever. Він зазначив, що подивляє мужність українського народу і запевнив у підтримці від бельгійського народу.

Тоді адміністратор парафії о. Руслан Піх висловив щиросердечні слова подяки всім, хто прийшов молитись за мир в Україні та припинення війни, усім, хто є солідарний із Україною. Висловив особливу подяку владиці Йогану за його візит до парафії, підтримку та конкретну допомогу.

Проповідь владики Йогана Боні

для Української Католицької Громади в Антверпені
(храм святого Андрія Первозванного, 6 березня 2022 року)

(Homilie Oekraïens-katholieke gemeenschap Antwerpen Kerk Sint-Andries, 6 maart 2022)

Дорозі друзі,

Вперше після Другої світової війни в Європі почалася нова війна. Знову бомбардують цілі міста, поширюється терор і гинуть тисячі невинних. Знову одна країна загрожує суверенітету інших країн, керуючись неприборканим егоїзмом до себе та сліпою ідеологією.

Це не прогрес, а серйозний занепад в історії людства. Це ознака не етичної ясності, а етичної сліпоти. Щоб виправити це матеріальне та моральне зло, знадобляться десятиліття.

Позиція Католицької Церкви чітка: принципи міжнародного права мають поважатися завжди і скрізь, у тому числі у Східній Європі. Світова совість повинна захищати і гарантувати ці принципи зубами і нігтями. А щодо бомбардувань останніх днів в Україні я хотів би процитувати речення з Другого Ватиканського собору: «Будь-який акт війни, спрямований без розбору на знищення цілих міст чи великих територій з їх жителями, є злочином проти Бога і людей, цей злочин має бути силою і без вагань засудженим» (GS, 80).

Я хотів би звернутися до наших православних братів Московського патріархату. Після падіння комунізму ви так наполегливо працювали, щоб повернути вашу конкретну Церкву на карту світу як в Росії, так і на міжнародному рівні. Ви змогли розраховувати на підтримку Заходу, а також Католицької Церкви. Протягом багатьох років ми разом працювали в екуменізмі як у Римі, так і у Всесвітній Раді Церков. Де зараз ваша християнська свобода і ваша християнська мужність? Що заважає нам почути ваш голос, коли політичні лідери вашої країни переходять усі етичні кордони і вбивають наших братів і сестер в Україні? Хіба Отці Церкви і святі зі Сходу і Заходу не говорили іншою мовою? Хіба вони не дали ще одного прикладу вірності Євангелію? Ми молимося за вас у ці дні. Ми також молимося за себе. Вірус війни ще більш заразний, ніж COVID-19.

Коли я бачу жорстокість війни, я стаю злим та сердитим. Я хотів би відповісти словесно та фізично. Зло скаче з іншого до мене. Це також швидко вливається у мої почуття та у мою фантазію. У цей Великий піст ми молимося, щоб зло не охопило нас. Щоб ми залишалися солідарними і розважливими, цілеспрямованими і мужніми, але не дозволяли злу оволодіти нами.

Майдан розташований в центрі Києва. А посередині Майдану знаходиться велика колона зі статуєю Святого Михаїла. Сьогодні вранці колона була ще там. Невідомо, чи буде колона ще завтра. З часів Середньовіччя Архангел Михаїл був покровителем України та столиці України Києва. Тому він зображений на прапорі та гербі Києва. В одній руці святий Михаїл тримає меч, а в другій щит, під ногами топче диявола, зображеного у вигляді звіра, дракона чи чудовиська. Тому я радий сьогодні зробити важливе повідомлення.

Від завтра українська католицька громада в Антверпені переїде з Андріївської церкви до Михайлівської (Americalei). Ніби це був знак Провидіння. У храмі Святого Михаїла українська громада зможе щодня молитися та відправляти Євхаристію. У робочий час храм буде відкритий для вшанування ікони чи запалювання свічки за мир. Українські вірні чи родини зможуть зустрітися у приміщенні парафії. А невдовзі в побуті зможуть жити і українські священники. В очікуванні тривалої війни, багатьох важких років і, можливо, багатьох біженців, ми хочемо тепло вітати та підтримувати українську католицьку громаду. Ми хочемо розширити цей проєкт і надалі завдяки співпраці з міською владою.

Наперед дякую за це. Всю практичну інформацію вам надішлють найближчими днями від представників української громади, священників та через соцмережі.

А тепер хочемо молитися далі: просити, щоб мир Божий просвітив нас, як світанок зі Сходу. Agnus Dei, qui tollis peccata mundi, dona nobis pacem. Агнець Божий, що бере гріхи світу, дай нам мир.

† Йоган Боні,
єпископ Антверпену