У Перемишлі урочисто розпочався Синод Єпископів УГКЦ
7 липня, у свято Різдва Івана Хрестителя, у Перемишлі було урочисто відкрито Синод Єпископів УГКЦ. Архиєрейську Божественну Літургію в катедральному соборі Святого Івана Хрестителя у співслужінні єпископів УГКЦ з усього світу очолив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.
У Синоді Єпископів беруть участь 40 владик Української Греко-Католицької Церкви, які прибули до Перемишля з України, Центральної і Західної Європи, Північної та Південної Америки, Австралії, а також запрошені гості. Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.
Перед початком Літургії зібраних на Синод владик і Главу Церкви привітав владика Євген Попович, архиєпископ і митрополит Перемишльсько-Варшавський, який зазначив, що проведення Синоду Єпископів УГКЦ саме в Перемишлі, а не Києві, як було заплановано попередньо, є наслідком «божевільної війни, якою путінська Росія пішла проти України».
Апостольський нунцій у Польщі архиєпископ Сальваторе Пенаккіо у своєму слові до владик Синоду запевнив їх і весь український народ, який страждає від війни, у близькості і співпереживанні. «Ми з вами думками, молитвою і ділами», — сказав він. Відтак архиєпископ Пенаккіо зачитав лист Святішого Отця Франциска до Синоду Єпископів УГКЦ.
У листі Папа Франциск сердечно привітав зібраних на Синоді у Перемишлі архиєреїв і віддав їх опіці блаженних новомучеників УГКЦ, пам’ять яких Церква вшановувала 27 червня. «Саме в цю хвилину краще розуміємо, в яких обставинах жили і зазнали смерті ці мученики, серед яких були єпископи, священники, монахи, монахині і миряни, що стали жертвами комуністичного совєцького режиму. Сьогодні вони захищають з неба свій народ, який страждає. Їхній опіці ввіряю всіх членів Синоду», — написав Римський Архиєрей, запевняючи українських владик у його молитві та заангажованості, «які інколи з огляду на делікатну ситуацію не завжди з’являються у засобах масової інформації». Папа Франциск також підкреслив, що Синод Єпископів, темою якого є «Синодальність і соборність: досвід УГКЦ» мусить мати на меті добро Церкви і поодиноких вірних. Має він також, додав Понтифік, стати місцем зустрічі і взаємної допомоги на спільному життєвому шляху у пошуках нових шляхів супроводу вірних.
Блаженніший Святослав від себе особисто та в імені усіх присутніх єпископів Синоду висловив слова вдячності Папі Франциску. «Кожен Синод нашої Церкви, — підкреслив Глава УГКЦ, — є видивим виявом повного сопричастя з наступником апостола Петра. За це сопричастя наша Церква заплатила найвищу ціну — ціну крові мучеників, про яких Святіший Отець згадав у своєму листі». Предстоятель подякував і Апостольському нунцію у Польщі за те, що прибув з Варшави до Перемишля, і на знак вдячності Української Греко-Католицької Церкви за його дипломатичне служіння в Польщі подарував архиєпископу Пенаккіо нагрудний хрест.
У Літургії з нагоди відкриття Синоду взяли участь і делегат Польської Єпископської Конференції Юзеф Міхалік, архиєпископ-емерит Перемиської римо-католицької архиєдієцезії, і владика Кшиштоф Худзьо, єпископ-помічник Перемиської архиєдієцезії, а також новопризначений посол України в Польщі Василь Зварич.
На завершення Божественної Літургії о. Андрій Хім’як, виконуючий обов’язки Секретаря Синоду Єпископів УГКЦ, зачитав офіційний Декрет про скликання Синоду Єпископів УГКЦ.
Крім того, з нагоди свята Різдва Івана Хрестителя, Блаженніший Святослав привітав владику-емерита Івана Мартиняка, найстаршого з присутніх на Синоді в Перемишлі єпископа, владику Івана Кулика, владику-емерика Івана Буру та всіх іменинників та іменинниць, які носять ім’я Іван і Іванна, з днем небесного покровителя.
По обіді архиєреї провели перше робоче засідання, під якого Блаженніший Святослав привітав усіх членів Синоду Єпископів УГКЦ. Також було представлено урядників Синоду і їхні обов’язки, визначено кворум на голосування. Відтак владики привітали запрошених гостей, серед яких зокрема делегата Польської Єпископської Конференції Юзефа Міхаліка, архиєпископ-емерита Перемиської римо-католицької архиєдієцезії.
Пригадуємо, напередодні, 6 липня, владики-члени Синоду, технічний персонал та інші учасники Синоду помолилися Молебень до Святого Духа, склали синодальну присягу і процесійно перенесли Святе Євангеліє до зали засідань.
Варто зазначити, що Перемисько-Варшавська архиєпархія, де відбувається Синод Єпископів УГКЦ 2022 року, є однією з найстарших єпархій Української Греко-Католицької Церкви.
Фото: Олександр СавранськийПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ