У Любліні освячено місце під пам’ятник священномученику Омелянові Ковчу
Пам’ятник блаженному священномученику Омелянові Ковчу, якого ще називають «парохом Майданека», повстане на проспекті Мучеників Майданека поруч з Музеєм концтабору Майданек у польському місті Люблін.
22 лютого у м. Люблін (Польща), на території концентраційного табору «Майданек» відбулось освячення місця під будівництво пам’ятника блаженному свщмч. Омелянові Ковчу. Чин освячення здійснив архиєпископ і митрополит Перемисько-Варшавський Євген Попович, разом із духовенством. Окрім цього, участь у заході взяли також семінаристи Люблінської митрополичої греко-католицької семінарії, місцева греко-католицька громада та римо-католицькі отці.
Закладення пам’ятної капсули із підписами священнослужителів, а також присутніх у цей знаменний день україно-польських політиків під будівництво пам’ятника праведнику України виконав Президент України Петро Порошенко, який у той час перебував у місті із офіційним візитом. Після зустрічі з Президентами Польщі і Литви, які в цей день святкували 450-ліття Люблінської Унії, та спільних відвідин литовсько-польсько-української військової бригади імені Великого гетьмана Костянтина Острозького, Президент України прибув на Майданек. З Головою Української держави прибули також Міністр закордонних справ України Павло Клімкін, Міністр оборони України Степан Полторак, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Польща Андрій Дещиця, Генеральні Консули України в Любліні і Кракові, інші висикодостойні гості. Президент України звернувся до присутніх зі словом, а також процитував лист блаженного Омеляна Ковча, написаний до митрополита Андрея.
Вельми вдячні за присутність представників влади міста Любліна, які у своїх виступах пригадали про рішення міської Ради щодо встановлення пам’ятника.
Постать отця Ковча є символом поєднання та примирення людей. Омелян Ковч був українським греко-католицьким священиком, що загинув в 1944 році у концтаборі Майданек у віці 60 років. Його відкритість до кожної людини, незалежно від національної чи релігійної приналежності особливо проявилися у найважчі часи Другої світової війни.
Перебуваючи у нацистському концтаборі Майданек, о. Омелян Ковч зберіг дух самопожертви, щоденно провадячи священниче служіння для ув’язнених.
На постаменті будуть слова отця Омеляна з його листа з Майданека у 1944 році:
«Тут ми всі рівні: поляки, євреї, українці, росіяни, латиші та естонці. Я єдиний священик серед них. Я навіть не можу собі уявити, як вони будуть тут без мене. Тут я бачу Бога, який є однаковим для всіх нас, незалежно від наших релігійних відмінностей. Можливо, наші церкви різні, але один і той же Великий і Всемогутній Бог веде нас усіх. Коли я молюся, кожен теж молиться… Вони вмирають по-різному, і я допомагаю їм пройти цей маленький місточок до вічності». Напис буде в трьох мовах: українською, польською, на івриті.
Нагадаємо, що 9 березня 2016 року відбувся візит Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава та Івана Васюника, голови Комітету із вшанування пам’яті блаженного священномученика Омеляна Ковча, до Любліна, під час якого були досягнуті домовленості з владою міста щодо початку процесу підготовки та будівництва пам’ятника.
За матеріалами РІСУ та Перемисько-Варшавської архиєпархії УГКЦПрес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ