У Львівській духовній семінарії Святого Духа відзначили 240-літній ювілей

3 грудня 2023

1–2 грудня 2023 року студенти, випускники та викладачі Львівської духовної семінарії Святого Духа, а також гості об’єдналися у спільному молитовно-мистецькому відзначенні 240-ліття з дня заснування цього навчально-формаційного закладу.

У Львівській духовній семінарії Святого Духа відзначили 240-літній ювілей

Урочисте відзначення цієї історичної події розпочалося у п’ятницю, 1 грудня. В архикатедральному соборі Святого Юра митрополит Львівський Ігор Возьняк очолив Вечірню. До молитви приєдналися владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ, ректорат семінарії на чолі із ректором о. Ігорем Бойком, численне духовенство та семінаристи, гості святкування.

По завершенні Вечірні молільники пішою ходою із запаленими свічками вирушили до історичної будівлі Генеральної семінарії у Львові на вул. Коперника (площа перед Музеєм «Русалки Дністрової»). Разом із владикою Володимиром Груцою помолилися Панахиду за всіх померлих вихованців та духівників семінарії.

Наступного дня, 2 грудня, святкування продовжилося в стінах теперішньої Львівської семінарії (вул. Хуторівка, 35). Архиєрейську Божественну Літургію очолив владика Ігор Возьняк, архиєпископ і митрополит Львівський. Йому співслужили владика Тарас Сеньків, єпарх Стрийський, владика Богдан Манишин, єпископ-помічник Стрийської єпархії, владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії, ректори греко-католицьких духовних семінарій з України, численно зібране духовенство. Гостями стали велика кількість вірних та семінаристи з різних семінарій Львова, Івано-Франківська, Тернополя, Києва, Брюхович.

У своїй проповіді митрополит Ігор відзначив, що нелегко було тим, кого покликав Ісус до проповідування слова Божого, покинути свої звички, прив’язання, тощо. Особливо відректися своєї волі, щоб чинити Господню волю. І коли перенесемося своїми думками до нашої реальності, до виховання та навчання у семінарії, необхідно буде чимало від чого відректися, щоб гідно виконувати волю Бога.

«Ісус кличе нас подібно, як звертався до апостолів, щоб слідували за ним та сповіщали Боже Царство. Ми не повинні шукати вигоди, бо Ісус вказав на лисиць та птахів, які мають свої місця перебування, а Божий Син не мав де голови приклонити. Коли нас тиснутимуть невигоди, траплятиметься недоля, то пригадуймо слова Христові, що він про нас пам’ятає. Може бути і гірше, як передбачав Господь: „А перед цим усім накладуть на вас свої руки і переслідуватимуть, видаючи в синаґоґи та в’язниці; поведуть вас до царів і володарів через моє ім’я“ (Лк. 21, 12). За вірність імені Господньому приходиться й строгі випробування перенести! Усе з любові до Господа та задля Небесного Царства!» — зазначив проповідник.

Далі архиєрей звернув увагу на історичний ювілей, розповівши, що за двісті сорок років існування Львівської семінарії Святого Духа відбувалися різні історії, навіть її ліквідація, яку вчинили представники радянської влади, зрештою, безбожної. Цісар Йосиф ІІ заснував у Львові семінарію 30 серпня 1783 року, — і такі часи були. Тоді семінарія була призначена для навчання семінаристів із Галичини, Закарпаття, Пряшівщини, Крижевецької єпархії (Югославія), Семигороду та Хорватії. У ній навчався відважний семінарист, згодом священник Маркіян Шашкевич. Тут виховувалися та здобували знання священномученики, яких Церква визнала блаженними, а святий папа Іван Павло ІІ проголосив їхню вірність Христові до кінця життя!

Також владика Ігор згадав про ректорів семінарії, що були непересічними особами: галицький митрополит Антін Ангелович, отець Іван Лаврівський (1773–1846) та інші. До цієї семінарії причетні праведний митрополит Андрей Шептицький та святої пам’яті патріарх Йосиф. Нею опікувався в часи підпілля архиєпископ Володимир Стернюк, а згодом святої пам’яті архиєпископи Іван-Мирослав Любачівський та Любомир Гузар. У ближчі часи ректорами були отець-доктор Прах Богдан, отець Фредина Микола та отець-доктор Святослав Шевчук, теперішній Глава нашої церкви. На даний час провід семінарії очолює отець-доктор Бойко Ігор. «Усім висловлюю глибоку вдячність, що стали душею цього духовного закладу. А заснулим архиєреям та ієреям вічна та праведна пам’ять. Дякую нашим викладачам, вихователям, професорам УКУ та інших навчальних, виховних та опікуючих закладів», — сказав владика.

«Висловлюю подяку братам семінаристам, які розуміють стан свого покликання та велику відповідальність перед Богом. Хай Господь усіх благословить, надихає до гідного християнського життя, а нам дає дар прийняти це і впровадити у своє життя! Боже, Святий Духу, бережи спільноту своєї семінарії! Пресвята Богородице, рятуй нас!» — мовив на завершення проповіді митрополит Львівський.

Після завершення Літургії для гостей було представлено мистецьку Академію. Вона розпочалася з молитви у виконанні октету Львівської духовної семінарії «Теофорос». Запрошені на святкову академію владики, отці, викладачі УКУ, представники влади висловились про цю подію і про її історичну тяглість, і про сьогодення. У межах урочистої академії присутні мали нагоду вислухати три доповіді від Олега Турія, директора Інституту історії Церкви Українського католицького університету, отця Василя Гаранджі, докторанта УКУ, отця-доктора Ігоря Бойка, ректора Львівської духовної семінарії Святого Духа, про розвиток семінарії упродовж 240 років та дізналися візію на майбутнє.

Також впродовж цього дійства прозвучали різні твори у виконанні оркестру Львівської духовної семінарії та октетів, зокрема Київської Трьохсвятительської духовної семінарії, Дрогобицької духовної семінарії, Тернопільської Вищої духовної семінарії ім. Патріарха Йосифа Сліпого та Івано-Франківської духовної семінарії. На завершення урочистостей всі разом заспівали гімн України.

Фото: Наталія Павлишин