«Сильні духом. Мами»: у Києві до Дня матері відкрили фотовиставку портретів мам загиблих воїнів
З 7 по 20 травня 2019 року в Музеї історії Києві до Дня матері відбуватиметься фотовиставка портретів матерів загиблих воїнів на сході України від рук російського агресора. Сьогодні Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у Музеї історії Києва відкрив фотовиставку.
Життя триває — головний посил мистецької акції
На експозиції представлено портрети дванадцяти мам з різних куточків України, які втрати синів на війні, але знайшли сили жити далі, стали підтримкою та прикладом для інших, займають активну громадянську позицію. Саме вони є героїнями фотопроекту, приуроченого до Дня матері.
Життя триває — ось основний посил, що зчитується зі світлин.
Дизайнер головних уборів Ірина Підліпська, дизайнери одягу Ольга Бунеску та Лідія Лущик, візажисти Олена Тулапіна та Оксана Мороз створили учасницям проекту вишукані образи, прекрасний настрій, які закарбувала на фотографіях Мирослава Марциненко.
Фотовиставка «Сильні духом. Мами» ініційована Департаментом військового капеланства УГКЦ у рамках проекту духовно-психологічної опіки, підтримки та реабілітації родин загиблих військовослужбовців, а також за підтримки Всеукраїнської громадської організації «Ветеранське братерство».
Авторка ідеї Наталія Дубчак: «Кожен день — це подвиг»
Авторка ідеї та учасниця проекту, мати загиблого героя Наталія Дубчак під час відкриття зазначила, що проект зародився випадково. «Коли я після втрати сина довго виходила з того стану, який ми всі мали і маємо. І зрозуміла, що, на жаль, увагу і тепло нам ніхто не може дати, лише ми самі одні одним. Тому що тільки така сама зранена душа, тільки таке саме зранене серце може знайти слова і зрозуміти тебе так само», — сказала пані Наталія.
У проекті взяло участь дванадцять матерів, тому що до кінця року планується також видання календаря.
«Усі мами дуже різні, але найголовніше — вони знаходять сили жити кожен день. Чи можете собі уявити, як це важко вставати кожного дня з ліжка, робити цей крок і йти далі у світ?! Кожен день — це подвиг. Усе, що ви можете зробити для цих мам, — подарувати увагу до їхніх дітей. Їхній сенс життя зараз — нести пам’ять про своїх героїчних синів», — наголосила пані Наталія Дубчак.
«Наші сини зробили нас сильними», — мати загиблого героя
Ще одна мама загиблого героя Тетяна Топоровська сказала, що немає страшнішого випробування для матері, ніж втратити єдиного сина. «Це втрати сенс життя. Як жити далі? Де шукати сили, щоб жити, а не існувати?! Ми виховували наших синів мужніми і сильними, і жили вони за кодексом честі справжніх чоловіків, не дивлячись на свій вік», — відзначила пані Тетяна.
«Але ми не маємо права втрачати голову, — закликала вона. — Горе нас не зламало. Наші сини зробили нас сильними. Страшенна біль від того, що нашим минулим стали ті, хто мав стати нашим майбутнім. Як би не було боляче, але ми знайшли в собі сили зафарбувати сивину, вдягнути вишиванки, нафарбувати губки, усміхнутися і жити далі заради світлої пам’яті наших дітей і наших хлопчиків-героїв».
Блаженніший Святослав: «Дякую, що мали мужність одягнути цей чудовий вінок, усміхнутися, і всім нам подарувати надію»
Відкриваючи фотовиставку Предстоятель УГКЦ зауважив: «І хто справді може збагнути всю трагедію, увесь біль мами, яка втрачає життя дитини, над якою весь час чувала. Хто може її зрозуміти? Коли я слухав ваші зворушливі слова, що маму, яка втратила єдиного сина, може зрозуміти така ж мама, і дивлячись на цей унікальний фотопроект, де ми бачимо зображених матерів разом зі своїми синами, у тих фотографіях я побачив постать Пречистої Діви Марії. Тільки Вона до кінця може вас зрозуміти, як та, що втратила єдиного Сина. Вона, яку ми називаємо Матір’ю Божою неустанної помочі».
Блаженніший Святослав висловив матерям глибоку пошану. «Я вважаю вас справжніми матерями України. Тому що віддавши своїх синів за життя Українського народу, ви стали матерями народу. Тому особлива шана цього народу є до вас», — сказав Глава Церкви.
Духовний лідер українців подякував матерям героїв, що мали мужність узяти участь у цьому проекті. «Що мали мужність замалювати сивину, одягнути цей чудовий вінок і усміхнутися, навіть крізь сльози, і всім нам подарувати надію, що життя переможе смерть», — сказав він.
Глава УГКЦ вручив кожній матері медаль Матері Божої неустанної помочі. «Нехай Богородиця, яка знає, що означає втратити єдиного, буде вашою заступницею», — побажав Предстоятель.
Виставка триватиме з 7 по 20 травня 2019 року в приміщенні Музею історії Києва за адресою вул. Б. Хмельницького, 7.
Учасниці проекту: хто вони?
1. Харченко Наталія Олексіївна, 1959 р. н.
народилася у м. Курчатов, Курської обл., РФ. Проживає в м. Київ, голова громадської організації «Незламні матері України».
2. Наумова Інна Сергіївна, 1971 р. н.;
Народилася і проживає в м. Козятин, Вінницька область. Завідувачка сектору по роботі та соціальній підтримці воїнів АТО та членів їх сімей Козятинської міської ради.
3. Дубчак Наталія Іванівна, 1962 р. н.,
Народилася в Києві, проживає в м. Буча, Київської обл… Має майже 20 років військової служби, майор у відставці, працівник Департаменту військового капеланства УГКЦ (опіка родин загиблих воїнів).
4. Борисенко Наталія Петрівна, 1974 р. н.,
Народилася та проживає в м. Рівне. Працює в ДЮСШ міста. Активно займається громадською та волонтерською діяльністю, голова громадської організації «Єдина родина Рівненщини».
5. Жеребило Любов Володимирівна, 1962 р. н.,
Народилася в с. Щербашенці, Богуславського р-ну Київської обл… Проживає в місті Мена, Чернігівської обл. Голова Менського відокремленого підрозділу громадської організації «Єдина родина Чернігівщини».
6. Муравська Алла Анатоліївна, 1972 р. н.,
Місце народження та проживання — м. Хмільник. Член координаційної ради громадської організації «Спілка учасників АТО та їхніх сімей м. Хмільника та Хмільницького району».
7. Панасенко Олена Василівна; 1965 р. н.;
Місце народження — с. Поліське, Коростенського р-у, Житомирської області. Проживає в м. Київ. Активно займається громадською діяльністю. Працює головним бухгалтером.
8. Полєва Любов Дмитрівна; 1950 р. н.;
Народилася та проживає у м. Дніпропетровськ. Працюючий пенсіонер, заступник голови громадської організації «TAPS-Україна м. Дніпро»
9. Костюк Вікторія Анатоліївна, 1978 р. н.;
Народилася і проживає у м. Вінниця. Працює у перукарні.
10. Яремчук Вікторія Валеріївна, 1970 р. н.;
Народилася та проживає в смт. Добровеличківка Кіровоградської обл. Спеціаліст фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Кіровоградській області.
11. Тороповська Тетяна Миколаївна, 1968 р. н.;
Місце народження і проживання — м. Київ. Кандидат історичних наук, доцент, викладала в Київському Національному університеті технологій та дизайну, Київському університеті імені Бориса Грінченка. На цей час у відпустці по догляду за дітьми (двійня, 2 рочки).
12. Перетятько Тетяна Володимирівна, 1962 р. н.;
Народилася в с. Набутів Корсунь-Шевченківського р-ну Черкаської області. Вчитель фізичної культури, пенсіонер. Волонтер, Голова громадської організації «Солдатські матері Корсунщини», Нагороджена декількома відзнаками Президента України «За гуманітарну участь в антитерористичній операції», нагрудним знаком Міністерства оборони «Знак Пошани».
Довідка
Департамент військового капеланства заснований 2006 року при Патріаршій курії Української Греко-Католицької Церкви. Департамент співпрацює з силовими міністерствами та відомствами (Міністерство оборони України, Міністерство внутрішніх справ України, Внутрішні війська МВС України та Державна прикордонна служба України), а також залучає іноземний досвід щодо впровадження системи душпастирськоїопіки військовослужбовців та їх родин в Україні.
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ