Священник-місіонер в Україні каже, що молитва і солідарність є важливою зброєю
Хоча Президент України Володимир Зеленський просить зброї та іншої військової підтримки для своєї країни, щоб допомогти зупинити вторгнення Росії, один католицький священник каже, що світ не може забути молитися за Україну.
«Найголовніше, що нам зараз потрібно, — це підтримка через молитву», — сказав отець Антоній Вацеба. «По-друге, ми просимо всіх людей доброї волі не бути байдужими і свідчити правду. Ми не повинні боятися говорити правду про жорстокий напад російської армії на Україну». Про це — у матеріалі Інес Сан Мартін для інтернет-видання «Crux».
Священник Української Греко-Католицької Церкви Антоній Вацеба також є Протоігуменом Згромадження Воплоченого Слова в Україні, яке було засноване в Аргентині. Сьогодні вони мають в Україні тринадцять священників і шістдесят монахинь. Їхній головний будинок знаходиться в місті Івано-Франківськ, але отець Антоній також служить парафіяльним священником у Вінниця, у центральній Україні.
«Наразі ситуація у Вінниці досить спокійна, загалом без ракет та обстрілів. Хоча перші три дні з 24 по 26 лютого ситуація була досить напруженою через ракети, які впали на аеропорт», — сказав він виданню «Crux». «Ми продовжуємо служити Святу Літургію двічі на день, а вночі, під час комендантської години, ми вітаємо біженців, які сплять у наших парафіяльних церквах».
Отець Антоній Вацеба, протоігумен Згромадження Воплоченого Слова в Україні
У Згромадження також є громада священників на Донбасі, де йдуть інтенсивні бої. Намагаючись залишатися в безпеці, вони покинули місто, щоб жити на околиці району. Вони також щодня відправляють Божественну Літургію в місцевій церкві і ризикують своїм життям, повертаючись до центру міста по суботах і неділях, щоб відслужити Літургію та вислухати сповіді.
Непроста ситуація й на півдні України, поблизу Кримського півострова. Там фактично російські війська окупували майже всю Херсонську область. Найбільша проблема полягає в тому, що неможливо доставити гуманітарну допомогу в міста і села Донбасу та Херсона, розповів отець Антоній.
«Відсутність їжі, телефонного зв’язку, а в деяких містах — світла, води та опалення може призвести до жахливої гуманітарної катастрофи», — попередив він. «Однак наші отці на півдні України в безпеці і в місці, де не було жодних нападів. Вони продовжують відправляти щоденну Літургію та підтримувати своїх парафіян як молитовно, так і морально».
Інші три громади Згромадження Воплоченого Слова знаходяться на Західній Україні, і їхня робота зараз полягає в прийомі біженців та координації збору та відправлення гуманітарної допомоги до Центральної та Східної України.
Солдат обіймає родича, який тікає від війни, за кілька хвилин до відправлення автобусом до Польщі, у Вінниці, Україна, середа, 16 березня 2022 року. (Фото: Rodrigo Abd/AP.)
«Людський біль, особливо для нас, християн, не може бути для нас чужим через віддаленість», — сказав він, намагаючись надати відповідь для тих, хто вважає, що конфлікт їх не стосується.
«У Святому Письмі ми знаходимо слова Господа, якими Він звертається до Каїна після того, як той убив свого брата Авеля: „Що ти зробив? З землі чути, як кров твого брата кличе до мене“», — зазначив чернець.
«Український народ зараз несправедливо страждає від насильницького і незаслуженого нападу Росії», — сказав священник. «А ми, християни, брати і сестри у Христі, повинні бути голосом крові вбитих військових і мирних жителів, простих людей міст і сіл, дітей, старих. Голос, який має волати до Бога з землі через несправедливість і насильство, від яких зараз страждає Україна. Після двох тижнів війни було вбито вже понад 3000 мирних жителів, не враховуючи наших загиблих солдатів». Звідси його заклик до всіх, хто перебуває за межами України, стати «голосом крові і страждань українського народу у світі».
Слова, на його думку, мають велику силу, і як такі: «Я прошу вас: не мовчіть! Не піддавайтеся цій брехні, яка виправдовує війну Росії проти України вже 8 років. Ніщо не може виправдати насильство, і тим більше ідеологію, яка ховається за нібито „християнськими цінностями“».
Ніщо не може виправдати вбивство людини, яка створена за образом і подобою Бога, підкреслив отець Антоній Вацеба, а потім процитував Папу Франциска, який напередодні повномасштабного вторгнення Росії в Україну сказав: «Як сумно, коли люди і народи пишаючись тим, що вони християни, сприймають інших як ворогів і планують війни!»
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ