Студенти УКУ та Києво-Могилянки вперше візьмуть участь у міжнародних змаганнях Моделі ООН
Студенти Українського католицького університету та Києво-Могилянської академії незабаром візьмуть участь у Моделі ООН (NMUN) — освітній рольовій грі, в ході якої імітується засідання різних органів системи ООН. Перша модель за участі українських студентів відбудеться у листопаді в Німеччині (Ерфурт), а друга — у березні в США (Нью-Йорк).
І поки триває збір коштів на поїздку та участь студентів, у Києві вже завершилась тижнева підготовка, до якої, окрім шістьох майбутніх учасників команди з України, долучилися і студенти та викладачі з Університету МакЮен. Останні — виступили у ролі менторів, адже саме партнери з цього канадського університету запросили українських студентів до участі в змаганнях. Зі сторони УКУ над координацією працював Академічний відділ (UCU International Office).
Чому важливо брати участь в Моделі ООН?
Традиційно учасники МООН виступають в ролі дипломатів, відтворюючи роботу Організації з дотриманням реальних правил процедури. Вони представляють різні країни і беруть участь в обговоренні питань, які стоять на порядку денному в ООН. За рахунок імітації діяльності ООН, на прикладі роботи різних органів організації, учасники дізнаються про проблеми в різних регіонах світу та шляхи їх вирішення. Щорічно проходять сотні Моделей ООН (МООН) у всьому світі. Багато хто з випускників різних моделей згодом працевлаштовуються в міжнародних організаціях.
Втім, окрім вищеперелічених можливостей, однією з цілей участі української команди змаганнях є розвиток студентських клубів МООН по всій Україні на зразок канадійських — де усім процесом підготовки та навчанням нових учасників займаються студенти, що уже брали участь у таких моделях. На жаль, моделі ООН в Україні не є розповсюдженим явищем, тож такий проект дозволить сформувати серед українських студентів спільноту, яка зможе активно представляти Україну на міжнародних змаганнях та поширювати ідею всередині країни поміж університетами.
«Модель ООН — чудовий навчальний інструмент для політологів, дипломатів, правників, який може допомогти підготувати вмотивованих фахівців для захисту інтересів України на міжнародній арені. Відтак, прийшов час і України ангажуватися у ці змагання і перший крок — уже зроблено», — наголосив Дмитро Шеренговський, керівник Академічного відділу УКУ та один із координаторів проекту.
І так, у червні 2019 року четверо студентів з клубу Моделі ООН МакЮена та доктор Чалдінс Менаш приїхали в Україну для навчання студентів і викладачів Українського Католицького Університету (УКУ) та Національного університету «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА) для участі у моделі ООН. Цей проект дає унікальну можливість поділитися своїми стратегіями для спільного вирішення проблем в рамках міжнародної моделі конференції ООН. Це був двосторонній досвід навчання, оскільки студенти MacEwan не лише поділилися своїм досвідом, але й дізналися багато про Україну та її місце у світі.
Наступними кроками проекту будуть відеоконференції, подальше дистанційне навчання, а також спільна участь у конференції Національної моделі ООН (NMUN) в Ерфурті, Німеччина в листопаді 2019 року.
«Як незалежна країна, що зарекомендувала себе у світовому співтоваристві, Україна потребуватиме підтримки дипломатів, щоб брати участь у плідних відносинах з багатьма країнами світу. Канадсько-український проект — це невеликий внесок у розвиток навичок переговорів, вивчення правил процедури в ООН і забезпечення того, щоб майбутнє покоління українських дипломатів отримало переваги через досвід експериментального навчання. Це скромний навчальний простір для українських студентів для моделювання належної дипломатичної поведінки та підвищення розуміння складності міжнародних відносин. І мене тішить, що студенти УКУ та НаУКМА, які взяли участь у тренінгах, продемонстрували глибоке розуміння глобальних справ», — сказав викладач Університету МакЮен Чалдінс Менаш.
Шон Ваддінгем, колишній генеральний директор клубу ООН МакЮен зауважив, що проект «Україна» став для нього дуже особливим і він сподівався, що українські студенти зможуть мати щорічні делегації на конференціях NMUN, як Нью-Йорк, а також утримувати модель ООН в Україні.
«Я хочу, щоб студенти полюбили публічні виступи, ще більше дізналися про міжнародні відносини та дипломатію, а також зустрічалися з людьми з усього світу. Я сподіваюся, що це дасть їм більше можливостей і, нарешті, я знаю, що вони гордитимуться УКУ, НаУКМА та Україною в Німеччині та США. Усього за тиждень вони показали неймовірні результати і я не можу дочекатися, як вони будуть працювати в найближчі місяці.
А ще: я записався на уроки української мови, і планую повернутися в Україну найближчим часом, можливо, цього разу — до Львова. Ця поїздка дійсно змінила життя, і тому я хочу висловити подяку всім учасникам», — сказав Шон Ваддінгем.
Відгуки майбутніх учасників після підготовки в Києві
Яна Здіорчук, програма з «Прав Людини», УКУ:
«Нещодавно канадійські студенти провели для нас серію тренінгів підготовки до участі у міжнародному моделюванні. Тренінги включали як теоретичну частину у форматі лекцій, так і практичні завдання. Відкритість канадійців та готовність відповісти на десятки питань допомогла зробити нашу роботу ефективною та продуктивною. На завершення ми мали реальне моделюванню Комітету ООН з прав людини, де у парах представляли конкретні держави. Це був цінний досвід, який забезпечить впевненість і розуміння процедури під час реального моделювання. Крім того було надзвичайно цікаво поспілкуватись з іноземними студентами на різноманітні теми: про навчання, політику, життя. Наразі ми розуміємо складнощі, підводні камені та як слід готуватись до першого моделювання, що відбудеться у Німеччині наприкінці листопада. В подальшому у планах участь у центральному етапі Моделі ООН в Нью-Йорку, що відбудеться навесні 2020 року.
Через участь у подібних змаганнях ми отримаємо знання і навички, що допоможуть представляти Україну на міжнародній арені нам — майбутнім юристам та дипломати, а не іноземцям. Також студенти познайомили нас з роботою студентського клубу з моделювання (UN club), що функціонує в їх університеті. Це допоможе нам організувати подібний клуб в наших вишах, і цим самим розвинути рух Моделювання ООН в Україні».
Ілля Петрик, програма «Етика-Політика-Економіка», УКУ:
«Моделі ООН впродовж десятиліть проводяться у багатьох країнах світу, але досі серед учасників не було команди з України. Тому зараз ми активно готуємося, щоб не просто одноразово взяти участь, але й у майбутньому розвитку локальних моделей ООН у наших університетах та містах.
Наприкінці червня ми відвідали Київ, де мали тижневе навчання. Тренінги спільно з студентами Університету МакЮен — цікавий культурний обмін і чудова практика англійської мови. Наші вчителі чудово розуміють систему роботи моделей ООН та вимоги до команд, аби представити свою країну на найвищому рівні. Тож після кількох днів навчання ми провели симуляцію засідання ООН, попередньо поділившись на декілька команд-представників певних країн. Мені випало представляти Німеччину спільно з студенткою Катею з Києво-Могилянської академії. На порядку денному — питання політичних переслідувань та підтримки жінок, тож представники країн повинні були оголосити свою позицію стосовно цих питань, запропонувати пріоритетність порядку денного, відстояти свою позицію у переговорах з іншими делегатами. Після формування порядку розгляду тем розпочинається робота над проектами резолюцій стосовно винесених на розгляд питань. Це напружений процес, у якому необхідно знайти делегатів-однодумців, напрацювати ефективні рішення у рамках формалізованих документів, відстояти свої напрацювання у промовах та, фінально, затвердити свою резолюцію завдяки підтримці більшості делегацій з інших країн. Особлива родзинка цього процесу — бюрокртичні процедури, які власне формують хід усієї роботи, тож вмілим гравцям потрібно знати як і коли діяти, аби найкраще для себе сформувати порядок роботи».
Катерина Подгорська, програма «Етика-Політика-Економіка», УКУ:
«Наш останній тиждень червня пройшов у Києві і був, напевно, одним із найпродуктивніших періодів після складання сесії. У Києві ми мали тренінг з підготовки до участі у Моделі ООН — симуляції засідання комітетів Організації Об’єднаних Націй, яка відбувається на міжнародному рівні та об’єднує студентів з усього світу, які на кілька днів пробують себе у ролі справжніх дипломатів. Участь у таких заходах вимагає серйозної підготовки, яка й відбувалася у Києві у форматі співпраці студентів та випускників з трьох університетів — УКУ, НАУКМА та канадського McEwan University.
Як я вже згадала, Модель ООН — це, по суті, максимально наближена до реальності симуляція роботи Організації Об’єднаних Націй. На конференціях учасники можуть спробувати свої сили у роботі в різноманітних комітетах — від Генеральної Асамблеї до Міжнародного агентства з атомної енергії. На засіданнях комітетів розглядаються справді актуальні світові проблеми і, як результат, складаються та ухвалюються резолюції з детальним розглядом питання та ретельно розробленими способами покращення ситуації. На жаль, Модель ООН і клуби, що готують до участі у таких конференціях — це явища, вкрай непоширені в Україні. Саме тому на найбільшій конференції МООН в Нью-Йорку ще досі не було жодної української делегації. Зовсім іншою ситуація є в Канаді, а зокрема в McEwan University, де вже більше 25-ти років існує Клуб МООН, учасники якого вивчають принципи роботи організації, а потім беруть участь у конференціях МООН по всьому світу. Проект, що відбувається у співпраці між УКУ, НАУКМА та Університету МакЮен покликаний передати успішний досвід канадських колег, підготувати нас, українську делегацію, до участі в МООН в Ерфурті та Нью-Йорку, та дати поштовх розвитку руху МООН в Україні.
Тренінг відбувався протягом п’яти днів, під час яких ми дізналися практично про всі нюанси перебігу конференції та роботи у комітетах. Попередньо, за кілька тижнів до тренінгу нас об’єднали в пари зі студентами з Києво-Могилянської академії, визначили країни, за яких ми виступатимемо під час тренінгу і дали завдання написати так званий position paper — позицію «нашої» держави щодо запропонованого питання. Особисто для мене, це було досить нелегко, оскільки написання такого тексту вимагало не тільки грунтовного дослідження, але й дотримання правил стилю і використання професійної мови. Та під час тренінгу все стало на свої місця, позаяк студенти з McEwan University, які і навчали нас усіх тонкощів дипломатії, дуже доступно пояснили інколи складні процедурні правила, розповіли, як правильно досліджувати питання і навчили майже професійно складати резолюції. Наприкінці тренінгу у нас відбулася міні-МООН, під час якої ми змогли на практиці застосувати отримані знання і відчути, як приблизно відбуватиметься справжня конференція. Також колеги з Канади детально пояснили, як працює Клуб МООН у їхньому університеті, а ми обговорили те, як пристосувати їхню систему роботи до особливостей української вищої освіти.
Як на мене, така коллаборація трьох університетів є достатньо цікавою та ефективною, позаяк окрім спільної підготовки до конференції та обміну знаннями, для мене відбулося також і краще знайомство зі студентами обох університетів, з особливостями їхніх навчальних програм, роботою студентських організацій та ідеями, як зробити університет місцем реальних можливостей для студентів. Я вже не можу дочекатися, аби разом з командою спробувати свої сили на конференціях в Ерфурті та Нью-Йорку, бо впевнена, що це буде не тільки неймовірний досвід для нас як для учасників, але й шанс унікальний привезти отримані знання у наші університети, аби у майбутньому українські делегації стали постійними учасниками МООН у всьому світі».
За матеріалами Оксани Левантович, Український католицький університетПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ