Сотворення, Страшний суд, печі: Робітники готують Сикстинську капелу до конклаву
Колізей, фонтан Треві та Сикстинська капела зазвичай очолюють список «обов’язкових для відвідування» для туристів, які приїжджають до Риму та Ватикану.

Але оскільки 133 кардинали світу розпочали приготування до конклаву, початок якого відбудеться 7 травня, щоб обрати нового Папу Римського, Сикстинська капела була закрита для відвідувачів ще 28 квітня. Готуючись до виборів нового Наступника апостола Петра, робітники накрили мармурову мозаїчну підлогу захисним покриттям і почали заносити труби, з’єднувачі та листи для підлогового покриття.
Справді, капела є головним об’єктом більшості екскурсій музеями Ватикану, і близько 7 мільйонів людей відвідують її щороку задля того, щоби побачити стелю, розписану Мікеланджело між 1508 і 1512 роками, і масивну настінну фреску Страшного Суду, яку він написав між 1535 і 1541 роками.
Як задокументувала відеокоманда «Vatican Media», починаючи з 28 квітня, гамір туристів, яким постійно нагадували, що це каплиця і вони повинні розмовляти пошепки, змінився звуками молотків і пилок, дзенькотом металевих муфт, що б’ються об металеві муфти, і глухим стуком дерев’яних листів, які укладають на підлогу.
Нова підлога і кілька пандусів, встановлених на міні-риштуваннях, усунуть більшість сходинок і зроблять каплицю більш доступною для кардиналів, середній вік яких перевищує 70 років. Уздовж північної та південної стін вже додано ряди столів і стільців, щоб кардинали сиділи обличчям один до одного. Найближчі до стін столи трохи підняті, щоб кардинали, які сидять ззаду, мали гарний огляд.
У той час як фотографи і туристи з цікавістю спостерігали з площі Святого Петра, як 2 травня ватиканські пожежники встановлювали димар на даху каплиці, фотографи «Vatican Media» задокументували те, що відбувалося всередині.
Було встановлено дві печі, з’єднані мідною трубою: одна для спалювання бюлетенів, а інша для спалювання хімічних речовин, щоб створити темно-чорний або яскраво-білий дим, який дасть змогу громадськості дізнатися, чи обрано Папу, чи ні. Цікаво, що до конклаву, який обрав папу Венедикта XVI у 2005 році, бюлетені спалювали мокрою або сухою соломою, яка давала потрібний колір, але ніколи не створювала достатньо диму, щоб дати чіткий сигнал.
Дотримання таємниці є частиною присяги кардиналів, тому перед початком конклаву технічні фахівці перевірять каплицю на наявність електронних засобів спостереження або записуючих пристроїв.
Перед конклавом 2013 року, який обрав папу Франциска, отець-єзуїт Федеріко Ломбарді, тодішній речник Ватикану, сказав журналістам, що пристрої глушіння використовуються для відключення сигналів мобільних телефонів, але вони не встановлені під фальшпідлогою, як часто повідомляють.
У 2003 році, за два роки до смерті, святий Іван Павло ІІ роздумував над своїми враженнями від відвідин Сикстинської капели у циклі віршів «Римський триптих».
Він писав про два конклави 1978 року — перший, який обрав папу Івана Павла І, а потім конклав, який обрав його. «Саме тут, біля підніжжя цього чудового сикстинського розмаїття кольорів, збираються кардинали — спільнота, відповідальна за спадщину ключів Царства», — писав святий Іван Павло. «Вони приходять прямо сюди. І знову Мікеланджело огортає їх своїм баченням». Це бачення, писав він, починається з «творчої руки» Бога, що дає життя Адамові, і закінчується Страшним Судом. Але воно також включає в себе слова Ісуса, сказані святому Петрові в Євангелії від Матвія 16, 19: «Я дам тобі ключі від Царства Небесного. Що ти зв’яжеш на землі, те буде зв’язане на небі, і що розв’яжеш на землі, те буде розв’язане на небі».
«Необхідно, щоб під час конклаву їх навчав Мікеланджело, — писав покійний Папа. „Не забувайте: „Omnia nuda et aperta sunt ante oculos Eius“ („Все оголене і відкрите перед його очима“). Ти, що все бачиш — вкажи йому! Він вкаже на нього“.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ