Смертна кара — ілюзія запобігання злочинам

12 серпня 2019

Незважаючи на докази того, що смертна кара не запобігає злочинам, а також на те, що дві третіх країн-членів ООН проголосували за мораторій на смертну кару, в деяких країнах світу спостерігаємо протилежну тенденцію. В цьому контексті Церква нагадує, що смертна кара є недопустимою, бо чинить замах на недоторканість та гідність людської особи.

Смертна кара — ілюзія запобігання злочинам

Проминув рік від того часу, як з’явилося нове формулювання Катехизму Католицької Церкви щодо смертної кари: 2 серпня 2018 року був опублікований рескрипт, підписаний Префектом Конгрегації віровчення кардиналом Луїсом Рафаелем Ладарією Феррером, в якому зазначається, що під час аудієнції, наданої йому в травні 2018 року, Святіший Отець апробував наступне формулювання:

«Протягом тривалого часу застосування смертної кари з боку законної влади після регулярного процесу вважалося адекватною відповіддю на серйозність деяких злочинів та прийнятним, хоч і крайнім, засобом захисту спільного добра. Сьогодні дедалі сильнішим стає усвідомлення того, що людська особа не втрачає своєї гідності навіть і тоді, коли скоїть дуже важкі злочини. Крім того, поширилося нове розуміння значення карних санкцій з боку держави. Врешті, створені ефективніші пенітенціарні системи, які гарантують необхідний захист громадян, але, одночасно, не позбавляють злочинця остаточно можливості для надолуження провини. Тому Церква у світлі Євангелія навчає, що „смертна кара є недопустимою, бо чинить замах на недоторканість і гідність особи“, і тому вона рішуче докладає зусилля для її скасування в усьому світі».

Захищати гідність життя кожної людини без винятків

Вкінці лютого цього року, звертаючись у відозверненні до учасників Всесвітнього конгресу проти смертної кари, що проходила при Європейському Парламенті в Брюсселі, Святіший Отець наголосив, що людське життя — це найбільший дар і джерело всіх інших дарів та прав, і тому його потрібно захищати. «Як для віруючих, так і для невіруючих, — наголосив він, — кожне життя — це добро, тому потрібно захищати його гідність без будь-яких винятків».

Смертна кара, за словами Наступника святого Петра, є тяжким порушенням права кожної людини на життя. Він наголосив, що не потрібно ніколи забувати про те, аби дати можливість винній особі покаятися. На завершення послання Святіший Отець закликав учасників Конгресу здійснювати необхідні кроки для повного скасування смертної кари.

Тривожна тенденція в США

Незважаючи на те, що, за словами виконавчого директора Конгресу Рафаеля Ченуіла-Хазана, дві третіх країн-членів ООН проголосували за останню резолюцію ООН, що закликає до мораторію на смертну кару, останнім часом в деяких країнах світу спостерігаємо протилежні тенденції. Так, наприклад, вкінці липня цього року Міністерство юстиції Сполучених Штатів Америки оголосило про віднову приведення у виконання смертних вироків. Смертна кара є легальною в 29 штатах, але остання страта відбулася 16 років тому і число осіб, приречених до смертної кари зменшується.

30 липня єпископ Франк Дівейн, що очолює Комітет правосуддя й людського розвитку Єпископської Конференції США, оприлюднив заяву, в якому засудив це рішення федерального уряду. В заяві зазначається, що в червні цього року католицькі єпископи США затвердили нове формулювання статті щодо смертної кари в «Катехизмі для дорослих», яке відповідає відповідній зміні в Катехизмі Католицької Церкви.

«Я глибоко стурбований повідомленням Міністерства юстиції США про те, що після багатьох років воно знову вдається до смертної кари як форми покарання», — наголосив єпископ Франк Дівейн, закликаючи федеральних чиновників прислухатися до вчення Церкви, а також взяти до уваги докази, що свідчать про несправедливе й необ’єктивне застосування смертної кари.

Ілюзія боротьби проти злочинності в Філіппінах

Подібна ситуація спостерігається на Філіппінах, де 2006 року була скасована смертна кара, однак, теперішній Президент країни Родріґо Дутерте, виступає за відновлення цього виду покарання. 22 липня цього року, в своєму зверненні до країни, він закликав Конгрес Філіппін прийняти закон про відновлення смертної кари як засобу залякування в боротьбі проти торгівлі наркотиками.

З цього приводу католицькі єпископи Філіппін виступили із закликом до членів Конгресу країни бути розсудливими стосовно цього питання і замислитися, чи вони насправді бажають вирішити проблему торгівлі наркотиками. Родольфо Діаманте, Виконавчий директор Єпископської комісії душрастирства в’язниць, зазначив, що смертна кара ніколи не запобігала злочинам, і спрямована, насамперед, проти бідного населення. «Не створюйте нашим людям ілюзію швидкого „вирішення“ наших проблем, — наголосив він. — Вони заслуговують на щось більшого».

За матеріалами VaticanNews