Релігійна свобода, звіт «Open Doors»: 15 000 християнських будівель закриті або зруйновані

19 січня 2024

Світовий звіт спостереження «Open Doors» за 2023 рік підтверджує тенденцію, яка робить християнство найбільш переслідуваною вірою в світі.

Мабуть, найбільш вражаюча цифра — 15 000 християнських церков, примусово закритих між кінцем 2022 і 2023 роками, особливо в Китаї та Індії, де відчуваються наслідки державного контролю над релігією (в Китаї) і законів проти навернення (в Індії). У цілому, однак, World Watch List, звіт християнської неурядової організації «Open Doors», підтверджує тенденції останніх кількох років, зі сплеском нападів на християн в Північній Кореї, а також в Сахелі, і деякі обнадійливі ознаки з Близького Сходу з політикою толерантності, реалізованою як в Об’єднаних Арабських Еміратах, обраних Папою для підписання Декларації про людське братерство, так і в Іраку, який згодом відвідав Папа, і в інших країнах Перської затоки.

Світло і тіні, причому тіней більше, ніж світла, у звіті, який розглядає не лише католицький світ, але й загалом усі християнські конфесії, і який неурядова організація «Open Doors» складає з 1993 року. Цього достатньо, щоб зрозуміти, як з роками релігії живуть дедалі складнішим життям. На сьогоднішній день у світі налічується 365 мільйонів переслідуваних християн. Кожен сьомий християнин зазнає переслідувань у світі, кожен п’ятий — в Африці, кожен п’ятий — в Азії.

Країни

Декілька цифр. Північна Корея знову стала «чорною вороною» переслідування християн, переживаючи безпрецедентний рівень переслідувань. Згідно зі звітом «Open Doors», показник переслідувань становить 96/100, що трохи нижче, ніж минулого року, коли найвищий показник за весь час становив 98/100, що відображає зростання кількості арештів християн, а також виявлення і закриття домашніх церков на підставі нового «Закону проти реакційного мислення».

В Афганістані немає жодної католицької церкви після повернення талібів, а єдина церква в країні, в італійському посольстві, залишається порожньою. Афганістан опустився на десяте місце в рейтингу, але це не означає, що ситуація покращилася. Просто стало менше переслідуваних християн.

Нігерія посідає шосте місце в цьому спеціальному рейтингу. Це місце, де християни продовжують зазнавати нападів з боку таких угрупувань, як Боко Харам, ISWAP, бойовиків Фулані та інших озброєних бандитів. З 4 998 християн, вбитих за віру, 82 відсотки були тільки з Нігерії. Але є й інша цифра, яка впадає в очі: у 2018 році було вбито 3066 християн, що на 80 % менше, ніж у 2023 році, коли було вбито 5621 християнина. Тенденція все ще дуже висока, хоча в абсолютних цифрах вона трохи знизилася. Затриманих християн налічується 4125.

Китай знаходиться на 19-му місці, що на три позиції нижче, ніж у 2023 році. На додаток до переслідувань і залякувань поширюється використання цифрового спостереження, зазначається в доповіді. Нікарагуа вперше увійшла до топ-50 на 50-му місці, а тепер піднялася до 30-го. На це вплинули урядові придушення протестів з 2018 року та напади на церкви.

Зруйновані церкви

З 1 жовтня 2022 року по 30 вересня 2023 року було зруйновано або закрито близько 14 766 християнських будівель. У десятку країн, які знищують найбільше християнських будівель, увійшли Китай, Індія, Нігерія, Нікарагуа, Ефіопія, Руанда, Судан, Буркіна-Фасо, Нігер і Ангола. Зокрема, в Китаї понад 10 000 церков були закриті через старі і нові заходи, вжиті урядом, в той час як в Пакистані та Індії напади на церкви в основному є результатом насильства.

В індійському штаті Маніпур до травня 2023 року було зруйновано близько 400 церков. Більше того, кількість християн, вбитих в Індії через свою віру, впала з 170 у попередньому році до менш ніж 160 у 2023 році.

В Ефіопії зросла інтенсивність і насильство нападів на християнські церкви і школи, а в Буркіна-Фасо і Центральноафриканській Республіці збільшилася кількість спалених, розграбованих і конфіскованих християнських будівель.

Ризики переслідувань

У всьому світі понад 365 мільйонів християн піддаються переслідуванням і дискримінації від дуже високого до екстремального рівня. І не тільки це. У 2023 році більш ніж удвічі більше християн, ніж у попередні роки, були змушені покинути свої домівки. Політична нестабільність, війна, екстремізм і стихійні лиха змусили віруючих покинути свої землі на Близькому Сході і в Північній Африці.

Віруючі, йдеться в доповіді, «часто є більш вразливими, ніж інші переміщені особи, через свою віру. У таких країнах, як Сирія, християни є легкою мішенню для насильства. Екстремісти нападають на церкви і лідерів, а також чинять тиск на християн, щоб ті покинули свої домівки».

Добрі новини

Серед добрих новин у звіті згадується нова конституція Малі, важлива тим, що в ній чітко визнаються нехристиянські меншини, а також тим, що конституція відкриває можливість проведення нових виборів (у 2024 році) в країні, де в даний час правлять військові.

Хоча Індія є місцем, де відбулося багато руйнувань церков, надію дає той факт, що антиконверсійні закони в південній частині країни були скасовані після перемоги партії Конгресу в штаті Карнатака. Ця партія представляє головну опозицію до націоналістичної партії Бхаратія Джаната парті (БДП). Це крок, який дає надію пригнобленим і заляканим християнам через закони.

Ще більше хороших новин надходить з Південно-Східної Азії, де Лаос зазнав найбільшого зростання переслідувань у світі, піднявшись на 10 позицій, але є також чудова історія під попелом зростаючої Церкви.

Переклад з італійської мови
За матеріалами Андреа Галлярдуччі для інтернет-видання «ACi Stampa»