Єпископ Максим Рябуха до австрійців: «Не бійтеся бути друзями України»

25 березня 2023

Єпископ-помічник Донецького екзархату УГКЦ владика Максим Рябуха в інтерв’ю «Kathpress»: «У майбутньому Україна зможе існувати лише в своїх первісних кордонах, або її більше не буде». Саме тому єпископ просить подальшої солідарності Заходу.

Єпископ Максим Рябуха до австрійців: «Не бійтеся бути друзями України»

Відень, 16 березня 2023 року (KAP). Український єпископ-помічник Донецького екзархату УГКЦ владика Максим Рябуха закликав до солідарності з Україною. В інтерв’ю «Kathpress» єпископ нагадав про багатовікову дружбу між Австрією та Україною. Його заклик до австрійців: «Не бійтеся бути друзями України та її нужденного народу!» Австрія має виступати взірцем солідарності з Україною, — таке побажання владики.

Причина війни — бажання України самовизначення

За останні роки Україна прийняла чітке рішення на користь Європи, свободи, прав людини та демократії. «Церква теж за це стоїть». Для такої тоталітарної системи, як путінська Росія, це однозначно загроза, — сказав єпископ про причини російського нападу. Тому для Путіна Україна не має права на існування.

Владика так охарактеризував настрої в країні: «У майбутньому Україна зможе існувати лише в своїх початкових кордонах, або її вже не буде. Путін своєю імперіалістичною війною становить небезпеку для всього світу. Церква вірить у перемогу добра над злом і молиться за це». Велику надію владика покладає на тих українців, які перебувають на Заході або вже деякий час там навчаються чи працюють. Вони обов’язково повинні бути залучені до відбудови країни в майбутньому.

Донецький екзархат у період війни

До складу Донецького екзархату Української Греко-Католицької Церкви входять Донецький, Запорізький, Краматорський і Дніпровський деканати. Осідком екзархату до 2014 року був Донецьк, відтоді — Запоріжжя. Екзархат очолює єпископ Степан Меньок у співслужінні Максима Рябухи, який 22 грудня 2022 року був висвячений на єпископа-помічника для Донецька.

Два деканати екзархату частково окуповані Росією, ще один окупований повністю і лише один повністю під контролем України, повідомив єпископ. Тільки нещодавно з окупованих росіянами частин було депортовано трьох священників екзархату. Двох інших священнослужителів-ієромонахів о. Богдана Гелету, ЧНІ, та о. Івана Левицького, ЧНІ, заарештували росіяни. Єпископ висловив глибоку стурбованість тим, що про них дотепер нічого невідомо.

Служіння Церкви для найбільш постраждалих і зранених

На окупованих територіях неможливе те душпастирство, яке було до початку повномасштабних військових дій і вірні намагаються, як можуть, збиратися разом у церквах чи приватно для молитви. За словами єпископа-помічника Максима Рябухи, комунікація з людьми на окупованих територіях для церковного керівництва є майже неможливою.

Церква намагається чим може допомагати населенню, наприклад, їжею, одягом, ліками або житлом для внутрішньо переміщених осіб і тих, хто постраждав від бомбардування.

Церква також створила на своїх парафіях невеликі соціальні центри для дітей, сімей та людей похилого віку. Економічно прифронтові райони сильно постраждали, і багато людей більше не мають можливості самостійно заробляти на життя. Допомога із ззовні є дуже важливою.

Крім матеріальної допомоги, звісно, ​​не менш необхідною є психологічна та духовна підтримка, наголосив єпископ-помічник. Багато людей, особливо діти, отримали важку травму від війни. Але це не послаблює стійкість людей. Чимало волонтерів невтомно їздять в зону бойових дій, щоб підтримувати та піклуватися про бійців. А церква — наприклад, у його особі — завжди знаходиться на передовій, щоб надати душпастирську підтримку воїнам. Єпископ Максим Рябуха лише нещодавно повернувся із Бахмута, в якому й дотепер точиться запекла боротьба.

Різдвяне чудо на фронті

В інтерв’ю єпископ показав світлину Різдвяної служби з бійцями на фронті. «Це було на відкритому повітрі в казармі, яка була замаскована брезентом. Надворі було мінус 20 градусів, усередині теж. Але вода і освячене вино, тобто кров Христа, не замерзли. Фізично це пояснити не можна. Для нас це був знак близькості нашого Господа Ісуса Христа, який нас ніколи не залишить в біді».