Постанови Синоду Єпископів УГКЦ 2001 року
Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь
БОЖОЮ МИЛІСТЮ
І З БЛАГОСЛОВЕННЯРИМСЬКОГО АПОСТОЛЬСЬКОГО ПРЕСТОЛУ
† ЛЮБОМИР КАРДИНАЛ ГУЗАР,
Глава Української Греко-Католицької Церкви
Високопреосвященним і Преосвященним Владикам,
Всечесним Отцям, Преподобним Ченцям і Черницям
та Вірним Помісної Української Греко-Католицької Церкви
ПРОГОЛОШУЮ І ОПРИЛЮДНЮЮ
ПОСТАНОВИ [1]
Синоду ЄпископівУкраїнської Греко-Католицької Церкви,
що відбувся у Львові 1–5 липня 2001 року
1. Затвердити поділ території Києво-Вишгородського екзархату на три екзархати: Києво-Вишгородський — з осідком у м. Києві, Донецько-Харківський — з осідком у м. Донецьку та Одесько-Кримський — з осідком у м. Одесі. До Києво-Вишгородського належать області: Вінницька, Волинська, Житомирська, Київська, Рівненська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська. До Донецько-Харківського належать області: Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Полтавська, Луганська, Сумська, Харківська. До Одесько-Кримського екзархату належать області: Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Херсонська та АР Крим.
2. Затвердити канони 1–146 Партикулярного права Української Греко-Католицької Церкви.
3. Створити при Львівській Богословській Академії Інститут соціальних наук.
4. Синод Єпископів вітає ініціативу видання Катехизму УГКЦ як крок у напрямі до утвердження власної ідентичності та благословляє створення на базі Львівської Богословської Академії комітету фахівців-богословів для представлення Синодові Єпископів всього спектру проблематики з цього питання для прийняття подальшого рішення.
5. Згідно з канонами 649 та 648 Кодексу Канонів Східних Церков (ККСЦ), затвердити Катехитично-педагогічний інститут при Львівській Богословській Академії як вищий навчальний заклад та надати йому право присвоювати академічний ступінь «магістра релігійних наук».
6. Для глибшого ознайомлення дітей та молоді з особою Митрополита Андрея Шептицького та його духовною спадщиною запровадити в церквах недільну спільну молитву за прославу Слуги Божого Андрея та заохотити до такої молитви в родинах. З 23 вересня до 13 грудня 2001 року провести конкурси пісні, малюнку, поезії, твору про життя та діяльність митрополита.
7. Внести в програму катехизації нових мучеників та блаженних УГКЦ.
8. Провести підготовку участі молоді УГКЦ у Всесвітньому дні молоді 2002 року в Торонто (Канада).
9. Кожний єпископ з діаспори повинен фінансово забезпечити участь молодих осіб з України у Всесвітньому дні молоді згідно з поданими списками Патріаршої Комісії у справах молоді УГКЦ.
10. Провести Третю сесію Собору УГКЦ з 22 до 25 червня 2002 року у Львові.
11. До програми Патріаршого Собору УГКЦ 2002 року, який розглядатиме соціальні проблеми, включити окрему секцію соціальних програм молоді.
12. Секретаріату Патріаршого Собору УГКЦ 2002 року включити, а єпархам відрядити двох молодих осіб від своєї єпархії до участі в засіданнях Патріаршого Собору УГКЦ 2002 року.
13. З метою опрацювання душпастирського плану УГКЦ:
- правлячим архієреям до кінця 2001 року шляхом консультацій вивчити та описати духовні потреби нашого народу;
- Патріархові створити відповідні комісії і на підставі опису потреб та науки Церкви упродовж першого півріччя (2002) підготувати проект довготермінового душпастирського плану та представити його на розгляд Синодові Єпископів УГКЦ 2002 року.
14. Внести такі доповнення до Статуту Синоду Єпископів УГКЦ:
І. Синодальні комісії повинні:
- виконувати доручення Синоду Єпископів;
- приймати звіти виконавчих (патріарших) комісій для передання їх Синодові Єпископів з можливими пропозиціями.
- з власної ініціативи або за порадою інших вносити нові пропозиції;
- подавати Синодові Єпископів звіт про стан сфери своєї діяльності в нашій Церкві.
ІІ. Кожний єпископ — учасник Синоду (крім емеритів) — зобов’язаний бути членом певної Синодальної комісії. Кожна Синодальна комісія повинна включати не більше двох (винятково трьох) єпископів. Єпископи-емерити також можуть бути членами Синодальних комісій. Єпископ повинен бути членом тільки однієї (винятково двох) Синодальних комісій.
ІІІ. Єпископ — голова Синодальної комісії — несе відповідальність за її працю. Синодальна комісія зобов’язана переслати звіт про свою діяльність до Секретаріату Синоду Єпископів за три місяці до наступного Синоду. Синодальна комісія повинна подбати, щоб кожен член Синоду за шість тижнів до початку наступного Синоду Єпископів отримав звіт про її діяльність. Єпископ зобов’язаний проаналізувати отриманий текст і привезти його на Синод.
15. Затвердити такий список постійних Синодальних комісій, які почнуть свою діяльність після Синоду Єпископів УГКЦ 2002 року:
- Літургійна;
- Екуменічна;
- Духовенства і монашества;
- Комісія у справах мирян;
- Катехитична та християнської освіти;
- Богословська;
- Беатифікацій та канонізацій;
- Канонічно-правнича;
- Подружжя та сім’ї;
- Пасторально-місійна;
- Суспільних комунікації та культури;
- Суспільної справедливості та благодійної діяльності;
- Молодіжна;
- Фінансова.
Членство та обсяги завдань цих комісій затвердити на Синоді Єпископів УГКЦ у 2002 році.
16. Усім владикам 17 листопада 2001 року здійснити візит вдячності до Святішого Отця Івана Павла ІІ за його відвідини України.
17. Провести Синод Єпископів УГКЦ з 26 червня до 1 липня 2002 року.
† ЛЮБОМИР,
Верховний Архиєпископ Львівський
Української Греко-Католицької Церкви
† ВАСИЛІЙ (Медвіт),
Української Греко-Католицької Церкви
Дано у Львові,
при Архикатедральному соборі Святого Юрія
1 вересня 2001 року
Ці постанови стають правомірними з 27 вересня 2001 року, на Свято Воздвиження Чесного Хреста
[1] З технічних причин у Постановах Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви 2001 року (Благовісник № 1) було допущено декілька прикрих помилок, тому тут подаємо виправлений варіант за Благовісником № 3, у якому й були вказані неточності.