Післясинодальне Апостольське напоумлення про молодь: генезис документу
Апостольське напоумлення Папи Франциска «Christus vivit», що має форму «Листа до молоді», є свідченням слухання, діалогу та спільного шляху, до якого закликали учасники Синоду Єпископів, присвяченого молоді.
Під час душпастирського візиту до Марійського санктуарію в Лорето (Італія), 25 березня 2019 року, коли Церква святкує Благовіщення, Папа Франциск ввірив Пречистій Діві Марії післясинодальне Апостольське напоумлення «Christus vivit» (лат. «Христос живе»), що увінчало працю жовтневого Синоду Єпископів, присвяченого молоді. Як повідомив під час брифінгу виконуючий обов’язки Директора ватиканського прес-центру Алессандро Джізотті, документ буде опублікований 2 квітня 2019 року.
Апостольське напоумлення у формі листа є плодом оновленого шляху Церкви назустріч молоді, до якого заохочує Папа Франциск.
Січень 2017: Лист Папи до молоді
Ще 13 січня 2017 року в «Листі до молоді», що супроводжував «Підготовчий документ» молодіжного Синоду, Папа Франциск писав:
«Кращий світ будується також завдяки вам, вашому бажанню змін та вашій великодушності. Не бійтеся прислухатися до Святого Духа, Який підказує вам сміливі рішення, не зволікайте, коли сумління вимагає від вас ризикнути, аби йти за Вчителем. Також і Церква бажає прислухатися до вашого голосу, до вашої чутливості, до вашої віри; також і до ваших сумнівів та критик. Нехай же ваше волання буде почутим, нехай воно відлунює в громадах і досягне пастирів».
Вересень 2017: Міжнародний семінар про становище молоді
Однією з перших відповідей на заклик Святішого Отця прислухатися до молоді став «Міжнародний семінар про становище молоді», організований у вересні 2017 року в рамках приготування до Синоду Єпископів. Під час семінару обговорювалися такі актуальні теми, як міграція, безробіття, участь у громадському та політичному житті суспільства, розвиток нових технологій і питання віри. Наприкінці семінару молодь висловила прагнення, аби Церква була тим місцем, де вони могли б зростати, слухати одні одних, розвиватися і вчитися бути корисними для суспільства.
Березень 2018: Передсинодальна зустріч
Звертаючись до молодих учасників передсинодальної зустрічі, що відбулася в Римі в березні 2018 року, Святіший Отець закликав їх «наважуватися прямувати новими шляхами», відкидаючи логіку, що стверджує: «Завжди так робилося». За словами Папи, серце Церкви є молодим і до молодих людей потрібно ставитися серйозно: недостатньо лише аналізувати їхні проблеми, а потрібно спілкуватися з ними особисто, навіть якщо це важко. «Якщо вас бракуватиме, — наголошував Наступник св. Петра, звертаючись до молоді, — то не вистачатиме частки доступу до Бога». Він закликав молодих людей бути «молодими пророками» з міцними коріннями, заснованими на досвіді літніх людей.
Квітна неділя 2018
Плоди передсинодальної зустрічі були зібрані в заключний документ, який молодь вручила Святішому Отцеві в Квітну неділю, 25 березня 2018 р., коли відзначається День молоді на місцевому рівні. «В цьому документі ми вручаємо вам наше життя та найглибші прагнення нашого серця, надіючись, що Церква й надалі прислухатиметься до голосу молоді», — писали юнаки та дівчата. Вони виявили бажання, аби Церква була живим свідком того, чого навчає, аби була милосердною, та щоб вміла визнавати власні помилки; щоб виходила назустріч молодим людям там, де вони перебувають, також і в цифровому просторі, супроводжуючи їх у будуванні мирного світу.
Червень 2018: сім ключових слів Робочого документу (Instrumentum laboris)
Робочий документ (Instrumentum laboris) молодіжного Синоду, оприлюднений 19 червня 2018 року, підсумував прохання молоді, ґрунтуючись на заключний документ перед-синодальної зустрічі та на результати опитування, що проводилися в інтернеті попередніми місяцями. Сім ключових слів документу — слухання, супровід, навернення, розпізнавання, виклики, покликання святість — вказують на основні цінності, які молодь шукає в Церкві, для того аби вона могла супроводжувати у світлі Євангелія через життєві ситуації, а не просто повчала, та щоб була «прозорою, гостинною, чесною, привабливою, комунікативною, радісною й інтерактивною». Тобто, щоб була «менш інституційною, а більше спрямованою на взаємини, здатною приймати без попереднього осуду, спроможною бути приятелькою, близькою і милосердною».
Жовтень 2018: Заключний документ Синоду
Таким чином, теми «Instrumentum laboris» стали путівником XV Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів Синоду Єпископів на тему «Молодь, віра та розпізнавання покликання», що відбулася у Ватикані в жовтні 2018 року та під час якої виступили також і представники молоді. Їхні думки, свідчення та прохання було взято до уваги в Заключному документі Синоду, текст якого побудований на основі євангельської розповіді про зустріч учнів з Емаусу з Ісусом. Три основні теми «розпізнавати, інтерпретувати та обирати» висвітлені в розділах: «Йшов разом з ними», «Відкрилися їхні очі», «Вирушили без зволікання». Заключний документ став плодом розпізнавання Отців Синоду під час Асамблеї, іншими джерелами стали доповіді, що прозвучали під час засідань, звіти, надані робочими групами, та інші постанови, що з’явилися під час праці Синоду.
Січень 2019: Всесвітній День Молоді в Панамі
Звертаючись до юнаків і дівчат під час Всесвітнього Дня Молоді в Панамі, Папа Франциск закликав їх брати активну участь у житті Церкви й усього людства, використовуючи свою життєдайну енергію:
«Прагнемо віднайти та разом з вами пробудити безперервну новизну та молодість Церкви, відкриваючись на цю благодать Святого Духа, Який постійно творить нову П’ятидесятницю». А це можливо тоді, коли, подібно до пережитого під час Синоду досвіду, вміємо «прямувати вперед, слухаючи одні одних» та «свідчити, звіщаючи Господа через служіння ближнім».
Березень 2019: Апостольське напоумлення
Сьогодні, після двох років, що минули від написання першого листа до молоді, Папа ввіряє Пречистій Діві Марії з Лорето пост-синодальне Апостольське напоумлення, що є свідченням слухання, діалогу та спільного шляху, до якого закликали учасники Синоду.
ЛИСТ
Папи Франциска до молоді світу
Дорога молоде,
з радістю повідомляю вам про те, що в жовтні 2018 року відбуватиметься Синод Єпископів на тему «Молодь, віра і розпізнавання покликання». Я хотів, аби в центрі уваги були ви, бо ношу вас у своєму серці. Саме сьогодні відбувається представлення «Підготовчого документу», який вручаю також і вам, як «компас» на цій дорозі.
Мені спадають на думку слова, які Бог сказав Авраамові: «Вийди з землі твоєї, з твоєї рідні, і з дому батька твого в край, що його я тобі покажу» (Бт 12,1). Сьогодні ці слова звернені також і до вас: це слова Отця, Який заохочує вас «вийти», аби спрямувати вас до невідомого майбутнього, яке, однак, є носієм надійних звершень, зустрічі, до якої Він Сам вас супроводжує. Заохочую вас прислухатися до Божого голосу, що звучить у ваших серцях завдяки подихові Святого Духа.
Коли Бог сказав Авраамові: «Вийди», — що мав на увазі? Напевно не втечу від своїх близьких та від світу. Це було рішуче запрошення, покликання залишити все та вирушити до нової землі. Чим же для нас є ця нова земля, як не справедливішим і братерським суспільством, якого ви глибоко прагнете та яке бажаєте будувати аж до периферій світу?
Але сьогодні, на жаль, це «Вийди!» набирає також іншого значення. Того, що пов’яне зі зловживаннями, несправедливістю та війною. Чимало молоді зазнає тиску з боку насильства й змушені втікати зі своїх рідних країн. Їхнє волання підноситься до Бога, як від Ізраїлю, що був поневолений і гноблений фараоном (пор. Вих 2,23).
Хочу також пригадати вам слова, які Ісус сказав одного дня учням, що запитували його: «Учителю, де перебуваєш?». Він відповів: «Прийдіть і подивіться» (Ів 1,38–39). Також і на вас Ісус звертає Свій погляд і запрошує приходити до Нього. Найдорожча молоде, чи ви зустрілися з цим поглядом? Ви почули цей голос? Відчули оту спонуку вирушити в дорогу? Я впевнений, що хоч у цьому світі, як здається, панують гамір і приголомшення, це покликання не перестає звучати у вашому серці, аби відкрити його до повноти радості. Це стане можливим мірою того, як ви, також і завдяки досвідченим провідникам, зумієте розпочати шлях розпізнавання, щоби відкривати Божий задум щодо свого життя. Навіть і тоді, коли ваш шлях позначений непевністю та падіннями, багатий милосердям Бог простягає Свою руку, щоби вас підвести.
У Кракові, під час відкриття попереднього Всесвітнього Дня Молоді, я неодноразово запитував вас: «Чи зміни є можливими?». А ви разом прокричали гучне: «Так». Це волання зроджується у вашому юному серці, що не зносить несправедливості та не може піддатися культурі відкинення, ані глобалізації байдужості. Прислухайтеся до цього волання, що підноситься з вашого нутра! І навіть тоді, коли подібно до пророка Єремії, зауважуєте недосвідченість свого молодого віку, Бог заохочує вас іти туди, куди Він посилає: «Не бійся, бо я з тобою, щоб захистити тебе» (Єр 1,8).
Кращий світ будується також завдяки вам, вашому бажанню змін та вашій великодушності. Не бійтеся прислухатися до Святого Духа, Який підказує вам сміливі рішення, не зволікайте, коли сумління вимагає від вас ризикнути, аби йти за Вчителем. Також і Церква бажає прислухатися до вашого голосу, до вашої чутливості, до вашої віри; також і до ваших сумнівів та критик. Нехай же ваше волання буде почутим, нехай воно відлунює у громадах і досягне пастирів. Святий Венедикт радив абатам вислухати також молодих, перед тим, як прийняти будь-яке важливе рішення, тому що «часто і саме наймолодшому Господь об’являє найкраще вирішення» (Правила святого Венедикта ІІІ, 3).
Таким чином, також і через цей синодальний шлях, я та мої співбрати єпископи, хочемо ще більше ставати «співробітниками вашої радості» (2 Кор 1,24). Ввіряю вас Діві Марії з Назарету, юній як і ви, на Яку Бог звернув Свій люб’язний погляд, аби Вона взяла вас за руку й провадила до радості великодушного і абсолютного: «Ось я» (пор Лк 1,38).
З батьківською любов’ю,
РОБОЧИЙ ДОКУМЕНТ
XV Генеральної асамблеї Синоду Єпископів,
що проходитиме від 3 до 28 жовтня 2018 року,
на тему «Молодь, віра і розпізнання покликання»
Чого молодь очікує від Церкви?
Чого прагне сьогоднішня молодь? І, насамперед, чого вона очікує від Церкви? Молоді люди бажають, щоб Церква була «автентичною», щоб відзначалася «взірцевістю, компетентністю, спів відповідальністю і культурною стійкістю», щоб радше супроводжувала у світлі Євангелія через життєві ситуації, а не просто повчала, і щоб була «прозорою, гостинною, чесною, привабливою, комунікативною, радісною й інтерактивною». Тобто, щоб була «менш інституційною, а більше спрямованою на взаємини, здатною приймати без попереднього осуду, спроможною бути приятелькою, гостинною і милосердною».
Молодь також висловила побажання, щоб Церква «посилила політику абсолютної нетерпимості» щодо економічних і сексуальних зловживань у церковних структурах, звернула увагу на некомпетентність деяких душпастирів, нездатних прислухатися до потреб молоді, як також вказана на труднощі самої ж Церкви в тому, щоб «пояснити рацію власних доктринальних і моральних позицій перед обличчям сучасного суспільства».
Робочий документ синоду можна підсумувати в перспективі семи ключових слів.
1. Слухання
Молоді люди хочуть бути з емпатією почутими в тих обставинах, в яких вони перебувають на даний момент; прагнуть, щоб до їхньої думки прислухалися, вони хочуть почуватися частиною життя Церкви — суб’єктами, а не простими об’єктами євангелізації. Всі без винятку молоді люди хочуть бути вислуханими, бо «слухання — це перша форма справжнього і сміливого спілкування, про яке молодь гаряче просить Церкву». І там, де «в креативний і динамічний спосіб пропонують слухання, прийняття і свідчення, там народжується гармонія і симпатія».
2. Супровід
Духовний, психологічний, формаційний, сімейний супровід і супровід у виборі покликання — всі ці форми супроводу є важливими для молоді. Згідно з Робочим документом, супровід «є обов’язком Церкви і правом кожної молодої людини». Потрібно формувати сумління і свободу молоді, плекати їхні мрії, але й також спонукати «до конкретних кроків в складних моментах життя».
Упорядники документу вказують на те, що для багатьох молодих людей сім’я і надалі відіграє важливу роль в їхньому житті, особливо важливою для них є постать матері, натомість, вимагає переосмислення постать батька, відсутність якого чи самоусунення викликає «внутрішню порожнечу». Навчальні заклади і християнські спільноти також покликані супроводжувати юнаків і дівчат, аби вони не почувалися одинокими, відкинутими, покинутими на шляху зростання.
3. Навернення
В синодальному документі пояснені різні аспекти навернення. Вказується на важливість «системного навернення» у сфері освіти. Всі навчальні заклади та їхні працівники повинні докладати більше зусиль у «цілісне формування», тобто, не тільки «передавати знання», але бути «свідками людської зрілості» і допомагати молоді брати відповідальність за власне життя. Автори документу торкаються також теми «екологічного навернення»: молодь дуже цікавиться цим питанням і їхній внесок є необхідним для того, аби досягнути довготривалих змін у способі життя.
4. Розпізнавання
«Розпізнавання» — це одне із слів, що найчастіше зустрічається в Робочому документі Синоду єпископів, присвяченого молоді. Це поняття описується як «духовна динаміка» спрямована на те, аби розпізнати і прийняти Божу волю в конкретних обставинах. Потрібно навчити молодь розпізнавати, аби дати їм «знаряддя боротьби», що допоможе їм «розпізнавати часи Бога» і не розтрачувати «Його натхнення і Його заклик до зростання».
Розпізнавання вчить юнаків і дівчат «здатності приймати рішення, які коштують». Щодо плекання покликань, потрібні компетентні особи і відповідні ефективні структури, здатні підтримувати молодь на дорозі вибору.
5. Виклики
Релігійна дискримінація, расизм, безробіття, бідність, наркозалежність, алкоголізм, буллізм, сексуальна експлуатація, педопорнографія, корупція, труднощі в доступі до навчальних закладів, самотність — це тільки деякі з викликів, з якими зустрічається сьогоднішня молодь. Багато з цих проблем, як пояснюється в документі, є наслідком «культури відкинення» та недоцільного використання нових технологій.
Документ звертає також увагу на проблеми молодих мігрантів, що часто стають жертвами торгівлі людьми, вказуючи на необхідність «започаткувати процеси законного захисту їхньої гідності і здатності діяти і, одночасно, сприяти їхній інтеграції у нове суспільство». Загалом, вся душпастирська діяльність покликана «уникати форм ізоляції, а створювати нагоди для зустрічі».
6. Покликання
В документі зазначається, що молодь має «обмежене уявлення» про поняття «покликання», і це створює упередження, мовляв «душпастирство покликання спрямоване на „вербування“ священиків і богопосвячених осіб». Тому виникає необхідність переосмислити душпастирство покликання таким чином, щоб воно було «важливим для всіх молодих людей». Адже кожна молода людина має власне покликання, яке може виражатися у різних сферах — сім’ї, навчанні, професії, політиці — стаючи «точкою опори інтеграції всіх вимірів людини»: природних обдарувань, набутих здібностей, успіхів і неуспіхів, здатності зав’язувати взаємостосунки і любити, здатності брати відповідальність у суспільстві.
Щодо священичих покликань, автори документу зазначають, що в Церкві існує «незаперечне занепокоєння зменшенням кількості кандидатів», тому «потрібне оновлене обміркування щодо покликання до священичого сану і щодо душпастирства покликань, спроможного допомогти відчути красу Ісусового поклику стати пастирями Його стада».
7. Святість
На завершення упорядники Робочого документу Синоду подають роздуми про святість, зазначаючи, що «молодість — це час для святості», що повинна стати «горизонтом сенсу, доступним для всіх молодих людей». Всі святі також були молодими, тому приклад їхнього життя може допомогти сьогоднішнім юнакам і дівчатам «плекати надію» для того, аби вони — за словами молитви Папи Франциска, поданими наприкінці документу — могли «мужньо взяти в руки своє життя, прагнути чогось прекраснішого і глибшого, завжди зберігаючи вільним своє серце».