Під час візиту до Вінниці владика Йосиф Мілян провів низку зустрічей із представниками ЗМІ
У днях 4–6 жовтня 2021 року владика Йосиф Мілян, єпископ-помічник Київської архиєпархії УГКЦ, у Вінниці провів низку зустрічей із представниками місцевих засобів соціальної комунікації.
4 жовтня 2021 року у Вінниці розпочали ряд заходів «Тиждень Патріарха Любомира Гузара. Прилучитися до Великого».
З цієї нагоди до міста прибув преосвященний владика Йосиф Мілян, єпископ-помічник Київської архиєпархії, який відкрив перший тематичний захід та очолив прес-конференцію.
У своєму слові до присутніх владика Йосиф зауважив, що Блаженніший Любомир був у Вінниці тричі, а коріння Гузарів у Вінниці було вже на початку минулого століття. «В останні роки свого життя, Блаженніший Любомир був фізично незрячим, проте вже тоді він на все дивився духовними очима. Він справді був Людиною. Він до всіх відносився однаково достойно, нікого не принижуючи чи вивищуючи. У своєму житті він старався послужити ближньому. Він став спадкоємцем великого митрополита Андрея Шептицького. Я думаю, що цей пам’ятник навчить «Бути Людиною» кожного, хто в нього вдивлятиметься», – наголосив архиєрей.
Опісля, зі словом звернулися представники міста та області, а зокрема Галина Якубович, заступниця міського Голови та Юлія Мандрика, керівниця відділу у справах релігії Вінницької облдержадміністрації. Урядовці розповіли про етапи приготування встановлення пам’ятника, про локацію та про важливість особи Блаженнішого Патріарха Любомира Гузара для вінничан.
Далі учасникам заходу було запропоновано оглянути відеоматеріал про ідею створення пам’ятника та тонкощі його виготовлення. Відтак слово було надано скульпторам Олесю Сидоруку та Борису Крилова. «Дякую за довіру створення такого пам’ятнику людини, яка є прикладом для всіх нас. Робота над монументом стала для нас не лише творчою, але й пізнавальною, бо з кожним днем ми все більше заглиблювалися в особистість Блаженнішого Любомира та його духовну спадщину. Сподіваюсь, що кожен, хто поглядом доторкнеться до цього пам’ятника, зможе пізнати цю визначну постать», – висловився пан Олесь.
Серед учасників пресконференції була представниця родини Гузарів – пані Марія Рипан, племінниця Блаженнішого Любомира. У своєму слові вона подякувала вінничанам за підтримку цієї ідеї та завзяття, з яким втілювали її у життя. «Дякую вінничанам, що зобразили нашого вуйка, як справжню просту людину, яким він був. Вся наша родина вдячна натхненникам та всім тим, хто долучився до створення цього пам’ятника», – сказала представниця родини.
Далі учасники медійного заходу мали нагоду послухати відеозвернення Блаженнішого Патріарха Святослава, у якому Глава УГКЦ розповів про велич постаті Блаженнішого Любомира. «Блаженніший Любомир назавжди увійшов в історію як Глава Церкви, переслідуваної, гнаної, який повернувся зі своїм осідком до її витоків. Він повернув осідок Глави Української Греко-Католицької Церкви до Києва», – ствердив Блаженніший Святослав.
Також зі словом звернувся настоятель місцевої громади УГКЦ та головний ідейник пам’ятника о. Григорій Рогацький, ВС: «Це є Божа справа, яка не зав’язана лише на ідейниках, натхненниках чи реалізаторах цього проєкту», – зауважив душпастир.
Завершуючи захід, о. Григорій подякував Богові та усім присутнім за підтримку цієї ідеї. «Хочу усіх запросити до молитви та до присутності у всіх запланованих заходах. Хочу запросити до спільноти тих, хто живе живою спадщиною Блаженнішого Любомира Гузара», – закликав о. Григорій.
Ефіри владики Йосифа Міляна на місцевих каналах
Упродовж наступних двох днів владика Йосиф Мілян взяв участь у прямому ефірі «Суспільного радіо міста Вінниця» та телестудії «Місто над Бугом».
Під час розмов з журналістами владика Йосиф розповів про постать Блаженнішого Патріарха Любомира та про Його роль в українському суспільстві.
Також владика Йосиф Мілян зауважив, що «Блаженніший Любомир ніколи не казав, що Він є Людиною. Він казав, що старається бути Людиною. Хоча, ті хто спостерігав за ним, вважали Його Великою Людиною. Не вистачило б цього ефіру, щоб розповісти про увесь вклад, який зробив Блаженніший для України. Він не був дуже голосний, він робив тихо, мирно. Блаженніший Любомир дуже часто повторював і це був Його слоган: „Людина приходить у світ, щоб його змінити“. Блаженніший Любомир, Людина якій вдалося змінити український світ та світ Церкви», — сказав він.
Також єпископ роз’яснив, чому перший у світі пам’ятник Блаженнішому Любомиру встановили саме у Вінниці: «Я вважаю, що у світі не має випадковостей є випадкова закономірність. Ініціатива встановлення пам’ятника Блаженнішому Любомиру поступила з Вінниці. Її підтримала наша місцева громада греко-католиків. На закінчення Першої Світової війни у Вінницькій області перебував батько Блаженнішого Любомира Ярослав, який був вояком Української Галицької Армії та Січових Стрільців. Він ходив польовими дорогами Вінницької області. Саме тому Господь скерував погляди та думки, щоб Блаженніший у вигляді мистецького пам’ятника залишився у Вінниці», — зазначив архиєрей.
«Всі заходи розпочинаються увечері о 18:30 год. Це символічна пригадка. Адже саме в цей час Блаженніший Любомир переступив поріг життя і смерті», — підкреслив владика Йосиф Мілян, єпископ-помічник Київської архиєпархії УГКЦ.
За матеріалами Київської архиєпархії УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ