Перший день Папи Франциска у Папуа-Новій Гвінеї. Анонс
Сьогодні Папа розпочинає своє перебування в Порт-Морсбі, єдиній неазійській зупинці під час подорожі. Ось куди він поїде.
Місце, де ніколи не буває зими (температура завжди близько 27–28 градусів) і де рослинність, природа та природні ресурси контрастують з великою бідністю. Папа Франциск прибуває сьогодні до Порт-Морсбі, столиці Папуа-Нової Гвінеї, міста з 325 000 мешканців, і розпочне своє перебування в Губернаторському палаці, а потім зустрінеться з дипломатичним корпусом та громадянським суспільством в Будинку АТЕС.
Порт-Морсбі трохи схожий на «округ Колумбія» Папуа-Нової Гвінеї: він виходить до Папуаської затоки і має власний автономний регіон — «Національний столичний округ», хоча і розташований у центральній провінції. Звідси відкривається вид на Папуаську затоку, в місці, де століттями мешкав народ моту койтабу, але документи про нього з’явилися лише в 19 столітті, коли Джон Морсбі, британський мореплавець і дослідник, прибув туди в 1873 році і заснував поселення, назване на честь адмірала Фейрфакса Морсбі, свого батька.
Пізніше регіон був анексований Британією, Порт-Морсбі став столицею Британської Нової Гвінеї, а з 1906 року і до здобуття незалежності перебував під управлінням Австралії. Під час Другої світової війни місто розрослося, ставши великою військовою базою союзників.
Під час тієї війни бойові дії в Тихому океані зруйнували кілька портів у регіоні, і Порт-Морсбі залишився єдиним місцем, яке могло бути столицею Папуа-Нової Гвінеї, що перебувала під управлінням Австралії до 1975 року, а потім стала столицею незалежної держави.
Починаючи з 1980-х років, індустріалізація призвела до експоненціального зростання міста, але хаотичного, що також було наслідком економічних дисбалансів, які також породили феномен злочинних угруповань, відомих як «Раскол».
Серед цікавих місць — Будинок парламенту, Ботанічний сад, ринки Кокі та Гордонс, а також кілька пляжів.
Папа Франциск проведе свої перші інституційні зустрічі в Будинку уряду. Це офіційна резиденція сера Боба Бофенга Дадае, генерал-губернатора Папуа-Нової Гвінеї. Вона розташована в районі Конедобу, куди британські колонізатори прибули в 19 столітті і заснували свою штаб-квартиру.
Тоді сер Пітер Скретчелі, спеціальний комісар з питань протекторату Британської Нової Гвінеї, вирішив побудувати тут у 1885 році Будинок уряду, який пізніше був перебудований у 1913 році за рішенням сера Х’юберта Мюррея, адміністратора тодішньої території Папуа-Нової Гвінеї. З типової тропічної австралійської будівлі Будинок уряду перетворився на споруду, що нагадує типову станційну ферму Північного Квінсленду, з центральною вітальнею, спальнями з французькими дверима, що виходять у вітальню, і великою верандою, що повністю оточує будівлю.
Навпроти старого Будинку уряду колись стояв флагшток, на якому застрелився лейтенант-губернатор Робінсон у відповідь на критику того, як він вчинив з двома місіонерами, Джеймсом Чалмерсом і Олів Томкінсом, яких убили і з’їли канібали на острові Гоарібарі в провінції Перської затоки в 1901 році. Коротше кажучи, це історичне та драматичне місце.
Будинок АТЕС в Порт-Морсбі, де Папа Римський зустрінеться з дипломатичним корпусом, акредитованим в Папуа-Новій Гвінеї, фото: Architecture Review - Facebook
Потім Папа зустрінеться з дипломатичним корпусом та громадянським суспільством в Будинку АТЕС. Це найважливіший конференц-центр столиці, створений для проведення саміту лідерів Азійсько-Тихоокеанського економічного форуму (АТЕС) 2018 року, розташований на півострові біля пляжу.
Це сучасна будівля, побудована з типових місцевих матеріалів, таких як черепашка, глина, дерево та метал, створена як конференц-центр, але за стилем пов’язана з папуаською історією, оскільки вона спирається на елементи традиції Моту-Койта, а її дах натхненний традиційним мотуанським вітрилом «лагатої» (лакатой) у формі клешні краба, типовим для двокорпусних човнів, що використовувалися в торгівлі між тихоокеанськими островами. У вестибюлі дерев’яна стіна нагадує татуювання лакатої — результат співпраці між Jim Fitzpatrick Architects та Національним музеєм і художньою галереєю Папуа-Нової Гвінеї.
На вечір також заплановані відвідини школи, яку провадить Карітас, і зустріч з духовенством, богопосвяченими особами і катехитами в санктуарії Матері Божої, Помічниці християн.
За матеріалами Андреа Гальярдуччі для «ACI Stampa»
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ