«Перед святом Богоявлення маємо просити у Господа ласки покаяння», — владика Богдан Манишин

17 січня 2022

16 січня 2022 року, в неділю перед Богоявленням, преосвященний владика Богдан Манишин, єпископ-помічник Стрийської єпархії, очолив Архиєрейську Божественну Літургію в катедральному храмі Успіння Пресвятої Богородиці в м. Стрию.

Про це повідомляє пресслужба Стрийської єпархії УГКЦ.

У своїй проповіді, роздумуючи над духовним змістом недільного Євангельського уривку про початок діяльності Івана Хрестителя, владика Богдан, на прикладі святого, вказав наскільки важливим для кожної людини є жити правдою і, зокрема, визнавати правду про себе. «Щоб могти говорити і почути правду, а зокрема, також і правду про себе, не тільки через призму так званого „людського успіху“, але правду про себе такими, якими ми є, маємо мати дзеркало, яким є Слово Боже — Святе Письмо, а також приклади, котрі потягають. У передсвятті Богоявлення багато хто в нашій країні очікує „свята води“, хтось думає чи вирізати ополонку, якою буде погода, в цей день камери всіх телеканалів будуть скеровані не на молитву та слово пастирів, а на людей в ополонці, котрі будуть оповідати, як це добре та корисно. Ми сьогодні, готуючись до Богоявлення, чуємо коротку звістку, яку нам каже Іван Хреститель… В нашій уяві дуже часто Іван Хреститель є радикальним, але все те, що він говорив, він говорив з любові — він був переповнений любов’ю до Бога», — зазначив владика Богдан.

Початок Доброї Новини — це мовчання

«Євангелист Марко говорить нам про початок Євангелія Ісуса Христа, початок Доброї Новини і, в розумінні євангелиста, вона почалася саме від слова Івана Хрестителя. Дивлячись на особу Івана Хрестителя, Добра Новина розпочинається з мовчання — Іван Хреститель приходить до нас, несучи Добру Новину з пустині. Там він мовчки слухав і молився. І якщо ми хочемо говорити в імені Бога, а багато хто сьогодні каже „я завжди говорю правду“, маємо спочатку навчитися мовчати та слухати голос Бога. Іван Хреститель є особою, що мовчав, але запитував себе, що Слово Боже говорить про нього, про його життя. А що говорить Слово Боже про нас, маємо кожен себе запитати. І слова, які ми сьогодні чули: „Голос вопіющого в пустині“, — це слова які Господь промовив устами пророка Ісаї, і сім століть чекав на особу, яка сповнить ці слова. Слово Боже яке ми чуємо в храмі, читаємо, воно також чекає на нас», — продовжив владика Богдан.

Іван Хреститель є лікарем від заздрості

«Іван Хреститель був тією особою, яка притягувала до себе, і коли до нього приходили і запитували, „хто ти є?“, він відповідав „я є тільки голосом“. Він відвертав увагу від себе, кажучи, що важливим є Той, хто йде за ним. Іван не хотів будувати кар’єру; він каже, що має маліти, а Ісус має рости. Можна сказати, що Іван Хреститель є лікарем від заздрості. Заздрість є страшно руйнівлива, вона на жаль, є присутня в наших трудових колективах, в парафіях… Вона приходить тому, що людина не слухала Слова Божого про себе, не бачила себе у світлі Христовому, не чула правди про себе. Дуже важливо нам не впускати в свою душу заздрості, особливо у матеріальному відношенні. А Іван Хреститель є прикладом безкорисливості, безінтересовності йому не залежало на собі, він не хотів задовільняти власних амбіцій. Він був моральним авторитетом тому, що ставив до себе високі вимоги. Тільки докладаючи зусиль, працюючи над собою, ставлячи високі вимоги до себе, ми можемо вимагати цього від інших. Інакше, моральна віднова суспільства не відбудеться», — наголосив єпископ.

Просити у Господа ласки покаяння

«Господь, устами Івана Хрестителя говорить: „Рівняйте стежки Господні“. Те, що нам особливо потрібно перед святом Богоявлення — це просити у Господа ласки покаяння. Отці Церкви кажуть, що без покаяння вогонь молитви не розгориться. Щоб наша молитва мала силу, маємо виявляти своє покаяння в ділах, не просто визнавати свої гріхи, але наше покаяння має бути радикальним зірванням з гріхом. Воно відбудеться тільки тоді, коли ми поведемося з тим, від кого можемо набратися правди. Іван Хреститель нехай стане нашим помічником у викоріненні наших немочей, в усвідомленні правди про себе, в тому, щоб Ісус зростав, а ми маліли, щоб маліла наша корисливість, бажання слави, шукання свого, тоді справді буде любов, бо Іван Хреститель говорив правду тому, що любив. Коли людина говорить правду з любові, то справді віддає своє життя за Христа», — мовив єпископ-помічник Стрийської єпархії УГКЦ.

На завершення владика Богдан Манишин, єпископ-помічник Стрийської єпархії, побажав усім присутнім: «Тож нехай час рівняння стежок Господніх буде не приготуванням до зимової купелі, але приготуванням наших душ і сердець до того, щоб покаяння омило наші душі і справді відкрило нам Божу любов».