Папа Франциск: Справжні молільники не засуджують світ, а заступаються за нього
Молитва заступництва за прикладом Мойсея, який, серед іншого, заступався за народ, який прогнівив Бога, була в центрі уваги роздумів, якими Папа поділився під час чергової загальної аудієнції.
«Під час нашої мандрівки на тему молитви ми усвідомлюємо, що Богові ніколи не подобалося мати справу з „легкими“ молільниками. І також Мойсей не буде „простим“ співрозмовником від першого дня свого покликання», — сказав Папа Франциск, розпочинаючи свою чергову катехизу з циклу, присвяченого молитві. Загальна аудієнція 17 червня 2020 року відбувалася й формі відеоконференції.
Покликаний невдаха
Святіший Отець звернув увагу на те, що покликання Мойсея відбулося в момент, коли по-людськи дивлячись, той перебував у становищі невдахи. Бачимо його втікачем у мідіянській землі через те, що хотів захистити свій народ, але побачив, що не зважаючи на добрі постанови, з його рук випливає не справедливість, а насильство. Мрії про славу розбилися: раніше прибраний син доньки фараона, який мав шанс на швидку кар’єру, сьогодні пасе отару, яка навіть не належить йому… Але саме серед тиші мідіянської пустелі Бог кличе Мойсея, об’явившись через палаючий кущ, який не згоряв.
«Богові, Який промовляє, Який посилає Його наново заопікуватися Ізраїльським народом, Мойсей відповідає своїми страхами та зауваженнями: він не є гідний цієї місії, не знає Божого імені, ізраїльтяни йому не повірять, він є заїкою, тощо…», — сказав Папа, зазначивши, що в устах Мойсея найчастіше звучить запитання «чому?». Чому Ти мене послав? Чому хочеш визволити цей народ? … У Книзі Чисел навіть трапляється момент недовіри, який завадить пророкові увійти до обіцяної землі.
Приятель Бога і людей
За словами Наступника святого Петра, з цими побоюваннями, з цим хитким серцем, Мойсей показується такою ж людиною, як і ми. Як молитися, коли приходять сумніви? І саме ця слабкість, крім його сили, є тим, що нас вражає. Довірений, аби передати народові закон, засновник культу та посередник найвищих таїнств, він «не перестає зберігати тісний зв’язок солідарності зі своїм народом», особливо, в хвилини спокуси та падінь. Велич пастиря полягає в тому, щоб не забувати про свій народ. Мойсей є настільки близьким з Богом, що говорить з Ним віч-на-віч, і настільки приятелем людей, що «відчуває милосердя перед обличчям їхніх гріхів, спокус і несподіваних проявів ностальгії» за минулим у Єгипетській неволі. Мойсей не зрікається ні Бога, ні свого народу.
«Мойсей не є, отже, авторитарним і деспотичним полководцем; більше того, Книга Чисел окреслює його як „вельми тихого мужа, понад усіх людей на світі“. Незважаючи на своє становище упривілейованого, Мойсей не перестає належати до тієї шереги убогих духом, які живуть, учинивши напуттям на своїй дорозі довіру до Бога», — мовив Папа.
Молитва справжнього віруючого
Отож, «найвластивішим способом молитися» для Мойсея було заступництво. За словами Святішого Отця, його віра в Бога глибоко поєднана з почуттям батьківства щодо свого люду. Писання зображує його, зазвичай, з руками, піднесеними вгору, до Бога, немов «міст між небом і землею». Навіть і тоді, коли народ відрікається Бога і свого провідника на користь золотого бичка, Мойсей не відокремлюється від народу, кажучи: «Ой, величезним гріхом провинились ці люди; зробили собі бога із золота. Ой, коли б ти простив їхній гріх! А ні, то викресли мене з твоєї книги, що ти написав». Мойсей не продає свій народ за особисту вигоду, є «заступником, а не кар’єристом».
«Ось молитва, яку в своєму духовному житті розвивають справжні віруючі. Навіть якщо мають досвід промахів людей і їхньої віддаленості від Бога, ці молільники не засуджують їх, не відкидають. Наставлення заступництва є притаманним святим, які наслідуючи Ісуса, є „мостами“ між Богом і людьми», — сказав Папа, додавши, що в цьому сенсі Мойсей був «найбільшим пророком Ісуса, нашого адвоката та заступника».
«Мойсей спонукає нас молитися із таким самим запалом, як Ісус, заступатися за світ, пам’ятати про те, що він, незважаючи на всю свою крихкість, завжди належить Богові. Всі належать Богові, найгірші грішники, найбільші лиходії, найкорумпованіші керівники, є Божими дітьми, а Ісус відчуває це й заступається за всіх. І світ живе і процвітає завдяки благословенню праведника, молитві милості, яку святий, праведник, заступник — священик, єпископ, Папа, мирянин — будь-хто охрещений неустанно підносить за людей, на кожному місці, в кожному історичному періоді», — підсумував Святіший Отець, підкресливши, що перед обличчям лиходійства можна розгніватися, але не можна засуджувати, слід, натомість, заступатися перед Богом.
За матеріалами VaticanNewsПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ