Папа Франциск подарував мощі святого апостола Петра Патріархові Вартоломеєві І
Делегація Константинопольського Патріархату, яка брала участь у святкуванні урочистості святих Петра й Павла в Римі, отримала від Папи Франциска несподіваний і цінний дар — реліквіяр з мощами святого апостола Петра.
Папа Франциск подарував Вартоломею І надзвичайно цінний дар — мощі святого верховного апостола Петра, які досі зберігались у приватній каплиці Папи в Апостольському палаці у Ватикані. Йдеться про дев’ять фрагментів костей святого Петра, що після важливих археологічних розкопок, які підтвердили автентичність цих реліквій, за бажанням Папи Павла VI 1968 були відділені від решти мощей та вміщені в бронзовій скрині з написом: «З кісток, знайдених у підземеллях Ватиканської базиліки, які належать святому апостолові Петрові». Ці мощі тільки одного разу виставлялись у базиліці святого Петра у Ватикані 24 листопада 2013 року з нагоди закриття Святого Року віри. Основна частина мощей зберігається під головним вівтарем базиліки святого Петра у Ватикані.
Несподіваний дар
Про цю подію розповів архиєпископ Тельміський Йов, Співголова Змішаної Комісії богословського діалогу між католицькою та православними Церквами, який очолював офіційну делегацію Константинопольського патріархату.
29 червня 2019 року, після богослуження в базиліці святого Петра, Святіший Отець запросив його зійти до гробниці святого Петра під головним вівтарем. Вони спільно помолились і Папа повідомив, що хоче зробити подарунок своєму «братові Вартоломею І», не вказуючи, про що йдеться, та запросив супроводити до Апостольського палацу. Щойно в приватній каплиці папів, він взяв у руки реліквіяр та вручив його архиєпископу Йову.
«Коли ми ввійшли до каплиці, — розповів архиєпископ Йов, — Папа сказав мені, що сам Павло VI бажав, аби частина мощей святого Петра з Ватиканської базиліки зберігалась також і тут…» Далі Папа Франциск розповів, що попереднього вечора під час молитви йому прийшла ось така думка: «Я вже не мешкаю в Апостольському палаці, ніколи не вживаю цієї каплиці, ніколи тут не служу Святу Месу, а мощі святого Петра маємо в самій базиліці, тому буде краще, якщо вони будуть зберігатись у Константинополі. Це мій дар для Константинопольської Церкви. Прошу взяти цей реліквіяр і передати його моєму братові Патріархові Вартоломеєві. Це дар не від мене — це дар від Господа Бога».
Архиєпископ Йов признався, що це рішення Святішого Отця було для всіх несподіванкою: «Це надзвичайна й неочікувана подія, якої ми не сподівались».
Адже мощі святого апостола Петра завжди зберігались в Римі й були метою паломництв православних вірних. Православна Церква ніколи про них не просила. «Це ще один величезний крок на шляху до конкретної єдності», — сказав архиєпископ Тельміський Йов.
Радість Патріарха Вартоломея І
Архиєпископ Йов негайно повідомив про цей цінний дар Константинопольського Патріарха, який висловив свою незмірну радість. Мощі святого апостола Петра Вартоломеєві І вручив монсеньйор Андреа Палміері, заступник секретаря Папської Ради сприяння єдності християн під час урочистої Святої Літургії з нагоди Собору 12-ьох Апостолів, що відзначається наступного дня після празника святих Петра й Павла.
Зустріч із делегацією Константинопольського патріархату
«Як Єпископ Риму, я бажав би ще раз наголосити, що для нас, католиків, мета діалогу полягає в повній єдності в дозволених відмінностях, а не уніфікуюче вирівнювання, ні тим більше поглинання», — наголосив Папа Франциск, приймаючи в п’ятницю, 28 червня 2019 року, офіційну делегацію Константинопольського православного патріархату, яка прибула до Риму для участі в святкуваннях урочистості святих Апостолів Петра і Павла, що припадає на 29 червня. Цього року її очолює архиєпископ Тельміський Йов, представник Константинопольського Патріархату при Всесвітній Раді Церков, Співголова Змішаної Комісії богословського діалогу між католицькою та православними Церквами.
Пригадаємо, що в свою чергу ватиканська делегація також щороку бере участь в святкуваннях у Стамбулі пам’яті святого Апостола Андрія, покровителя Константинопольського патріархату.
Нагода відновити братню любов
Святіший Отець зазначив, що урочистість святих Петра і Павла — це можливість відновити любов, яка породжує єдність. «Водночас це свято пригадує апостольську відвагу звіщати, що означає також обов’язок відповідати на нові виклики сучасності. Це також є вірністю Євангелію», — сказав Папа Франциск.
Він вказав на ряд напрямків співпраці між Святим Престолом та Константинопольським Патріархатом, як дбання про довкілля, боротьба проти сучасних форм рабства, турбота про мігрантів і біженців та сприяння мирові на всіх рівнях.
Справжня єдність — це симфонія багатьох голосів любові
Святіший Отець звернувся до своїх недавніх Апостольських візитів до Болгарії та Румунії, а також зустрічей з Патріархом Вартоломеєм І та іншими Главами Церков, та підкреслив велике духовне багатство православ’я.
«Я дедалі більше переконуюся, що відновлення повної єдності між католиками й православними відбудеться через пошану специфічних особливостей та гармонійне співіснування в законних формах різноманітності. Крім того, Святий Дух творчо пробуджує різноманіття дарів, гармонізує їх і веде до справжньої єдності, яка не є однорідністю, а симфонією багатьох голосів милосердної любові».
Вселенський Архиєрей закликав, щоб під час спільних зустрічей взаємно ділитись корінням, наново відкривати добро, яке Господь посіяв і розвиває в кожній з Церков, ділитися цим добром, вчитися один від одного й допомагати одні одним, не боятися діалогу та конкретної співпраці.
Зростати в пізнанні та взаємній любові
«Скандал поділів, які ще не повністю зцілені, може бути усунений тільки Божою благодаттю, коли ми прямуємо разом, супроводжуючи молитвою кроки одні одних, одностайно звіщаючи Євангеліє, служачи потребуючим, ведучи діалог в істині, не дозволяючи, щоб нас обумовлювали упередження минулого. Таким чином, у цій щирій прозорості, яку любить Господь, ми зустрінемось і зуміємо краще оцінити нашу ідентичність. Ми будемо зростати в пізнанні та взаємній любові. Відчуємо, що, незважаючи на всі наші відмінності, насправді існує набагато більше того, що нас об’єднує й спонукає разом прямувати вперед», — сказав Папа Франциск до делегації Константинольського Патріархату.
Віднайдення мощей у базиліці святого Петра у Ватикані
Перший етап археологічних досліджень під папським вівтарем пройшли з ініціативи папи Пія XII з 1939 по 1949 рр. В результаті знайдено місце поховання апостола, але його останків тоді ще не знайшли.
У 1952 вчені відновили дослідження під проводом Марґеріти Ґвардаччі. Об’єктом вивчення була стіна, поруч з пам’ятником, побудованим над могилою св. Петра у II ст. Вона була вкрита численними стародавніми графіті з християнськими символами та згадувались імена Ісуса, Марії, Петра. Один з написів, приблизно з 160 року, грецькою мовою сповіщав: «Petros eni» — «Петро тут». Він був знайдений біля невеликої ніші і, ймовірно, вказував на місце розміщення реліквій. Це спонукало Марґеріту Ґвардаччі до дальших розкопок і до детального вивчення костей, що були тут знайдені.
Аналіз показав, що останки належать чоловікові, який жив на початку нашої ери, був міцної статури тіла й помер в зрілому віці. На них були виявлені частинки землі, ідентичною з тією, яка знаходиться під надгробним пам’ятником, а також фрагменти пурпурової тканини з золотими нитками — свідчення особливої пошани до похованої особи. Були зовсім відсутні стопи. Ця деталь є дуже важливою, адже в людей, яких розпинали вниз головою, зазвичай відрубували стопи, щоб було легше зняти їх тіла з хреста, а саме так загинув святий апостол Петро.
Результати досліджень дозволили стверджувати, що знайдені останки можуть належати саме св. Петру, про що Павло VI урочисто оголосив 26 червня 1968 року. Коли вчені завершили свою роботу, основна частина мощей була залишена в тому місці, де вони зберігалися протягом століть — невеликій ніші в стіні під папським вівтарем. Дев’ять фрагментів Папа Павло VI розпорядився помістити в бронзовий реліквіяр і зберігати в папських апартаментах Апостольського палацу, щоб мати можливість молитися біля них, не спускаючись у Ватиканські підземелля. Саме їх Папа Франциск подарував Константинопольському Патріархові.
За матеріалами VaticanNewsПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ